Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7170/ulubione-ksiazki-jojo-moyes

Ulubione książki Jojo Moyes

  wartościowy tekst

Jeśli należycie do grona fanów Jojo Moyes, to jest bardzo prawdopodobne, że czekacie na kinową premierę ekranizacji powieści „Zanim się pojawiłeś” (już 10 czerwca). Proponujemy, by czas oczekiwania na film wypełnić lekturą ulubionych książek tej brytyjskiej pisarki. Oto pięć rekomendowanych przez nią tytułów.

Jojo Moyes jest brytyjską autorką bestsellerów i dziennikarką. Zanim zajęła się wyłącznie pisaniem, przez dziesięć lat pracowała w „The Independent". Obecnie mieszka w Essex z mężem i trójką dzieci. Napisana przez nią powieść Zanim się pojawiłeś sprzedano w ilości ponad pół miliona egzemplarzy i przetłumaczono na 31 języków. 10 czerwca do polskich kin wchodzi jej ekranizacja.

Specjalnie z myślą o tych spośród Was, którzy czekają na film (i kolejne powieści Jojo Moyes), przygotowaliśmy listę polecanych przez nią tytułów. Oto pięć ulubionych książek tej angielskiej autorki.

Lato na Majorce, Emma Straub

Urocza i absorbująca książka, którą pochłania się jednym tchem.

Jestem gotowa przeczytać wszystko, co napisze Emma Straub! A członkowie rodziny Postów i ich przyjaciele pozostaną ze mną jeszcze na długo - Elizabeth Gilbert, autorka „Jedz, módl się, kochaj".
Dla rodziny Postów dwutygodniowy wyjazd z przyjaciółmi na Majorkę ma być okazją do uczczenia ważnych wydarzeń: zbliża się trzydziesta piąta rocznica ślubu Franny i Jima, a ich córka, Sylvia, właśnie ukończyła szkołę średnią. Skąpana w słońcu wyspa ze swymi górami, plażami i kortami tenisowymi jest dla nich miejscem ucieczki od napięć narastających w ich domu na Manhattanie. Wydaje się, że do ideału niczego tu nie brakuje, ale to nie takie proste...

Autorka z poczuciem humoru i niezwykłą życzliwością opowiada wartką i ciekawą historię przeżywającej kryzys rodziny. Siedmioro jej bohaterów ? niepozbawionych wad, ale potrafiących zjednać sobie sympatię czytelnika ? próbuje znaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie: „Jaką drogą mam podążyć dalej?".

Przy tej książce ćwiczyłam umiejętność do siedzenia i czytania przez długi czas, co jest dla mnie pewnym wyzwaniem na co dzień, kiedy zazwyczaj zapadam w sen po przeczytaniu dwóch stron – dopowiada Jojo Moyes.

Zanim zasnę, S. J. Watson

Wspomnienia nas definiują.
Wyobraź więc sobie, że tracisz je za każdym razem, kiedy zapadasz w sen.
Zapominasz, jak się nazywasz, kim jesteś.
Nie pamiętasz wydarzeń z przeszłości, nie rozpoznajesz ludzi, których kochasz – wszystko to znika w ciągu jednej nocy.
A jedyna osoba, której ufasz, być może mówi ci jedynie połowę prawdy…

Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste.
Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką? Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna ona się staje.

Thriller dokładnie tak przewrotny i pochłaniający, jak tego oczekuje się od thrillera – obiecuje Jojo Moyes.

Zgaga, Nora Ephron

Niezwykle smakowita powieść, lekka jak suflet i aromatyczna jak najlepszy winegret.

Czy można napisać powieść, która rozśmiesza do łez, chociaż opowiada o rozpadzie idealnego małżeństwa? „Zgaga” jest najlepszym przykładem na to, że owszem. Tworząc tygiel zdrady, zemsty, terapii grupowej, garnków, talerzy i duszonego mięsa, specjalistka od czarnego humoru przypomina nam, że podstawą każdej komedii, szczególnie romantycznej, są męki duszy i ciała…

Ciężarna Rachel Samstat przypadkiem odkrywa, że jej mąż kocha inną. Niestety fakt, że rywalka jest wysoka jak wieża, ma szyję jak żyrafa i nos jak trąbę słonia niespecjalnie ją pociesza. Ucieczki szuka za to w kuchni, gdzie realizuje przepisy z książek kucharskich własnego autorstwa. Czy Rachel uda się uratować małżeństwo?

Ze „Zgagi” dowiedziałam się, że nie ma prawie żadnego tak okropnego doświadczenia, z którego pewnego dnia nie będę mogła się śmiać. Lub o którym nie będę mogła napisać. Ephron z małżeńskiego kryzysu zrobiła gorzko-słodką powieść z kluczem (która zawiera też całkiem dobry przepis na tartę cytrynową) – mówi Jojo Moyes.

Za obrazami w muzeum, Kate Atkinson

Ruby Lennox została poczęta przez Bunty z odrazą, a przyszła na świat, kiedy jej ojciec, George, opowiadał w barze kobiecie obdarzonej nieprzeciętnym biustem, że nie jest żonaty. Bunty marzyła o wspaniałym życiu, a przyszło jej mieszkać na jednej ze starych uliczek. To właśnie ona z humorem opowiada niezwykłą historię swej rodziny.

