Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/12323/jak-czytac-wiecej-ksiazek-kilka-latwych-sposobow

Jak czytać więcej książek? Kilka łatwych sposobów

18 wartościowy tekst

Jak we współczesnym świecie, pełnym rozpraszaczy w postaci Netflixa czy social mediów, wciąż dużo czytać? Reżyser Max Joseph szuka porad wśród ekspertów, by w swoim krótkometrażowym filmie dokumentalnym przedstawić ich najlepsze na to sposoby. Jak wiele z nich możemy zastosować we własnym życiu, począwszy od dziś?

Ile książek można przeczytać w ciągu całego życia? Odpowiedzi na to pytanie szuka Max Joseph – amerykański filmowiec i osobowość telewizyjna (nominowany m.in. do nagrody Teen Choice Awards). Przede wszystkim jest on jednak także zapalonym czytelnikiem – choć, jak sam przyznaje, czyta mniej, niż by chciał. W trakcie dnia po prostu nie może znaleźć spokojnej chwili na lekturę, wskutek czego w ubiegłym roku przeczytał tylko… jedną książkę. Max wyrusza więc z kamerą w odwiedziny do czytelniczych ekspertów. Pragnie dowiedzieć się, jak zmienić sytuację, w której – zakładając, że dożyje 90 lat – przeczyta jeszcze 75 książek (czyli tylko tyle, co na średniej wielkości półce).

Pół godziny dziennie

W filmie dokumentalnym „Bookstores: How to Read More Books in the Golden Age of Content” widzimy, że autor odwiedza najpierw Tima Urbana – założyciela bloga Wait But Why. Ten, za pomocą dokładnych matematycznych kalkulacji (uwzględniających szybkość czytania, przewidywalną długość życia czy średnią liczbę stron, jaką mają książki), dochodzi do konkluzji, że wystarczy czytać tylko 30 minut dziennie, by zamiast 75 książek Max przeczytał ich jeszcze tysiąc. Jak zaznacza bloger, kluczowa jest tu zmiana nawyków i wykorzystywanie każdej okazji do spotkania z lekturą. Podczas porannej toalety czy śniadania można słuchać audiobooka, czytać kilka rozdziałów przed snem, a w weekend wychodzić do kawiarni z książką. Łatwe!

Pokrzepiony tą nadzieją reżyser udaje się na Stary Kontynent, by zobaczyć najpiękniejsze europejskie księgarnie – w Brukseli podziwia umieszczoną w aż ośmiu budynkach księgarnię Cook&Book, w Maastricht zajmującą przestrzeń gotyckiego kościoła Boekhandel Dominicanen, paryską Shakespeare & Co., Lello w Porto, Ler Devagar w Lizbonie, a także księgarnie w niedużym miasteczku Óbidos. Wraz z reżyserem odwiedzamy także Livraria Cultura w São Paolo oraz El Ateneo w Buenos Aires.

Lifehacki na czytanie

W międzyczasie analizie zostaje poddany także czas, jaki spędzamy on-line. Już kilkanaście minut dziennie poświęconych czytaniu wiadomości i sprawdzaniu treści w social mediach można przeliczyć – w wypadku reżysera filmu – na trzydzieści książek. Eric Barker, założyciel popularnego bloga Barking at the Wrong Tree, na którym dzieli się z czytelnikami tzw. lifehackami, czyli prostymi sposobami na lepsze życie, podkreśla, że efektywnie spędzony czas w internecie wymaga pewnej dyscypliny. Sam sprawdza newsy tylko 3 razy dziennie, poza tym odinstalował z telefonu aplikacje, takie jak Facebook, Twitter i pocztę. Znów wracamy więc do kluczowej kwestii nawyków. Jak się okazuje, steruje nimi nasz mózg – aby go wytrenować, wystarczy odrobina sprytu. Chcemy czytać regularnie? Zacznijmy od jednej strony dziennie. Nie jednego rozdziału czy całej godziny spędzonej na czytaniu – lecz tylko jednej strony. Już po dwóch tygodniach stanie się to naszym nawykiem, a sukces ośmieli nas do stopniowego wydłużania liczby przeczytanych kartek. Dobrze też, jak podkreśla Eric Barker, czytać więcej niż jedną książkę w tym samym czasie – jeśli znudzi nas romans, przenieśmy się do świata fantasy, a gdy zmęczą nas czary i smoki, sięgnijmy po literacki reportaż. Wszystko po to, by nie stracić zainteresowania samą czynnością czytania.

