Filmy o pisarzach – s01e01

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.10.2014

To, że pisarzami interesują się czytelnicy, to bardziej niż oczywiste. Myśl o tym, że stanowią oni również obiekt zainteresowania filmowców, nasuwa się chwilę później. Reżyserzy od początku istnienia kinematografii zapraszają autorów do współpracy przy pisaniu scenariuszy. Zadziwiająco często zdarza się też, że odkrywają w nich zdolności aktorskie. A jeśli nie ma miejsca żadna z tych dwóch sytuacji, to zawsze można pisarza wymyślić.

Filmy o pisarzach – s01e01

Istnieje mnóstwo złych filmów o pisarzach. Hollywood wydaje się cierpieć na prawdziwą obsesję dotyczącą autorów książek. Postać pisarza jest dobra na wszystko i we wszystkich sytuacjach świetnie się sprawdzi. Gderliwi i złośliwi, lecz dowcipni. Z nieodłączną flaszką whisky pod pachą. Niefrasobliwi, niepokorni i leniwi. Typowy łajdak z tym, co niektórzy nazywają charyzmą. Takich filmy potrzebują, takich widzowie cenią. Eksploatowany jest światek pisarski przez kamery i często – niestety – swoją marnością rozkłada go na srebrnych ekranach na łopatki.

Na szczęście zdarzają się też ciekawe produkcje o pisarzach.

Dziś właśnie o nich – o dobrych i złych filmach o pisarzach. Pierwsza dziesiątka poniżej. A jeśli ta Wam przypadnie do gustu, za tydzień kolejna.

1. Sylvia (2003), reż. Christine Jeffs

Film biograficzny. Opowiada historię małżeństwa amerykańskiej poetki Sylvii Plath (Gwyneth Paltrow) z brytyjskim poetą Tedem Hughes (Danielem Craigiem). Akcja filmu rozpoczyna się od scen w Cambridge w 1957, gdzie para się poznała, a kończy w 1963 samobójstwem artystki. W większości kręcony był w Nowej Zelandii. Wiele słyszy się głosów, że Plath zasługuje na bardziej sprawiedliwe potraktowanie. Te same głosy wyrzekają bowiem, że wcielająca się w nią w filmie Paltrow spłaszczyła rolę poetki do pretensjonalnej pańci z niezrozumiałymi problemami. Jak jest naprawdę? Warto przekonać się na własne oczy.

2. Szukając siebie | Finding Forrester (2000), reż. Gus Van Sant

Młody Jamal Wallace jest dobrym koszykarzem, ale tak naprawdę marzy mu się kariera literacka. Gdy spotyka Williama Forrestera (w tej roli Sean Connery), pisarza ze sporym dorobkiem, a ten oferuje mu swoją przyjaźń i porady dotyczące warsztatu, jakże Jamal ma oprzeć się tej pokusie? Również Gus Van Sant nie był w stanie. Uwaga: wiele zabawnych w niezamierzony sposób scen.

3. Całkowite zaćmienie | Total Eclipse (1995), reż. Agnieszka Holland

Dla sentymentalnych szyderców: Leonardo DiCaprio przed „Titanikiem”. Tu wciela się w postać nastoletniego poety, Arthura Rimbaud, który zakochuje się w Paulu Verlaine. Burzliwa, zakazana miłość, która pociąga za sobą tragedię – te klimaty.

4. Pani Parker i krąg jej przyjaciół | Mrs. Parker and the Vicious Circle (1994), reż. Alan Rudolph

Biografia Dorothy Parker, obdarzonej ostrym piórem amerykańskiej pisarki i publicystki miesięcznika „Vanity Fair”. W tle szalone lata 20. w Nowym Jorku, kiedy ulubionym miejscem spotkań literatów, krytyków i artystów był hotel Algonquin przy 44 ulicy na Manhattanie. Powstał tam nieformalny klub, w którym królowała Parker. Sam film? Dużo szyku i krzyku, ale postaci nie są zbyt wiarygodne. Chyba że w Waszych odczuciach są?

5. Śmiertelna pułapka | Deathtrap (1982), reż. Sidney Lumet

Komedia kryminalna na podstawie sztuki Iry Levina. Doświadczony pisarz (Michael Caine) planuje zabić swojego studenta, aby przywłaszczyć sobie jego nieznaną nikomu sztukę. By zrealizować swój cel, zaprasza młodego adepta literatury do swojego domu na Long Island. Potem zabawa jest iście diaboliczna.

6. Henry Fool (1997), reż. Hal Hartley

Simon Grim pracuje jako śmieciarz. Pewnego dnia na jego drodze staje tajemniczy autor – Henry Fool, który zachęca go do pisania. Już pierwszy utwór młodego Grima wywołuje spore poruszenie. Kolejne próby przynoszą mu coraz większy rozgłos. Film otrzymał w 1998 nagrodę za scenariusz na festiwalu filmowym w Cannes.

