Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/6772/piec-ksiazek-o-kobietach

Pięć książek o kobietach

4 wartościowy tekst

Przez wiele osób święto uznawane za komunistyczne, kojarzone z nieśmiertelnym goździkiem i rajstopami. Współcześnie trochę zepchnięte na margines, bo nie wiadomo czy wypada je obchodzić czy nie w czasach, jak to niektórzy określają, „galopującego feminizmu”. My jednak, kobiety pracujące w LC, bardzo to święto lubimy i przy tej okazji prezentujemy pięć książek o kobietach, ale zdecydowanie nie tylko dla kobiet.  

Zakazane ciało – Diane Ducret

W pierwszej kolejności książka, która ukazała się na rynku niedawno, czyli Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji – Diany Ducret. To w niezwykle interesujący sposób opisana historia... waginy i tego, jak kobiece narządy płciowe (oraz bardziej ogólnie kobiece ciało) były postrzegane przez wieki, do czego były wykorzystywane i jak zmieniała się ich recepcja. Książka momentami śmieszy, znacznie częściej jednak przestrasza, a zdaniem niektórych tumani – ze względu na zbyt feministyczny wydźwięk. Jednak bez względu na to, czy przekonania autorki do nas trafiają czy nie – warto się z tą książką zapoznać, bo to naprawdę porządna rozprawa historyczna, której przygotowanie wymagało mnóstwa pracy. 

Kobieta, geografia intymna – Natalie Angier

Jeśli już jesteśmy przy zakazanym ciele, to nie sposób nie wymienić w tym zestawieniu innej książki skupionej na kobiecej fizjologii i anatomii, czyli Kobieta, Geografia intymna Natalie Angier. Ta amerykańska feministka zajmuje się tematyką naukową i za artykuły pisane do New York Timesa otrzymała w 1991 roku Nagrodę Pulitzera. W swojej książka skupia się na fizjologii i opisuje w fascynujący sposób wszystkie procesy biologiczne, które zachodzą w kobiecym ciele – nie pomija żadnej sfery, rozbierając kobiety do ostatniej komórki. Książka zdecydowanie warta polecenia szczególnie tym, którzy mają zacięcie naukowe i którym wiedza zdobyta na lekcjach biologii w szkole średniej nie wystarcza.

Monologi waginy – Eve Ensler 

Sztuka dla wielu tak kontrowersyjna, że nawet bez jej czytania, czy obejrzenia uważają ją za złą i słabą. Dla innych – dzieło odkrywcze, rewolucyjne, otwierające oczy. Bezpośrednią przyczyną napisania Monologów... były rozmowy, które Eve Ensler przeprowadziła z ponad 200 kobietami. Rozmowy o seksualności, kobiecości, fizjologii. Zaczęło się niewinnie – od spotkań w gronie przyjaciółek, zakończyło ogólnoświatowym sukcesem i licznymi nagrodami. Największym sukcesem jest jednak powstanie globalnego ruchu V-Day skierowanego przeciwko przemocy wobec kobiet. Eve Ensler ma jeszcze na swoim koncie książkę Dobre ciało. Porusza w niej kwestię obsesji idealnego wyglądu, która sprawia, że rokrocznie miliony kobiet na całym świecie poddają się niepotrzebnym zabiegom chirurgicznym.

Ginekolodzy Jürgen Thorwald

Czy jest zawód bardziej związany z kobietami niż ginekolog? Jürgen Thorwald w swojej najnowszej książce przybliża historię tej skupionej tylko na kobietach gałęzi medycyny i robi to w sposób kompletnie bezpardonowy. Pokazuje zarówno tych, których określał mianem „żeńskich rzeźników” – wiele mówiąca nazwa – jak i tych, którzy poświęcali się kobietom i ich biologii z pasją, zaangażowaniem i troską. Po przeczytaniu tej książki większość kobiet cieszy się, że urodził się w obecnych czasach, a nie w tych opisywanych przez autora. Ginekolodzy to wspaniałe uzupełnienie dla „Zakazanego ciała”.

 

Biegnąca z wilkami Clarissa Pinkola Estés 

Biegnąca z wilkami. Archetyp dzikiej kobiety w mitach i legendach odchodzi w swojej tematyce od biologii, fizjologii, seksualności – przynajmniej w znacznej swojej części, a skupia się na poszukiwaniu esencji kobiety, jej duszy, tego archetypu, który konstytuuje każdą kobietę. Pokazuje siłę kobiecej osobowości, intuicji i psychiki. Autorka tropi ślady archetypu dzikiej kobiety w znanych nam wszystkim baśniach, podaniach i legendach, ale także powołuje się na wyniki konkretnych badań czy prezentuje konkretne przypadki. Książka, która zadowoli nie tylko miłośniczki i miłośników kobiecej siły, ale także mole książkowe.

 

 

Wszystkim czytelniczkom lubimyczytać.pl składamy przy okazji najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet, obyście zawsze znalazły czas na czytanie książek - nie tylko tych o kobietach!


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 32  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 409
eveo
08-03-2016 21:30
Moje 5 propozycji - o kobietach dla kobiet
1. "Smażone zielone pomidory" Fannie Flagg
2. "Duma i uprzedzenie" Jane Austen
3. "Kukułka" Antonina Kozłowska
4. "Żona Mormona" Irene Spencer
5. "Dziewczyny z powstania" Anna Herbich
gorąco polecam!
książek: 4254
książkoholiczka
08-03-2016 23:23
W podobnym stylu do poleconych ale zdecydowanie lepsza:
Druga płeć Druga płeć
książek: 1768
cymelium
09-03-2016 10:14
a ja wczoraj skończyłam Niewidoczną górę autor Carolina De Robertis Polecam. Historia o kobiecej sile. Niesamowita opowieść.
polecam też książki Izabel Allende. Piękne historie o kobietach.
książek: 962
CZYTAJNIK
09-03-2016 13:43
Moim zdaniem najbardziej kobiecą książką, jaką kiedykolwiek przeczytałam, jest "Pestka". Esencja kobiecości.
Pestka Pestka
książek: 1733
Renax
09-03-2016 14:44
Ja myślałam, że będzie Alice Munro tudzież Margaret Atwood, a to biologia kobiety sprowadzona do badania ginekologicznego. A fe.

Dzień kobiet to fajne święto. Miło jest otrzymać kwiaty i szacunek płci męskiej dla naszej zwiewności, delikatności itd....
książek: 1768
cymelium
09-03-2016 19:18
Ale dlaczego TYLKO RAZ w roku mężczyźni mają okazywać nam, kobietom swój szacunek? Ja się troszkę buntuje przeciw temu świętu.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kolekcjoner skór

Jak zwykle doskonale napisany kryminał. W "Kolekcjonerze skór" spotykamy już po raz jedenasty z genialnym, sparaliżowanym detektywem Lin...

zgłoś błąd zgłoś błąd