Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/4274/wyrok-w-sprawie-johansson-vs-delacourt

Wyrok w sprawie Johansson vs. Delacourt

1 wartościowy tekst

Scarlett Johansson wygrała proces o zniesławienie, który wytoczyła francuskiemu pisarzowi Grégoire’owi Delacourt. Dla przypomnienia: w maju pisaliśmy o tym, że aktorka pozwała pisarza do sądu i domaga się 50 tys. € odszkodowania za to, że jej osoba została w sposób fałszywy przedstawiona w powieści „La première chose qu'on regarde” [Na pierwszy rzut oka]. Na początku lipca zapadł wyrok w tej sprawie.

Bohaterką spornej powieści jest modelka, która jest tak łudząco podobna do amerykańskiej aktorki, że główny bohater bierze ją za samą Scarlett Johansson. Mężczyźni postrzegają ją jako obiekt erotycznych pragnień, kobiety jej po prostu zazdroszczą. Podszywając się pod Johansson, modelka ma całą serię przygód. W tym dwa romanse, których prawdziwa Scarlett Johansson nie miała. Aktorka uznała, to za oszczerstwo, a francuski sędzia przyznał jej rację. Nie przychylił się za to do jej wniosku o zakaz tłumaczenia i ekranizacji powieści. Również kwota odszkodowania jest znacząco niższa niż wnioskowana. Zamiast 50 tys. €, aktorka otrzyma tylko 2,5 tys. € i drugie tyle jako zwrot kosztów sądowych. Sąd uzasadnił swój wyrok mówiąc, że Johansson i tak mówi sporo o swoim życiu prywatnym podczas udzielanych wywiadów.

Wydawca powieści, Emmanuelle Allibert, jest zadowolona z wyroku. W rozmowie z The Guardian podkreśla, że wzmianka o romansach to tylko kilka linijek tekstu. Cieszy się, że nie założono zakazu tłumaczenia i ekranizacji. Powieść została już przetłumaczona na włoski i niemiecki, trwają też rozmowy o przekładzie na angielski, ale wydawcy wstrzymywali się z decyzją, w oczekiwaniu na wynik pozwu. I teraz będą czekać na spływające oferty.

W Polsce książka ma ukazać się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las, najprawdopodobniej na wiosnę 2015 roku.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 18  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1877
kryptonite
16-07-2014 14:18

Rosolowe_Opium: Czyli innymi słowy - gwiazdki nie słyszały o czymś takim, jak efekt Barbry Streissand i miast uczyć się na błędach sprzed kilkunastu/dziesięciu lat, popełniają cały czas takie same ;)

Efekt Barbry Streissand? Pierwsze słyszę...
książek: 180
mich
16-07-2014 14:24
no wiesz - im bardziej starasz się usunąć jakieś informacje tym bardziej się upowszechniają
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 346
Rosolowe_Opium
16-07-2014 14:22

kryptonite: Rosolowe_Opium: Czyli innymi słowy - gwiazdki nie słyszały o czymś takim, jak efekt Barbry Streissand i miast uczyć się na błędach sprzed kilkunastu/dziesięciu lat, popełniają cały czas takie same ;)
Efekt Barbry Streissand? Pierwsze słyszę...

Tutaj nieco więcej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Streisand
Nie wiedziałam, że to jest jednak o wiele świeższa sprawa. Ale, jak już...

kryptonite: Rosolowe_Opium: Czyli innymi słowy - gwiazdki nie słyszały o czymś takim, jak efekt Barbry Streissand i miast uczyć się na błędach sprzed kilkunastu/dziesięciu lat, popełniają cały czas takie same ;)
Efekt Barbry Streissand? Pierwsze słyszę...

Tutaj nieco więcej - http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Streisand
Nie wiedziałam, że to jest jednak o wiele świeższa sprawa. Ale, jak już wspominali tu niektórzy, nieważne jak piszą, ważne, że to robią ;)
pokaż więcej
książek: 997
Mateusz
16-07-2014 16:00
Lubię ją mimo wszystko.
książek: 184
Marcin
16-07-2014 16:14
Za rok zekranizują z Johansson w roli głównej.
książek: 545
Meszuge
16-07-2014 18:37
Marketing level 8.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wybacz mi

To już druga pozycja tej autorki, której nie mogę doczytać do końca. Nigdy wcześniej, żadna inna lektura, nie nudziła mnie aż tak bardzo.

zgłoś błąd zgłoś błąd