Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7312/weekend-na-krecie

Weekend na Krecie

9 wartościowy tekst

Ponoć Kreta jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych, jakie wybierają Polacy. Może to prawda, może nie, jedno jest pewne: Kreta to piękna wyspa. Dla tych, którzy planują wakacje na Krecie lub dla tych, którzy po prostu chcieliby się przenieść myślami w to rozgrzane słońcem miejsce, polecamy 8 książek, których akcja toczy się w tej części Grecji.

Była to jedna z rzadkich chwil w moim życiu, kiedy doskonale wiedziałem, że czeka mnie wielkie przeżycie. I nie tylko wiedziałem, lecz byłem wdzięczny za to, że żyję, że mam oczy, że jestem zdrów na ciele i umyśle, że wytarzałem się w rynsztoku, że zaznałem głodu, że bywałem poniewierany, że zrobiłem to, co zrobiłem, skoro to wszystko miało się w końcu złożyć na tę chwilę błogości – Henry Miller, „Kolos z Maroussi”

Chwila błogości – to brzmi jak idealny opis wakacji na Krecie. Za krótki, by się nasycić; zbyt obiecujący, by mu się oprzeć. Jeśli macie szczęście wybierać się do Grecji w najbliższym czasie, polecamy Wam książki, które idealnie będą się komponować z otaczającym Was krajobrazem. Jeśli Wasze szczęście jest gdzie indziej, też polecamy:

Kolos z Maroussi (1941), Henry Miller

„Kolos z Maroussi” powstał w 1940 roku, niecałe sześć lat po ukazaniu się w Paryżu „Zwrotnika Raka”, powieści będącej debiutem pisarskim Henry'ego Millera. W 1938 roku, kiedy wojna wisiała na włosku, Miller, mieszkający od blisko dziesięciu lat w Paryżu, zapowiada swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Zwabiony jednak przez swego przyjaciela Lawrence'a Durrella, przebywającego na Korfu, w lipcu 1939 roku wsiada w Marsylii na statek płynący do Grecji. Spędzi tam cały rok, nim wróci do Ameryki. To interludium przynosi nam jedną z najlepszych jego książek, „Kolosa z Maroussi”. Właśnie tam, w Grecji, autor doznał iluminacji, przeżył największą przygodę duchową. Utwór, w zamierzeniu poświęcony Jorgosowi Katsimbalisowi, przyjacielowi uosabiającemu w oczach pisarza geniusz grecki, zmienił głęboko jego samego. Światło Grecji, jak sam mówi, otworzyło jego oczy i nadało większe wymiary całej jego istocie.

Egipcjanin Sinuhe (1945), Mika Waltari

Najsłynniejsza powieść historyczna Waltariego.
Sinuhe, jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki faraona Amenofisa IV (Echnatona), zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem władcy „doliny Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przeżywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie u schyłku życia poznać straszliwą tajemnicę związaną ze swymi narodzinami i odkryć własne przeznaczenie, które nie mogło się wypełnić skutkiem przedziwnych zrządzeń losu.

Grek Zorba (1946), Nikos Kazantzakis

Aleksy Zorba - człowiek wolny, żyjący w ścisłym związku z naturą, poddający się jej prawom, czerpiący radość ze wszystkiego, co go otacza - niczym Odys błądzi po morzach i lądach, a także między teoriami i systemami. Zorba, bez zniekształcającego pryzmatu rozsądku, odczuwa istnienie ziemi, wody, zwierząt i Boga. W momentach silnych wzruszeń, kiedy nie potrafi znaleźć odpowiednich słów, bierze w dłonie santuri, gra i tańczy, wyrażając tańcem swój zachwyt, cierpienie, radość i ból, swoją filozofią życia.

Król musi umrzeć (1958), Mary Renault

W Troizenie na Półwyspie Peloponeskim rodzi się chłopiec o imieniu Tezeusz, syn helleńskiej księżniczki i nieznanego ojca. Ludzie mówią, że jest synem boga Posejdona, choć niektórzy uśmiechają się przy tym znacząco. Tezeusz podejmie próbę udowodnienia szlachetności swego pochodzenia, co zaprowadzi go w końcu aż na owianą złą sławą wyspę Kretę, gdzie w pałacu zwanym Labiryntem odbywają się krwawe igrzyska.

W książkach Renault historia mityczna przyobleka się w ciało i pulsuje życiem. Mary Renault w magiczny sposób wprowadza nas w świat pełen pierwotnych emocji, odważnych czynów i przerażających tajemnic.

Prządki księżycowe (1962), Mary Stewart

Dwudziestoletnia Angielka Nicole postanawia spędzić swój urlop na Krecie, w odludnej wiosce Agios Georgios. Nie przypuszczała, że dzika sceneria wyspy stanie się tłem niebezpiecznej przygody, w którą dziewczyna zostanie mimo swojej woli wmieszana. Szybki rozwój wypadków wymaga od Nicoli zimnej krwi i odwagi, stawką bowiem jest ludzkie życie.

Wyspa (2005), Victoria Hislop

Sofia Fielding nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że przed przyjazdem do Londynu w wieku 18 lat, wychowywała się w małej wiosce na Krecie. Gdy jej córka Alexis, stojąca przed poważną decyzją życiową, postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki Fotini, obiecując, iż wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka leży o rzut kamieniem od dawnej kolonii trędowatych – osady na niewielkiej, kamienistej wysepce Spinaloga. Co wiąże obie kobiety z tym smutnym, zapomnianym przez Boga miejscem? Krok po kroku Alexis odkrywa historię swojej rodziny, a także wielki sekret, który od lat łączy kolejne pokolenia kobiet z niegościnną Spinalogą.

Szkoda, że cię tu nie ma, Mike Gayle

Po dziesięciu latach szczęśliwego związku Charliego Mansella opuszcza ukochana dziewczyna. Lekarstwem na ból serca ma być tydzień słońca, morza i suflaków w Malii, imprezowej stolicy Grecji. Miejsce słynie z taniego piwa, całonocnych imprez i entuzjastów nocnego szaleństwa. Problem w tym, że żaden z nich nie jest już nastolatkiem, i nie pasują do tego miejsca bardziej, niż mieliby odwagę przyznać. Przezabawna, pełna ciepła opowieść o miłości, przyjaźni i o tym, jak w siedem dni w upalnym słońcu greckiego miasteczka może na zawsze zmienić czyjeś życie.

I bonus dla tych, którzy chcieliby przeczytać w czasie wakacji książkę po angielsku:

The Dark Labyrinth, Lawrence Durrell

Kto wyjdzie cało z Labiryntu na Krecie?

Grupa angielskich turystów decyduje się zobaczyć słynny labirynt na Krecie. Są wśród nich malarz, poeta, żołnierz, starsze małżeństwo, medium, młoda dziewczyna wracająca do zdrowia po chorobie i tajemniczy Lord Graceon. Grupka nastawiła się na jednodniową wycieczkę, krążą w niej żarty, że może nawet uda im się spotkać Minotaura, ale zaskakuje ich coś zupełnie innego – wyprawa zmienia się w koszmar, gdy skała blokuje wyjście z labiryntu. Komu uda się przeżyć? I czy dla tych, którzy się wydostaną z pułapki, cokolwiek może być takie samo jak wcześniej?


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 16  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1326
BookBasset
09-07-2016 23:00
Świetny pomysł na serię wakacyjnych artykułów :D Pamiętam jak lektura "Greka Zorby" sprawiła, że mój pobyt na Krecie był niezapomniany. Jeśli ktoś ma pomysł na książkę do Chorwacji jestem otwarty na propozycje !
książek: 1034
Joanna
11-07-2016 09:50
Zamówienie przyjęte - następny tekst będzie o Chorwacji ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 839
Ambrose
10-07-2016 10:44
Słońce śmierci Słońce śmierci

Nostalgiczna i melancholijna opowieść o kreteńskiej wsi.
książek: 201
marek
11-07-2016 13:19
można jeszcze wziąć książkę "Skazany za niewinność" Ryszarda Springera
ku przestrodze :-)
książek: 983
Abee
12-07-2016 13:25
Byłam na Krecie dwa razy. Niektóre zakątki są przepiękne. Ale dopiero niedawno przeczytałam "Opowiadania greckie" Anny Kowalskiej. Patrząc na obecną Grecję, aż trudno uwierzyć...
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/89142/opowiadania-greckie
książek: 1111
Aghama
15-07-2016 16:33
Szkoda, że pięć lat temu nie miałam tej listy ;) Czytałam na Krecie książki zupełnie nieodpowiednie - "Rzeźnia nr 5", "Gra o tron", ale hitem był "Król Henryk VI" Shakepeare'a, którego pożyczył mi kolega, gdy skończyły mi się moje książki. Do tej pory nie wiem, co mu chodziło po głowie, gdy pakował klasykę na wakacje...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kroniki Czarnej Kompanii

Za pisanie tej książki zabrał się ktoś, kto ewidentnie nie potrafi tego robić. Stworzył powierzchowny, zbyt luźny i zupełnie nienakreślony świat, nie...

zgłoś błąd zgłoś błąd