7. Manhattan (1979), reż. Woody Allen

Rzecz o perypetiach Isaaca Davisa – dwukrotnie rozwiedzionego autora programów komediowych, piszącego książkę o miłości do Nowego Jorku. Spotyka się z 17-letnią uczennicą, ale szczęścia mu to nie daje. Wierzy, że wszystko się zmieni na lepsze, gdy zaczyna romansować z kochanką swojego najlepszego przyjaciela.

8. Ćma barowa | Barfly (1987), reż. Barbet Schroeder

Charles Bukowski napisał scenariusz do tego filmu, który można nazwać swego rodzaju autobiografią. Opowiada o kolesiu, który przesiaduje w barach, a przy okazji jest dobrym pisarzem (brzmi znajomo, prawda?). W roli głównej Mickey Rourke (w swoim najlepszym okresie i w świetnej formie).

9. Pillow Book | The Pillow Book (1996), reż. Peter Greenaway

Pillow Book, znana w Polsce jako „Notatnik osobisty”, to zbiór zapisków na różne tematy autorstwa Sei Shonagon. Jest jedną z pierwszych książek, jakie w ogóle powstały – została ukończona w 1002 roku. Autorka opisuje w nim wydarzenia na dworze cesarzowej Sadako oraz własne spojrzenie na otaczającą ją rzeczywistość. W filmie fragmenty tych zapisków przeniesione zostały na ciało młodej japońskiej dziewczyny, Nagiko, przez jej ojca. W dorosłym życiu szuka kochanka, który potrafiłby równie dobrze kaligrafować.

10. Moja lewa stopa | Left Foot (1989), reż. Jim Sheridan

Film opowiada historię Christy Browna – Irlandczyka urodzonego z mózgowym porażeniem dziecięcym, który mógł poruszać tylko lewą stopą. Powstał na podstawie powieści Christy Browna o tym samym tytule. W rolę główną wcielił się Daniel Day-Lewis. Otrzymał za nią swojego pierwszego Oscara.


Po więcej informacji o przenikaniu się filmów i książek zaglądajcie tutaj


komentarze [38]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
lourdes 15.12.2018 12:43
Czytelniczka

Nie wiedziałam, że My left foot z jednym z moich ulubionych aktorów jest na podstawie powieści, jednakże ta tematyka trochę mnie... nie tyle odstrasza, ale jeszcze nie ten moment abym zobaczyła ten film, czy sięgnęła po książkę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Czytelnik

Polecam "Misery" wg Kinga.
No i "Wonder boys" z Douglasem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Diana 06.12.2014 12:33
Czytelniczka

Swietny pomysl na artykul!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tsantsara 17.11.2014 07:38
Bibliotekarz

Widzę, że wszyscy w tym wątku polecają raczej filmy fabularne, ale i dokument może być fascynującym doznaniem, zwłaszcza taki jak "Cierpliwość według Sebalda" w reż.Granta Gee, mimo że nie posiada prawie żadnej akcji. Jest rodzajem archeologii miejsc, które pisarz odwiedził lub upamiętnił w swych powieściach, a zarazem intelektualnym kryminałem, gdzie nie ma mordercy, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz Cioch 17.11.2014 20:11
Czytelnik

Podobnie tajemniczą postacią jest Thomas Pynchon o nim też powstał film, "A Journey Into the Mind of P.".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jonek64 12.11.2014 11:41
Czytelnik

Jane Austen żałuje-Film, oparty na listach Jane Austen, przedstawia ostatnie lata życia pisarki. Jane, pytana przez bratanicę Fanny o radę w sprawie wyboru przyszłego męża, wspomina własne życie uczuciowe.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
peggy 10.11.2014 17:16
Czytelnik

Zakochana Jane ♥Jane Austen

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kosa 05.11.2014 15:14
Czytelniczka

Jeśli kogoś interesuje historia pierwszej romskiej poetki to polecam wszystkim zainteresowanym "Papuszę" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Róża_Bzowa 26.10.2014 23:57
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

"Jaśniejsza od gwiazd" - koniecznie!
"Anioł przy moim stole" reż. J. Campion - ekranizacja autobiografii pisarki Janet Frame,
"Kiedy Paryż wrze",
"Zakochana Jane" i "Jane Austen żałuje",
"Zakochany Molier",
"Zatrute pióro",
"Dedykacja",
"Wojaczek",
"Autor-widmo",
"Marzyciel",
"Miss Potter",
"Ratując pana Banksa",
poniekąd także "Przypadek Harolda Cricka",
"Nora" - o życiu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mateusz Cioch 26.10.2014 18:08
Czytelnik

Jeśli chodzi o Woody'ego Allena, to "Przejrzeć Harry'ego" należy wymienić na pierwszym miejscu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mahima 26.10.2014 17:05
Czytelniczka

A ja polecam "Capote" o Truman Capote oraz "Zatrute Pióro" o Donatien Alphonse François de Sade czyli Markizie de Sade. Uwielbiam, gdy człowieka przedstawia się w wąskim okresie czasu, myślę, że paradoksalnie poznaje się go wtedy lepiej, niż oglądając całą biografię....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej