rozwiń zwiń

Jesienne zapowiedzi wydawnicze – część druga

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.11.2018

Jesień nas bardzo w tym roku rozpieszcza. Nie dość, że pogodowo, to także książkowo. Pod koniec września prezentowaliśmy zapowiedzi jesienne, ale okazuje się, że wydawnictwa ciągle i ciągle dorzucają nowe ciekawe tytuły!

Jesienne zapowiedzi wydawnicze – część druga

Trzeci tom cyklu „W kręgach władzy”.

Po zamachu pod sejmem Polska znalazła się na skraju anarchii. Konstytucja nie przewiduje, kto powinien przejąć władzę, a do walki o nią gotowe są stanąć wszystkie siły polityczne. W sytuacji poważnego kryzysu rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii.

Tymczasem zaczynają pojawiać się dowody na to, że zamach był jedynie elementem większego spisku. Ten, kto odkryje prawdę, zdobędzie władzę absolutną…

7 czerwca 1613 roku do zatoki Nesvogur na półwyspie Snafellsnes wpływa statek handlowy z Bremy. Na pokładzie stoi Daniel Vetter, Morawianin, członek Jednoty Braci Czeskich. Ma dwadzieścia jeden lat. Nie wiemy, jak wygląda, nie zachował się bowiem żaden jego portret. Możemy sobie wyobrazić, że na jego twarzy rysuje się zmęczenie morską podróżą, a w sercu ciekawość siłuje się ze strachem. Ćwierć wieku później, w roku 1638, w prowadzonym przez Vettera warsztacie typograficznym w Lesznie, ukazuje się książka pod tytułem „Islandia albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji”. Wieść o pierwszym opisie wyspy wydanym w języku polskim roznosi się lotem błyskawicy po Europie.

Wydany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej reprint dzieła Daniela Vettera wpadł mi w ręce, gdy szukałem inspiracji do podróży. Przeczytałem „Islandię” w jeden wieczór. Przerzucając ostatnią stronę, wiedziałem, że opisuje ona dokładnie miejsce, które chcę odwiedzić. 

Zapakowałem książkę Morawianina do plecaka i pojechałem na Islandię. 

Była jego najlepiej skrywanym sekretem…

W odległej wiosce w górach Andaluzji tajemnicza Francuzka zaczyna pracę nad niebezpiecznym pamiętnikiem. To historia człowieka, którego niegdyś kochała w Bejrucie, oraz dziecka, które jej odebrano w imię zdrady. Kobieta ukrywa najbardziej chroniony sekret Kremla… Dawno temu agent KGB zainstalował kreta w sercu Zachodu, kreta, który stoi na progu władzy totalnej.

Tylko jeden człowiek jest w stanie odkryć spisek: Gabriel Allon, legendarny konserwator zabytków i zabójca w służbie osławionej izraelskiej tajnej służby wywiadowczej. Gabriel już wcześniej walczył z ciemnymi siłami nowej Rosji, ale zapłacił za to ogromną osobistą cenę. Teraz on i Rosjanie przystępują do ostatecznej rozgrywki, kładąc na szali globalny powojenny porządek.

Allona przyciąga polowanie na zdrajcę po tym, jak jego najważniejszy agent, który spenetrował rosyjski wywiad, zostaje brutalnie zamordowany podczas próby ucieczki do Wiednia. Poszukiwanie prawdy każe mu sięgnąć w przeszłość, do największego aktu zdrady, jakiego dopuszczono się w XX wieku.

Szczera, prawdziwa i niezwykle absorbująca opowieść o człowieku, który chciał napisać Wielką Amerykańską Powieść, a zrobił coś o wiele większego: zmienił amerykańską kulturę przez stworzenie nowych światów i bohaterów.

Bob Batchelor opisuje jedną z najciekawszych postaci świata komiksu, ojca najbardziej popularnych rysunkowych bohaterów – Stana Lee, którego życie było równie niezwykłe jak historie przez niego wymyślone. Stan Lee dzięki ogromnym staraniom i niezwykłemu talentowi już jako nastolatek został redaktorem Marvel Comics. To tam powstała Fantastyczna Czwórka, Spider-Man, Hulk, Iron Man, X-Men czy Avengersi – najsłynniejsze postaci komiksowego świata, którymi fascynują się kolejne pokolenia czytelników. Na podstawie ich przygód wciąż powstają adaptacje filmowe, a ich wizerunki przejawiają się w popkulturze na całym świecie.