Co jeszcze zrobić, by czytać więcej? Howard Berg – najszybciej czytający człowiek świata (wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa”) – dzieli się z widzami filmu sposobami na podkręcenie tempa lektury. Z drugiej strony dr Ruth J. Simmons, stojąca na czele Prairie View A&M University w Teksasie, podkreśla, że czytanie książki może niekiedy umożliwić doświadczenie medytacji. Uczona zwraca uwagę na to, że umiejętność pełnego skupienia na lekturze wzbogaca nasze życie wewnętrzne – szczególnie jeśli będzie jej towarzyszyła refleksja.

A jakie są wasze sposoby, aby czytać więcej? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Powiązane treści:
Ile książek zdążysz przeczytać w ciągu życia?

Kiedy przeczytam te wszystkie książki? Jeśli zdarza Ci się tak myśleć, kiedy dodajesz kolejny tytuł do niekończącej się półki w LC „chcę przeczytać”, to przychodzimy Ci z pomocą, bo chyba znamy odpowiedź: wszystkich interesujących książek świata nie zdążymy przeczytać nigdy. Ale wiele z nich tak. Ile książek zdążymy przeczytać w ciągu życia? Sprawdź, korzystając z naszego kalkulatora!więcej
Festiwal Stolica Języka Polskiego już w sierpniu. Poznaj program

Roztocze, Szczebrzeszyn, Zamość, a tam wyjątkowy Festiwal Stolica Języka Polskiego. Raz do roku, w wakacje, przez siedem dni z literaturą i sztuką. Tym razem spotkania najbardziej uznanych pisarzy, aktorów, muzyków oraz oczywiście pasjonatów czytania odbywać się będą od 5 do 11 sierpnia. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat nad tym wydarzeniem.więcej
Mapa wakacyjnych festiwali (nie tylko) literackich

