Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/4339/ksiazki-zmieniajace-zycie

Książki zmieniające życie

28 wartościowy tekst

Brytyjscy czytelnicy wybrali 20 książek, które zmieniły ich życie. Głosować można było tylko na książki napisane przez kobiety. Pierwsze miejsce przypadło Zabić drozda autorstwa Harper Lee.

Pomysłodawcami głosowania byli organizatorzy nagrody Baileys Women’s Prize for Fiction (dawniej Orange Prize). Ich celem było wyłonienie książek napisanych przez kobiety, które w największym stopniu wpłynęły na życie czytelników, zmieniły je lub ukształtowały. Swoje głosy oddały między innymi jurorki Baileys Prize: Mary Beard i Joanna Trollope. Za ich przykładem poszły tysiące czytelników obojga płci, którzy głosowali na wybrane przez siebie książki.

„Zabić drozda” zostało określone jako książka, która daje nadzieję, że sprawiedliwość i równość mogą zatriumfować nad uprzedzeniami. Powieść ta sprawiła, że wielu czytelników zainteresowało się prawami człowieka, a nawet w wyniku lektury zdecydowało się pójść na studia prawnicze.

Oto, jak wygląda pełna lista dwudziestu tytułów, które zwyciężyły w głosowaniu:

1) Zabić drozda – Harper Lee
2) Opowieść podręcznej – Margaret Atwood
3) Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë
4) Harry Potter – J.K. Rowling
5) Wichrowe wzgórza – Emily Brontë
6) Duma i uprzedzenie – Jane Austen
7) Rebeka – Daphne du Maurier
8) Małe kobietki – Louisa May Alcott
9) Tajemna historia – Donna Tartt
10) Zdobywam zamek – Dodie Smith
11) Szklany klosz – Sylvia Plath
12) Umiłowana – Toni Morrison
13) Przeminęło z wiatrem - Margaret Mitchell
14) Musimy porozmawiać o Kevinie – Lionel Shriver
15) Zaklęci w czasie – Audrey Niffenegger
16) Miasteczko Middlemarch – George Eliot
17) Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa – Maya Angelou
18) Złoty notes – Doris Lessing
19) Kolor purpury – Alice Walker
20) Miejsce dla kobiet – Marilyn French

Co sądzicie o tej liście? Czytałam prawie wszystkie i przyznaję, że większość zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niektóre z pewnością zmieniły mnie w jakimś stopniu, nie wiem jednak, czy potrafiłabym wybrać tę jedną, która wpłynęła na mnie najbardziej. Dziwi mnie brak Ani z Zielonego Wzgórza na tej, było nie było, anglosaskiej liście – z pewnością cykl książek o rudowłosej marzycielce znalazłby się na liście książek, które wpłynęły na moje życie. Co jeszcze? Trudno zdecydować. Czytam dużo literatury angielskiej i amerykańskiej, więc moja lista mogłaby być dość podobna, jednak na pewno bardziej różnorodna.

Jak sądzicie, jakie książki zostałyby wybrane przez polskich czytelników?

Jeśli potraficie wybrać książki (napisane przez kobiety!), które wpłynęły na wasze życie, podzielcie się swoimi typami w komentarzach!

