Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/11472/czytamy-w-weekend

Czytamy w weekend

6 wartościowy tekst

Nasze piątkowe otwarcie weekendu uświetnią panie z zespołu lubimyczytac.pl i pisarki, które będą im towarzyszyć w ciągu najbliższych dwóch dni. Kto zatopi się w prozie Olgi Tokarczuk, a kto sięgnie po dwukrotną laureatkę National Book Award? No i kogo w ten weekend odwiedzi Michelle Obama? Tacy goście tylko w „Czytamy w weekend”!

„Buty, kanapa, torba na ramię z czyjegoś brzucha, grzanie się cudzym futrem, zjadanie czyjegoś ciała, krojenie go na kawałki i smażenie w oleju... Czy to możliwe, że naprawdę dzieje się ta makabra, to wielkie zabijanie, okrutne, beznamiętne, mechaniczne, bez żadnych wyrzutów sumienia, bez najmniejszej refleksji (…)? Czy coś z nami jest nie tak?”

No właśnie... Pytania te zadaje główna bohaterka powieści, Janina Duszejko, ale tak naprawdę głosem samej Olgi Tokarczuk. Obie są orędowniczkami wegetarianizmu, obie nie mają w sobie zgody na przemoc wobec zwierząt, obie prowadzą krucjatę przeciwko zabijaniu.

Tokarczuk walczy słowem, Duszejko jest aktywistką, swój gniew i sprzeciw przekuwa w działanie. Z jednej strony chciałaby żyć praworządnie, z drugiej posuwa się do czynów radykalnych, niezgodnych z prawem, nie potrafi być obojętna na krzywdę, mści się w imieniu zwierząt...

To oczywiście moralny wybór każdego z nas, wybór prozaiczny, codzienny. Czy wezmę udział w zabijaniu, nawet jako konsument, czy usankcjonuję tym przemoc? Czy jednak się zreflektuję, nie zgodzę na zło, sprzeciwię? Obyśmy wybierali mądrze – tego sobie i wam życzę.

W zeszłym roku na moich półkach królowały głównie kryminały. Teraz postanowiłam spędzić troche więcej czasu z literaturą piękną. Jak się okazuje, mam dość duże braki, które powoli zaczynają mi przeszkadzać. Dlatego postanowiłam zabrać się za przeczytanie książki Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie. Najpierw mój wzrok przykuła okładka, potem uwagę zwróciły nagrody i nominacje. Autorka Jesmyn Ward już dwukrotnie otrzymała National Book Award, w tym jedną ze statuetek właśnie za tę książkę. Powieść była również nominowana do The Kirkus Prize i Women's Prize for Fiction – to chyba wystarczająca rekomendacja. A jeśli ktoś potrzebuje dodatkowej zachęty, to na okładce znajdzie blurby takich autorów, jak: Marlon James, Celeste Ng i Margaret Atwood – „Głęboka wywisekcja amerykańskich koszmarów. Przeczytajcie koniecznie”. Ten weekend zapowiada się naprawdę ciekawie.

Bardzo się cieszę, że to już, że premiera miała miejsce w tym tygodniu. Długo czekałam na ten tytuł i w końcu w ten weekend będę mogła po niego sięgnąć. Co prawda nie mam jeszcze swojego egzemplarza, ale planuję kupić go dziś na dworcu i rozpocząć lekturę już w pociągu.

Jest to światowy bestseller i – jak wynika z opisu wydawcy – książka ukaże się jednocześnie w 24 językach i kilkudziesięciu krajach. Myślę, że nikogo to nie dziwi. Michelle Obama to przecież ikona. Becoming. Moja historia to biografia byłej Pierwszej Damy USA, a przy tym pierwszej Afroamerykanki w tej roli. Kobiety silnej, zdystansowanej, z poczuciem humoru, której historia stawania się może być inspiracją dla kobiet z różnych zakątków świata.

Michelle Obama w książce „Becoming. Moja historia” opowiada o swoim dzieciństwie, o dorastaniu w południowym Chicago, o rozwijającej się karierze prawniczej i pracy na kierowniczym stanowisku. Pisze o małżeństwie, trudnościach w godzeniu obowiązków służbowych z macierzyństwem, no i oczywiście o czasie spędzonym w Białym Domu. To zapis sukcesów i porażek, osobistych doświadczeń i poświęceń. Na pewno w tej opowieści nie zabraknie szczerości i humoru. Bardzo szanuję Michelle Obamę, z chęcią przyglądam się jej działaniom i słucham tego, co mówi – uważam również, że robi wiele dobrego dla kobiet. Bardzo lubię jej dystans i poczucie humoru, a Carpool Karaoke nigdy mi się nie znudzi! Miłego weekendu.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 255  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 628
ina71
17-02-2019 13:35
Wczoraj z głośnym westchnięciem ulgi skończyłam Wielka samotność Wielka samotność

Próbowałm zacząć4321 4321, ale kiedy zorientowałam się, jak zbudowana jest ta książka, spasowałam. Leżę po raz kolejny z grypą i nie mam ochoty się męczyć.

Zamiast tego...
Wczoraj z głośnym westchnięciem ulgi skończyłam Wielka samotność Wielka samotność

Próbowałm zacząć4321 4321, ale kiedy zorientowałam się, jak zbudowana jest ta książka, spasowałam. Leżę po raz kolejny z grypą i nie mam ochoty się męczyć.

Zamiast tego wybrałam coś - mam nadzieję - lekkiego i zabawnego: Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów.
pokaż więcej
książek: 1694
RudaDolnośląska
18-02-2019 13:57
Niebawem zaczynam 4321 i ciekawa jestem jak mi się spodoba jej "konstrukcja" ;-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1737
Scarlettrose
17-02-2019 14:01
dziś może uda mi się skończyć Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu a co dalej to jeszcze zobaczę
książek: 256
Dakota550
17-02-2019 18:50
W końcu ^^ Berta Isla Berta Isla
książek: 1395
Monika
18-02-2019 08:28
Skończyłam Nigdy nie zapomnisz Nigdy nie zapomnisz zaczynamCóreczka Córeczka
książek: 422
Mystery
02-03-2019 22:08
Obie uwielbiam :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 27
Jakub
01-03-2019 22:48
Czytam Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Czy wiedzieliście że średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę w Iranie spadła z 7 w 1984 do 1,6 w 2016 ?

Naprawdę polecam tę książkę! Zawiera nie tylko dużo...
Czytam Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Czy wiedzieliście że średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę w Iranie spadła z 7 w 1984 do 1,6 w 2016 ?

Naprawdę polecam tę książkę! Zawiera nie tylko dużo zaskakujących danych, ale też perspektywę człowieka, który w swoich licznych podróżach starał się zrozumieć świat nie tylko przez liczby, ale też historie poszczególnych osób. A poza tym to napawa optymizmem w stosunku do świata, który jest w kontrze do obrazu kreowanego przez media.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kroniki Amberu. Tom 1

Żelazna klasyka fantastyki, którą jakimś cudem pominąłem za młodu. Książkę kupiłem już kilka miesięcy temu. Czekała na półce na swoją kolej, przyznam,...

zgłoś błąd zgłoś błąd