Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/5085/filmy-o-pisarzach---s01e07

Filmy o pisarzach - s01e07

6 wartościowy tekst

Kolejna i ostatnia w tym sezonie odsłona filmowego cyklu. Tak jak ostatnio, tak i tym razem to Wy tworzycie zestawienie biografii prawdziwych autorów i produkcji, w których pojawia się pisarz fikcyjny. Oto druga lista stworzona na podstawie Waszych komentarzy.

1. Gorzkie gody | Bitter Moon (1992), reż. Roman Polański

Film nakręcony na podstawie powieści Pascala Brucknera, opublikowanej w 1981 roku. Rolę poszukiwanego w naszym cyklu pisarza odgrywa tu Amerykanin Oscar – niespełniony, w średnim wieku, cierpiący na paraplegię – będący małżonkiem młodej Francuzki, Mimi (Emmanuelle Seigner). Podczas rejsu statkiem do Stambułu, w drodze do Indii, para poznaje brytyjskie małżeństwo z kilkuletnim stażem, Fionę i Nigela. Oscar otwiera się przed Nigelem i każdego wieczoru opowiada mu historię swojej znajomości z Mimi, którą poznał przed laty w Paryżu. Konserwatywny Nigel (Hugh Grant) z zażenowaniem, ale jednocześnie z coraz większym zainteresowaniem słucha opowieści o sadomasochistycznym związku pary, nie zdając sobie sprawy, że wplątuje się w grę, w której będzie jedynie pionkiem.

2. Pod słońce | The Shadow Dancer (2005), reż. Brad Mirman

Amerykański pisarz, Weldon Parish (Harvey Keitel), lata temu wydał głośną powieść „The Shadow Dancer”. Nic nie zapowiada tego, że jeszcze kiedykolwiek uda mu się powtórzyć ten sukces. Jego życie koncentruje się teraz na koniach, winie i trzech pięknych córkach. Pewnego dnia odwiedza go młody wydawca chcący podpisać z nim kontakt na nową książkę. To spotkanie zmienia życie obu mężczyzn.

3. A Poet in New York (2014), reż. Aisling Walsh

Film o poecie Dylanie Thomasie, jego fatalnej w skutkach podróży do Nowego Jorku i o jego burzliwej relacji z żoną, Caitlin. Obraz powstał, by uczcić stuletnią rocznicę jego urodzin.

4. Jestem Bogiem | Limitless (2011), reż. Neil Burger

Eddie (Bradley Cooper) jest początkującym pisarzem. W życiu osobistym nie układa mu się, pisanie też nie idzie. Przez przypadek spotyka byłego szwagra, który proponuje mu zażycie tabletki NZT – rzekom eksperymentalnego leku poprawiającego zdolności umysłowe. Efekt jest piorunujący: Eddie, zażywając regularnie NZT, przeżywa wewnętrzną przemianę i wkrótce odnosi ogromne sukcesy. Jednak NZT ma poważne skutki uboczne i życie Eddiego wymyka się spod kontroli.
Film powstał na podstawie powieści Dawka geniuszu Alana Glynna.

5. A Journey Into the Mind of P. (2002), reż. Donatello Dubini, Fosco Dubini

Film dokumentalny o legendarnym i najbardziej tajemniczym pisarzu żyjącym współcześnie, mianowicie o Thomasie Pynchonie. Tytuł obrazu to gra słów nawiązująca do jednego z esejów Pynchona.

6. Crumb (1994), reż. Terry Zwigoff

Dokument poświęcony twórcy komiksów Robertowi Crumbowi i jego rodzinie, w szczególności braciom Maxonowi i Charlesowi, żonie i dzieciom (siostry odmówiły jakiejkolwiek współpracy). Zdaniem niektórych krytyków jeden z lepszych filmów dokumentalnych, jakie kiedykolwiek powstały.