Lipiec i sierpień to czas wakacyjnych spotkań z książką. Lubimyczytać.pl zaprasza na krótki przegląd polskich festiwali literackich od morza aż do Tatr. Jest w czym wybierać!więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  Ewa |  wypowiedzi: 88  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1206
Książka_koc_kot
07-07-2019 09:35
Tak samo jak moi poprzednicy nie mam od lat 8 nawet telewizora, wiadomości w radiu i na portalach całkowicie mi wystarczają. Zamiast oglądać wolnę uruchomić wyobraźnię i sama stwarzać wizerunek bohaterów.
Czytam kilka książek jednocześnie, kryminał, obyczajówka, saga. Na każdy moment dnia się coś znajdzie. Czytam w każdej wolnej chwili, nawet tuż przed wyjazdem do pracy. Wyczytałam w jednym z...
Tak samo jak moi poprzednicy nie mam od lat 8 nawet telewizora, wiadomości w radiu i na portalach całkowicie mi wystarczają. Zamiast oglądać wolnę uruchomić wyobraźnię i sama stwarzać wizerunek bohaterów.
Czytam kilka książek jednocześnie, kryminał, obyczajówka, saga. Na każdy moment dnia się coś znajdzie. Czytam w każdej wolnej chwili, nawet tuż przed wyjazdem do pracy. Wyczytałam w jednym z poradników, że to najlepsza stymulacja mózgu- szybciej się rozbudza i uruchamia szare komórki.
No i czytnik! Wspaniały wynalazek! A dla ludzi z wadą wzroku to ratunek, można sobie samemu ustawić wielkość liter, rozmiar czcionki, rewelacja. No i można na nim mieć i 10000 książek, a regały i ściany w domu wiadomo, z gumy nie są.
pokaż więcej
książek: 1
Michał
07-07-2019 23:36
1. Po pierwsze dobrej jakości czytnik z podświetleniem.
Dobry, bo nie są to urządzenia doskonałe a kiepski ma spore szanse, żeby zrazić czytelnika do czytników. Najlepiej wodoodporny.
2. Czytanie w wannie - kiedy leżymy sobie te 20 minut
3. Czytanie choć kilku stron przed spaniem, dzięki podświetleniu można bez włączania światła
4. Czytnik łatwo ze sobą nosić, więc czytanie np. w...
1. Po pierwsze dobrej jakości czytnik z podświetleniem.
Dobry, bo nie są to urządzenia doskonałe a kiepski ma spore szanse, żeby zrazić czytelnika do czytników. Najlepiej wodoodporny.
2. Czytanie w wannie - kiedy leżymy sobie te 20 minut
3. Czytanie choć kilku stron przed spaniem, dzięki podświetleniu można bez włączania światła
4. Czytnik łatwo ze sobą nosić, więc czytanie np. w poczekalniach wszelkiego rodzaju
5. Audiobooki - najlepiej abonament i odtwarzanie w komórce (nie trzeba wtedy dużych plików pobierać w całości, tylko stopniowo, słuchany fragment). Wówczas możemy słuchać jadąc tramwajem, taksówką itp
6. Słuchawki bezprzewodowe - słuchanie podczas ubierania się, mycia zębów, chodzenia gdziekolwiek na piechotę, podczas robienia jedzenia no i kiedy jemy bez towarzystwa
pokaż więcej
książek: 678
Rossellinique
08-07-2019 02:04
Nie podoba mi się założenie tego artykułu. Wg mnie nie jest ważnym ilość, a jakość. Nie lubię patrzeć na czytanie w ten sam sposób jak na np robienie przysiadów. Mi czytanie sprawia przyjemność, jeśli uda mi się sięgnąć po książkę która trafi do mego serca to przeczytam kilkaset stron dziennie nawet, ale jeśli trafię na coś nie w moim guście to trudno, będę czytać po mniej stron.
Czytanie...
Nie podoba mi się założenie tego artykułu. Wg mnie nie jest ważnym ilość, a jakość. Nie lubię patrzeć na czytanie w ten sam sposób jak na np robienie przysiadów. Mi czytanie sprawia przyjemność, jeśli uda mi się sięgnąć po książkę która trafi do mego serca to przeczytam kilkaset stron dziennie nawet, ale jeśli trafię na coś nie w moim guście to trudno, będę czytać po mniej stron.
Czytanie kilku książek na raz też niestety jest nie dla mnie, z tego samego powodu nie oglądam kilku serialów na raz. Lubię wciągnąć się w daną historię i żyć nią, troszkę ciężko by mi było pogodzić kilka historii na raz ;)
Audiobooki od razu sobie darowałam, bo mam tę przypadłość, że po pewnym czasie ignoruję dźwięki wokół i traktuje je jak tło, więc nawet nie wiedziałabym o czym książka jest.
Ale cóż, każdy ma swoją metodę.
Jedno co mocno rozważam to zakup czytnika, ale to może kiedyś, póki co nie narzekam na ilość książek do przeczytania.
A w takiej księgarni jak na foto to chciałoby się pracować, oj chciało..
pokaż więcej
książek: 24
Little_Lotte
08-07-2019 09:54
Czytasz w moich myślach.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 285
Runior
08-07-2019 10:53
Żeby czytać więcej, trzeba czytać lepsze książki. Wtedy sami szukamy chwili, żeby wrócić do lektury. Czytanie kilku książek naraz osobiście średnio mi podchodzi, raczej skupiam się na jednym tytule, dodając ewentualnie jakieś czytadło - kryminał bądź książkę podróżniczą.
książek: 1744
Lyzitea
10-07-2019 18:57
Ilość jest naprawdę nieważna, liczy się sam fakt czytania. Kiedyś stwierdziłabym inaczej, ale to wynikało z zazdrości, bo jak to tak, ja przeczytałam tylko 100 książek w ciągu roku, a ktoś 150?! Obecnie nie liczy się dla mnie ilość tylko jakość.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wąż z Essex

Nie bardzo udała się stylizacja na XIX-wieczną powieść. Poznajemy Corę i jej synka oraz Marthę. Wokół nich kręci się fabuła. Wszyscy czegoś szukają: s...

zgłoś błąd zgłoś błąd