Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/11356/jakimi-ksiazkami-polacy-interesowali-sie-przez-caly-ubiegly-rok

Jakimi książkami Polacy interesowali się przez cały ubiegły rok?

7 wartościowy tekst

Analitycy biqdata.pl zestawili Trendy lubimyczytać.pl z roku 2018. Zobaczcie, w jakich miesiącach czytamy biografie, a kiedy przychodzi czas na reportaże, które książki wybieramy w grudniu i jakie wydarzenia wpływają na popularność danego tytułu. Oto analiza popularności książek na bazie ponad 3 milionów unikalnych użytkowników, którzy miesięcznie odwiedzają nasz serwis.

Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Romansami – jedną z najpopularniejszych kategorii książek – szczególnie interesujemy się w okolicy walentynek. Zainteresowanie nią spada jednak wraz z… rozpoczęciem roku szkolnego.
– Najstabilniejszym zainteresowaniem cieszy się kategoria thrillera/kryminału/sensacji. Jest popularna przez cały rok, w znacznej mierze za sprawą wydającego kilka książek rocznie Remigiusza Mroza.
– Przed świętami zaczynamy interesować się bardziej literaturą współczesną i literaturą faktu, zwłaszcza biografiami. Czyżby to takie tytuły dominowały wśród książkowych prezentów świątecznych?

Dodatkowo analitycy biqdata.pl ustalili, że zainteresowanie książką zwiększa nominacja lub przyznanie jej nagrody literackiej, głośna ekranizacja czy nominacja tej ekranizacji do jednej z wielkich nagród filmowych.

Z analizy dowiecie się również:

1. Jacy są liderzy rankingów – którzy autorzy utrzymywali się w czołówce najdłużej, a którzy pojawiali się w niej w wyniku np. ekranizacji ich książki.
2. W których gatunkach dominują pisarki, a w których pisarze.

Cały materiał i wszystkie ustalenia analityków znajdziecie w serwisie biqdata.pl lub możecie pokusić się o przygotowanie własnej analizy na podstawie Trendów lubimyczytać.pl.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 230  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 3339
filozof
01-02-2019 12:52
Ja idąc do biblioteki,staram się brać.Różne gatunki,to fantasty.To kryminał,do powieść obyczajowa.
Może,trudno w to uwierzyć.Ale też kiedyś byłem wrogiem fantasty.Dziś świat smoków,elfów mnie wciąga.
książek: 3339
filozof
01-02-2019 15:52
Ja natemat zwierząt czy historii.Czytam w necie.
książek: 1311
Jarek
02-02-2019 22:02
Mieliśmy w naszej literaturze okresy kiedy język prozy a może w szczególności poezji, bywał tak górnolotny, że dziś trzeba by chyba być jaskółką aby wznieść się na taki poziom kwiecistości...
Obecnie tendencje są raczej odwrotne i słowa płożą się po ziemi, by nie powiedzieć iż sięgnęły bruku.
Choć jak to zwykle bywa i od tej reguły istnieją chlubne wyjątki jak chociażby Myśliwski czy...
Mieliśmy w naszej literaturze okresy kiedy język prozy a może w szczególności poezji, bywał tak górnolotny, że dziś trzeba by chyba być jaskółką aby wznieść się na taki poziom kwiecistości...
Obecnie tendencje są raczej odwrotne i słowa płożą się po ziemi, by nie powiedzieć iż sięgnęły bruku.
Choć jak to zwykle bywa i od tej reguły istnieją chlubne wyjątki jak chociażby Myśliwski czy Tokarczuk.

Co do obcej literatury bardziej fantastycznej, to translacje które popełnił niejeden polski tłumacz, to dla mnie stanowczo too much...
Zdarza się nawet, iż dokonania te wpływają tak negatywnie na tekst literacki, że mam niejakie problemy z jego odbiorem.
Czasem wręcz zastanawiam się, czy współczesne "zachodnie" SF jest tak literacko słabe, czy też znajomość języka ojczystego jest wśród tłumaczy tak mizerna?

A wracając do tematu trendów, to w mojej opinii reklama ma na nie przemożny wpływ, powiedzenie narodowi: "nie znasz tego?", "musisz to mieć!" i temu podobne teksty działają i to dość skuteczne... I nieważne jak długo będziemy gawędzić o tym iż oczywiście "MY" nie dajemy się łapać na takie tanie sztuczki...
pokaż więcej
książek: 165
deltakom
06-02-2019 09:22
Bardzo przepraszam , ale obserwuję ten wątek i dyskusja jest jak u Boya-Żeleńskiego "... każdy wrzeszczał o czymś innym , jak to bywa w życiu rodzinnym ...".
Przypominam , że tematem jest "Jakimi książkami Polacy interesowali się przez cały ubiegły rok?" , a to jest takie pytanie jak : "Dlaczego ekskrementy pływają ? " Pani Bonda , Pani Świst i Pan Mróz nie napisali nic wartościowego w tym...
Bardzo przepraszam , ale obserwuję ten wątek i dyskusja jest jak u Boya-Żeleńskiego "... każdy wrzeszczał o czymś innym , jak to bywa w życiu rodzinnym ...".
Przypominam , że tematem jest "Jakimi książkami Polacy interesowali się przez cały ubiegły rok?" , a to jest takie pytanie jak : "Dlaczego ekskrementy pływają ? " Pani Bonda , Pani Świst i Pan Mróz nie napisali nic wartościowego w tym roku . Co wy na to ?
pokaż więcej
książek: 3339
filozof
07-02-2019 16:53
Może i nic.A może ja mam :-D mam.Marny gust.I jak dziecko się cieszę,kiedy czytam Mroza.Może,do szczęścia starczą mi takie książki.Co Wy na to ? :-)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Krwawy las

Zazwyczaj czytam książki z gatunku fantasy, więc absolutnie nie czuję się ekspertem, by oceniać tego typu książki. Mogę napisać tylko moje odczucia po...

zgłoś błąd zgłoś błąd