7. Skowyt | Howl (2010), reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman

W centrum uwagi Allen Ginsberg. Dramat koncentruje się na procesie sądowym artysty oskarżonego o obrazę moralności po publikacji wiersza „Skowyt”. Jednocześnie portretuje niesamowitego poetę – osobę, która przełamuje kolejne granice.

8. Factotum (2005), reż. Bent Hamer

Scenariusz powstał na podstawie powieści Charlesa Bukowskiego. Bohaterem jest, a jakże, Henry Chinaski, który szuka stałej pracy w Los Angeles, ale którego przede wszystkim interesują kobiety, alkohol i pisanie. W Factotum jest młodym człowiekiem, który właśnie podejmuje pierwsze próby literackie. Film przedstawia jego życiowe perypetie, w tym relacje z kobietami.

9. Sekretne okno | Secret Window (2004), reż. David Koepp

Film zrealizowany na podstawie opowiadania Stephena Kinga „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród”. Po rozwodzie Mort Rainey (Johnny Depp), uznany pisarz, przeprowadza się do domku nad jeziorem Tashmore. Z trudem odzyskany spokój zakłóca pewnego dnia niejaki John Shooter, który zarzuca mu plagiat powieści. Mort nie bierze go poważnie i ignoruje jego żądanie, by pokazał mu oryginał powieści, który znajduje się w domu, gdzie mieszka jego była żona. Gdy intruz staje się coraz bardziej natarczywy, Mort zaczyna rozumieć, że to nie przelewki i postanawia wynająć prywatnego detektywa. Ale jest już za późno.

10. Anonimus | Anonymous (2011), reż. Roland Emmerich

Polityczny dreszczowiec, którego akcja toczy się na renesansowym dworze, gdzie toczy się życie poety Edwarda de Vere. Najbardziej znany jest z tego, że przypisuje mu się posługiwanie pseudonimem William Szekspir, a co za tym idzie, autorstwo jego prac. Film podejmuje temat, który spędza od wielu lat sen z powiek naukowców: kto tak naprawdę stworzył szekspirowskie dzieła?

Poprzednie części cyklu:

s01e01 
s01e02
s01e03 
s01e04
s01e05 
s01e06


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 216
marisa
24-01-2015 21:31
"Skowyt" oglądałam parę dni temu i muszę przyznać że był lepszy niż się spodziewałam,wplecione animacje i fragmenty wiersza pomogły mi bardziej zrozumieć film a Franco w roli Allena był wręcz doskonały.
książek: 74
merdevsky
24-01-2015 23:27
"Skowyt" to jest przeciętny film, bo z Ginsberga robią kolejny raz nadwrażliwego gejka, mimozę i zamuleńca, co kompletnie nie współgra z faktami na temat gościa. Z kolei animacje są klasa światowa, polecam wszystkim na lekkiej bani przysiąść i ogarnąć to umysłem, efekt przedni i spodoba się nawet laikom, co tomikami poezji podcierają sobie pupkę jak zabraknie papieru.
książek: 6755
allison
25-01-2015 10:06
Z wymienionych filmów za najlepszy uważam "Sekretne okno" - zakończenie ścina z nóg, a całość trzyma w ogromnym napięciu.
Z kolei "Pod słońce" to świetny film na niepogodę i zły humor - gwarantuje dobrą zabawę, ale i duchową satysfakcję.
książek: 2087
catarzynka12
25-01-2015 10:12
A ja polecam jeszcze "Miłość i wojnę" (1996) o doświadczeniach młodego Ernesta Hemingwaya. W rolach głównych Sandra Bullock i Chris O'Donnell.
książek: 0
konto_usuniete
25-01-2015 18:38
Jej, sztuka: wymienić 70 filmów związanych w jakiś sposób z pisarzami (czasami bardzo, bardzo mętnie) a nie wspomnieć o "Cienistej Dolinie".
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Nieodnaleziona

Nawet nie wiem jak sformułować swoją wypowiedź, bo książka nie podobała mi się od samego początku. Być może to dowód na to, iż jest dobra. Cóż, nie ma...

zgłoś błąd zgłoś błąd