Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/11106/czytamy-w-weekend

Czytamy w weekend

5 wartościowy tekst

Krążą plotki, że ma w końcu przyjść zima. Taka z przymrozkiem i ponoć nawet ze śniegiem. Uwierzymy, jak zobaczymy! Póki co skupmy się na czytaniu książek! To co czytacie w ten weekend?

W „Rzeczach, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, gdy narrator próbuje rozdać domową biblioteczkę między znajomych, czytamy taki dialog:

Czwarta próba. Przez chwilę świta nadzieja.
– Musimy się pozbyć książek.
– A masz coś o Żydach, ale żeby nie było o Holokauście?
– Chcesz Nowy Testament?


Otóż trafiłem na kolejny tytuł, który pasuje do powyższego opisu. W ten weekend będę kończył lekturę Wybranego Bernice Rubens. Jest to historia rodziny rabina Zwecka, jego żony, syna i dwóch córek. Autorka po mistrzowsku konfrontuje postaci z nieudolnie skrywanym przez nie nieszczęściem, kiedy uzależniony od amfetaminy syn, geniusz lingwistyczny i utalentowany prawnik, zostaje odwieziony do szpitala psychiatrycznego. Nagle na jaw wychodzą zadawnione winy, złe decyzje, duma i gniew, które przez lata popychały bohaterów do coraz większej rozpaczy. Rubens pokazała, że smutek może być immanentną częścią rodziny – nie powodują go czynniki zewnętrzne. Powieść została uhonorowana nagrodą Bookera w 1970 roku. Na polskie tłumaczenie musiała czekać 43 lata. I naprawdę dobrze dla rodzimych czytelników, że się doczekała.

Tylko 15 dni dzieli nas od rozpoczęcia grudniowo-świątecznej zawieruchy. Pamiętam, że jako dziecko rozpoczęcie okresu świątecznego zawsze utożsamiałam z pierwszą emisją świątecznej reklamy Coca-Coli. To był jednoznaczny sygnał dla mnie, że można rozpocząć szaleństwo kupowania prezentów, ozdób i słuchania świątecznych piosenek.

Może właśnie ze względu na ten świąteczny sentyment, w końcu zdecydowałam się sięgnąć po Obywatel Coke. Kapitalizm według Coca-Coli. Aż wstyd się przyznać, że leży na mojej półce już ponad dwa miesiące. Będzie to już moje trzecie podejście do tej książki. Najpierw okazało się, że mimo swojej niewielkiej objętości, jest zdecydowanie za ciężka, żeby nosić ją w torebce. Za drugim razem ilość danych z pierwszego rozdziały na tyle mnie przytłoczyła, że musiałam ją odłożyć. Ale jak mówią: do trzech razy sztuka!

2 listopada ruszyła kolejna edycja akcji CzytajPL. Bardzo ją lubię, i to nie ze względu na darmowe ebooki i audiobooki, ale dlatego że mobilizuje mnie do czytania. Jesień to czas, kiedy tracę motywację do sięgania po książki. Kiedy wszyscy zakopują się pod kocami z kubkami herbaty i książkowymi nowościami, ja nie jestem w stanie nawet spojrzeć na wydrukowane literki. No cóż, może to brak słońca, może ogólna jesienna niechęć do wszystkiego. Jedynym skutecznym lekarstwem na to jest CzytajPL i ograniczony czas dostępu do ebooków – a w ich akcji zawsze znajdzie się taka lektura, która skutecznie wytrąci mnie z jesiennej chandry.

W tym roku moim farmaceutą jest Christophe Galfard, a suplementem diety na niemożność czytania Wszechświat w twojej dłoni. Miłośnicy kosmosu mają to szczęście, że jest tyle wspaniałych książek i co kilka miesięcy wychodzą nowości o tej tematyce. Mieliśmy wznowienie fenomenalnej „Błękitnej kropki” Sagana, w tym miesiącu Zysk uraczył nas ostatnią książką Stephena Hawkinga, a Insignis zaserwowało „Kosmiczne zachwyty” Neila deGrasse’a Tysona (a wiecie, że będzie nowy sezon serialu „Kosmos” z Tysonem w roli narratora?). Skoro tak ciężko teraz spojrzeć w niebo i ujrzeć gwiazdy (bo pośpiech, bo skażenie świetlne itd.), to pozwólmy się chociaż raz na jakiś czas porwać w niesamowitą podróż po otchłaniach wszechświata. W listopadzie zaprasza Galfard. To co, ruszamy?


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 261  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 382
Inez
18-11-2018 18:33
Pan Mercedes
A ja z panem Kingiem spędzam ten pierwszy naprawdę zimny weekend:)
książek: 419
Edmo
18-11-2018 18:46
Weekend dobiega już końca, a ja zaledwie kąsnełam:
Prokurator Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli.
książek: 470
JOANNA721
19-11-2018 09:08
Śnieżka musi umrzeć Śnieżka musi umrzeć
książek: 3057
Teresa
01-12-2018 21:24
W ten weekend czytamCzas próby Czas próby i Słowiańskie siedlisko Słowiańskie siedlisko.
książek: 684
Aga_Lk
01-12-2018 22:31
To będzie weekend z Skorumpowani Skorumpowani
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ogień i krew. Część 1

300 lat przed tym, jak na Żelaznym Tronie zasiadł Robert Baratheon, w Westeros rządziły smoki. Aegon Zdobywca zjednał Siedem Królestw, razem ze swoim...

zgłoś błąd zgłoś błąd