Źródło: theguardian.com


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  Paulina |  wypowiedzi: 49  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 383
Luis
31-07-2014 22:20
Ciekawe, ale dopóki nie zaczęto tworzyć chorych podziałów na autorki i autorów nigdy nie zastanawiałam się, czy akurat książka napisana przez kobietę zmieniła lub przynajmniej wpłynęła na moje życie. Do tej pory myślałam, że literatura dzieli się na dobrą i kiepską (z góry przepraszam za to uproszczenie). Ale skoro ktoś stawia takie wyzwanie, to je podejmuję. Niestety, żadna książka napisana... Ciekawe, ale dopóki nie zaczęto tworzyć chorych podziałów na autorki i autorów nigdy nie zastanawiałam się, czy akurat książka napisana przez kobietę zmieniła lub przynajmniej wpłynęła na moje życie. Do tej pory myślałam, że literatura dzieli się na dobrą i kiepską (z góry przepraszam za to uproszczenie). Ale skoro ktoś stawia takie wyzwanie, to je podejmuję. Niestety, żadna książka napisana przez kobietę nie zmieniła mojego życia. Te, które miały na mnie wpływ zostały napisane przez mężczyzn.
Na liście są lepsze i gorsze książki, ale chyba poza "Zabić drozda" i "Kolor purpury" nie znajduję tam niczego, co poleciłabym naprawdę z czystym sumieniem jako kawał niezłej literatury.
pokaż więcej
książek: 1546
Michał
31-07-2014 22:39
"Głosować można było tylko na książki napisane przez kobiety" - dlaczego tylko przez kobiety? Jakie znaczenie ma płeć autora? Co za bezsens...
książek: 0
kobietanieidealna
01-08-2014 09:54
Szczerze mówiąc nie kojarzę nikogo ze znajomych, kto powiedziałby, że istnieje książka, która zmieniła jego życie. Poglądy - owszem, ponieważ wielokrotnie sama miałam okazję zweryfikować swój punkt widzenia. Jednak nigdy nie zmieniło to mojego życia.
A czytam książki zarówno błahe, 'lekkie i przyjemne', jak i trudne, wymagające skupienia. Chyba każdy trafia na książki słabe i genialne, jednak...
Szczerze mówiąc nie kojarzę nikogo ze znajomych, kto powiedziałby, że istnieje książka, która zmieniła jego życie. Poglądy - owszem, ponieważ wielokrotnie sama miałam okazję zweryfikować swój punkt widzenia. Jednak nigdy nie zmieniło to mojego życia.
A czytam książki zarówno błahe, 'lekkie i przyjemne', jak i trudne, wymagające skupienia. Chyba każdy trafia na książki słabe i genialne, jednak nawet te genialne nie wpłynęły na mnie tak radykalnie.
pokaż więcej
książek: 2286
liaguszka
01-08-2014 10:07
Czytuję książki napisane przez kobiety. Niektóre bardzo fajne, niektóre trochę mniej... Często poprawiają mi humor, skłaniają do refleksji... Ale żeby spowodowały jakiś spektakularny zwrot w moim życiu - to raczej nie.
Za to książka Josepha Murphy'ego "Potęga podświadomości"... O! to książka, która dość mocno zaważyła na moim życiu! Posługując się radami tam zawartymi, przebudowałam swoje...
Czytuję książki napisane przez kobiety. Niektóre bardzo fajne, niektóre trochę mniej... Często poprawiają mi humor, skłaniają do refleksji... Ale żeby spowodowały jakiś spektakularny zwrot w moim życiu - to raczej nie.
Za to książka Josepha Murphy'ego "Potęga podświadomości"... O! to książka, która dość mocno zaważyła na moim życiu! Posługując się radami tam zawartymi, przebudowałam swoje życie zupełnie.
pokaż więcej
książek: 305
Agata
03-08-2014 09:11
Ciekawa lista - nie wszystkie pozycje czytałam, z chęcią zajrzę do nieznanych (czyli moja lista książek do przeczytania wciąż się powiększa, jak ja to lubię).
Jednak zabrakło na niej własnie "Ani z Zielonego Wzgórza", książki mojego dzieciństwa, do której często wracam. Do dziś pamiętam zachwyt nad każdą nową wymyślaną nazwą przez główną bohaterkę i moje próby jej naśladownictwa w swoich...
Ciekawa lista - nie wszystkie pozycje czytałam, z chęcią zajrzę do nieznanych (czyli moja lista książek do przeczytania wciąż się powiększa, jak ja to lubię).
Jednak zabrakło na niej własnie "Ani z Zielonego Wzgórza", książki mojego dzieciństwa, do której często wracam. Do dziś pamiętam zachwyt nad każdą nową wymyślaną nazwą przez główną bohaterkę i moje próby jej naśladownictwa w swoich zabawach z kuzynką. Miałyśmy nawet swoje `Wzgórze Zachodzącego Słońca`, a los sprawił, że dziś własnie mieszkam niedaleko tego miejsca już na stałe.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Twoje fotografie

https://kochajacaksiazki.blogspot.com/2019/05/237-tammy-robinson-twoje-fotografie.html Recenzje których książek pisze się zdecydowanie najtrudniej? W...

zgłoś błąd zgłoś błąd