Miałam na koncie trzy odrzucone powieści, gdy w 1995 roku przeczytałam debiutancką książkę Atkinson. Była śmiała i zaskakująca, miała swój własny styl. Zainspirowana, usiadłam do pisania powieści numer 4 – to była książka, którą wreszcie przyjęto w wydawnictwie – opowiada Jojo Moyes.

Wyznania gejszy, Arthur Golden

Tajemnica serca kobiety, która nie miała prawa kochać. Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych opowieści o miłości, na podstawie której powstał obsypany Oscarami film, z niezapomnianą rolą przepięknej Ziyi Zhang.

Sayuri, córka rybaka, jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana do najlepszego domu gejsz w Kioto. Z początku sprząta i usługuje innym, ale wkrótce zaczyna uczyć się tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki makijażu i układania włosów, nalewania sake. Wkracza w niezwykły świat, w którym kobieta uznawana jest za najpiękniejszy klejnot, ale jej dziewictwo – za towar sprzedawany na licytacji temu, kto zaoferuje najwięcej. Świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia, a miłość uchodzi za iluzję. Sayuri dostanie szansę, aby przekonać się, czy gejsza może pozwolić sobie na uczucia.

Ta książka pokazała mi, jak wartościowe jest poszukiwanie informacji i historycznych materiałów. I jak ważne jest to, by zabrać czytelnika gdzieś, gdzie jeszcze nie był. Jeśli postaci są przekonujące, czytelnicy pójdą za nimi wszędzie.

Bumerang, Michael Lewis

Swą najnowszą książką autor słynnego Wielkiego szorta (Wydawnictwo Sonia Draga, 2011) zabierze czytelników w fascynującą podróż po Europie i Ameryce w poszukiwaniu źródeł kłopotów finansowych państw, które znalazły się na skraju bankructwa. W tym celu odwiedzi między innymi Islandię, Grecję i Irlandię, gdzie z perspektywy dziennikarskoturystycznej przyglądać się będzie nie tylko namacalnym skutkom kryzysu, ale przede wszystkim mentalności, obyczajom i podejściu do pieniędzy zwykłych obywateli, instytucji finansowych, władz państwowych oraz całych narodów. Z jego podróżniczo-ekonomicznej opowieści wyłania się obraz świata ogarniętego pokusą pieniądza. Wysyp tanich kredytów, nonszalancka bankowość inwestycyjna, bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości, nieroztropna polityka finansowa władz państwowych z jednej strony, z drugiej zaś zwykła ludzka zachłanność, ekstremalny materializm, łapówkarstwo, malwersacje podatkowe, a do tego sprytne machinacje finansistów z Wall Street i odrobina narodowego szaleństwa – oto tylko niektóre wymieniane przez autora przyczyny największych bankructw państw Europy. Liczne wywiady i prywatne rozmowy z różnymi ludźmi, zabawne anegdoty podparte rzetelną wiedzą z zakresu ekonomii oraz bystre obserwacje antropologicznosocjologiczne w połączeniu z wnikliwą analizą globalnej sytuacji ekonomicznej sprawiają, że książka Lewisa w sposób fascynujący, a jednocześnie klarowny i przystępny przybliża czytelnikowi mechanizmy kryzysu, jak również przyczyny i potencjalne skutki zapaści na światowych rynkach finansowych.

Porywająca lektura, bez której nie może się obejść nikt, kto próbuje zrozumieć świat, a przynajmniej jego obecną sytuację gospodarczą.

Czytaliście ulubione książki Jojo Moyes, a może sięgniecie po nie teraz, po jej rekomendacji?

Powiązane treści:
„Zanim się pojawiłeś” - rozdajemy wejściówki

Podobno każde pokolenie ma swoje „Love Story”. Armia czytelniczek (ale też czytelników) na całym świecie uważa, że w ostatnim czasie to właśnie powieść „Zanim się pojawiłeś” głęboko wzrusza i skłania do identyfikowania się z bohaterami. Od 10 czerwca będzie można oglądać w polskich kinach jej ekranizację – np. dzięki wygranej w LC wejściówce.więcej
Obejrzyjcie zwiastun filmu „Zanim się pojawiłeś“

W czerwcu tego roku do kin wejdzie ekranizacja książki Jojo Moyes „Zanim się pojawłeś” - to wyciskająca łzy historia miłosna Lou i Willa, ekscentrycznej dziewczyny i młodego chłopaka sparaliżowanego w wyniku tragicznego wypadku. W rolach głównych wystąpią Emilia Clarke i Sam Claflin.więcej
Książka wydana specjalnie dla DKK

„Razem będzie lepiej” to kolejna książka w dorobku Jojo Moyes, autorki popularnej i lubianej przez czytelników na całym świecie. To wyjątkowo optymistyczna powieść, którą wyróżnia jeszcze jedna niezwykła cecha – to pierwsza w Polsce książka przygotowana z myślą o Dyskusyjnych Klubach Książki. Zawiera pytania, które ułatwią dyskusję wszystkim lubiącym rozmawiać o przeczytanych lekturach.więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2104
LubimyCzytać
03-06-2016 15:15
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce

Zalety : 1. Temat szpiegostwa jest interesujący i osoba z którą przeprowadzał wywiad autor wydaje się mieć rozeznanie w historii i teraźniejszości sw...

zgłoś błąd zgłoś błąd