Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/12552/czytamy-w-weekend

Czytamy w weekend

3 wartościowy tekst

Długi weekend sprzyja czytaniu! Skrupulatnie wybraliśmy już lektury, którym będziemy się oddawać w ten sierpniowy czas, gdy powietrze wciąż jeszcze intensywnie pachnie latem – owocami rozgrzanymi słońcem, świeżo ściętym zbożem i morskimi kąpielami. Nie tracąc zatem cennego czasu, udajemy się na odpoczynek, życząc wam miłego weekendu!

Ostatnio w mojej biblioteczce króluje literatura science fiction. I choć bardzo lubię ten gatunek, stwierdziłam, że czas na przerwę. A że dawno w rękach nie miałam dobrego kryminału, postanowiłam przeszperać nasze biurowe półki w poszukiwaniu idealnej książki na nieco dłuższy niż zwykle weekend. Tak właśnie trafiłam na „Pokutę” Anny Kańtoch.

Autorkę znam wyłącznie z krótkich form. To prawdziwa sztuka napisać dobre opowiadanie, a Anna Kańtoch to potrafi. Dlatego jestem bardzo ciekawa, czy jej powieści również mnie zachwycą.

„Pokuta” zbiera w LC bardzo entuzjastyczne opinie. aali napisała: Ciężka, mroczna, skąpana w deszczu i targana przez wiatr atmosfera, która potęguje uczucie niepokoju i zła, które czai się w mgle, do tego niespieszna akcja, zwyczajnie-niezwyczajny” milicjant prowadzący sprawę, misternie utkana intryga razem dają przepis na bardzo dobrą lekturę. Coś czuję, że „Pokuta” to doskonały wybór na nadchodzący weekend.

Chociaż nie oglądam wiadomości w telewizji ani nie słucham radiowych programów informacyjnych i od polityki staram się być jak najdalej się da, to nie umknęły mi ostatnie wydarzenia w Białymstoku. Po raz kolejny ta podlaska miejscowość stała się areną niezrozumiałych dla mnie wydarzeń.

Czy miasto, które jeszcze niedawno starało się promować za pomocą kampanii „Białystok. Tradycyjnie wielokulturowy”, okazuje się miejscem dalece od wielokulturowości odbiegającym? By lepiej zrozumieć niedawne wydarzenia, sięgam więc po reportaż Marcina Kąckiego „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” (co symptomatyczne, wydany w 2015 roku).

Na co może liczyć autor po napisaniu głośnej, popularnej książki? Splendor, sława, uznanie fanów i krytyków? Nie zawsze. Agatha Christie za powieść, którą kilka lat temu British Crime Writers' Association obwołało „kryminałem wszechczasów”, została wykluczona z tzw. Klubu Detektywów, zrzeszającego pisarzy powieści z dreszczykiem. Powodem był fabularny twist, jaki wykręciła Christie. Tego do tej pory jeszcze nie było!

Agatha Christe zakwestionowała niepisane prawa, które rządziły kryminałem jako gatunkiem. Mimo że „Zabójstwo Rogera Ackroyda” powstało w 1926 roku, dziś zakończenie również zaskakuje. Jeśli nie czytaliście jeszcze tej książki, nie zdradzę, na czym polegał zabieg pisarki, gorąco namawiam jednak, byście sami to sprawdzili. Tę niedługą powieść czyta się wyśmienicie i z satysfakcją muszę przyznać, że nawet po 93 latach od powstania nie czuć, by odstawała od tego, do czego przyzwyczajony jest współczesny czytelnik. Wraz z Herkulesem Poirot będę więc w ten weekend wytężać małe, szare komórki. Zobaczymy, czy pójdzie mi tak dobrze, jak temu zabawnemu detektywowi, który nie wiedzieć czemu, postanowił hodować dynie…

Powiązane treści:
Czytamy w weekend

Czy wakacje sprzyjają lekturze? Zdania są podzielone. Mateusz i Kinga zdają się nie mieć problemu ze znalezieniem czasu na czytanie, ale Justyna ma nadzieję, że na urlopie w końcu nadrobi czytelnicze zaległości. A wy, drodzy użytkownicy, weekend spędzicie z książką czy na wakacyjnym szlaku?więcej
Czytamy w weekend

„Czytamy w weekend” to stały punkt programu w serwisie lubimyczytać.pl. My po prostu uwielbiamy otwierać z wami weekend i dzielić się lekturami, które skrupulatnie wybieramy na te dwa dni. Tym razem swoimi wyborami pochwalą się Dominika, Aneta i Agnieszka. W czytelniczym zestawie znalazło się miejsce na reportaż, zbiór esejów i kolejną książkę z serii „Wehikuł Czasu”.więcej
Czytamy w weekend

Mateusz wybierze się w podróż do Nowego Jorku z Jesmyn Ward, Ewa zastanowi się wraz z Marcinem Popkiewiczem, czy świat stoi na rozdrożu, natomiast Justyna zamierza przeczytać graficzną adaptację „Dziennika” Anne Frank. A wy jakie lektury na weekend wybraliście?więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 189  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 615
Menia71
17-08-2019 23:10
U mnie "Projekt Rosie" Graeme Simson. Polecona przez siostrę męża, która wysłuchała audiobooka czytanego przez Borysa Szyca. Była zachwycona. Ja jestem w trakcie czytania. Recenzję zamieszczę.
książek: 200
Ewa
18-08-2019 00:12
Żyj i pozwól żyć Żyj i pozwól żyć :)
książek: 1559
Anika
18-08-2019 13:14
Rzeźnik Rzeźnik
książek: 616
zuzu0215
18-08-2019 16:08
Letnia noc Letnia noc
książek: 17
alikar
19-08-2019 18:24
Własny pokój. Trzy Gwinee
Virginia Woolf
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Testament życia

Nad tą książką zastanawiałam się już wtedy, gdy szczerze polecała ją Mama na pełnych obrotach. Niestety, w moje ręce trafiła dopiero teraz, a to dzięk...

zgłoś błąd zgłoś błąd