„Stan Lee: Człowiek-Marvel” to nie tylko historia życia kultowego wizjonera, ale także analiza jego najważniejszych dzieł oraz wartości komiksów i istnienia superbohaterów dla kultury XX i XXI wieku.

Czy można badać kosmos zwykłym kijem? Jaki kolor ma wszechświat? Czy stojąc na szczycie Mount Everestu, jesteśmy najdalej od środka Ziemi? Dlaczego wydostanie się z wnętrza Słońca zajmuje światłu aż 5 tysięcy lat? Czy w pasie asteroid faktycznie tak łatwo zaliczyć pozaziemską stłuczkę?

Na te i wiele innych rozpalających wyobraźnię kosmicznych pytań odpowiada w swojej książce słynny amerykański astrofizyk i znakomity popularyzator nauki Neil deGrasse Tyson.

Entuzjazm i pasja, z jaką Tyson opisuje wszechświat – ten bliski i ten odległy – udziela się milionom jego widzów i czytelników. Nawet najbardziej skomplikowane kosmiczne zjawiska stają się w jego ujęciu zrozumiałe i co najważniejsze, fascynujące! Lektura „Kosmicznych zachwytów” – napisanej lekkim piórem książki pełnej zdumiewających faktów i wciągających opowieści – sprawi, że nocne wpatrywanie się w rozgwieżdżone niebo już nigdy nie będzie takie samo.

Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami „Krótka historia czasu” pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.

Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?

Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią stałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.

Alistair MacLeod, jeden z najwybitniejszych kanadyjskich prozaików XX wieku, z rzadko spotykanym kunsztem, mądrością i ciepłem opisuje życie rybaków i górników z Nowej Szkocji. Polscy czytelnicy znajdą w jego prozie to wszystko, za co pokochali już powieści jego rodaka, Michaela Crummeya: surową i olśniewającą przyrodę, bohaterów twardych, zawziętych, lecz na swój sposób romantycznych, piękno i trudy życia rodzinnego, a ponadto niezwykłą, dojmującą tęsknotę mieszkańców Cape Breton za Szkocją, ojczyzną ich przodków, porzuconą przed wieloma pokoleniami, lecz wciąż obecną w fatalistycznych wierzeniach czy rodzinnych legendach.

Autor, który dorastał na kanadyjskim wschodnim wybrzeżu i do śmierci był z nim silnie związany, ukazuje nie tylko zawzięte zmagania człowieka z ziemią i morzem, lecz także bogactwo i piękno prostego życia blisko przyrody, a przede wszystkim – blisko ludzi.

Odkrywając poprzez literaturę najgłębsze prawdy i tajemnice ludzkiego serca, MacLeod zwraca uwagę na przeżycia trudne czy przełomowe, ale również na splątane z nimi subtelne radości i nadającą im sens miłość. W jego klasycznej, misternie skonstruowanej prozie każdy cień i lęk wydaje się idealnie zrównoważony przez rozbłysk piękna i nadziei, zaś emocje i rozterki targające bohaterami mają charakter tak uniwersalny, że twórczość ta niejednokrotnie nabiera wymiaru poruszającej, ponadczasowej przypowieści.

To książka, która doprowadzi do ostatecznego upadku Trumpa.

Wstrząsające, nieznane dotąd fakty z życia Białego Domu. Szokujące doniesienia współpracowników Donalda Trumpa. Intymny portret amerykańskiego prezydenta. Ta książka wywołała popłoch wśród rządzących Ameryką jeszcze przed swoją premierą.

Bob Woodward, legendarny amerykański dziennikarz, którzy doprowadził do ujawnienia afery Watergate i ustąpienia Richarda Nixona z funkcji prezydenta, jeszcze raz zmieni bieg światowej historii.

W swojej najnowszej bezkompromisowej publikacji Woodward ujawnia nieznane dotąd fakty dotyczące funkcjonowania Białego Domu i polityki Donalda Trumpa. Przedstawia zatrważający proces decyzyjny prezydenta w sprawie polityki krajowej i zagranicznej. Wśród jego rewelacji są m.in. doniesienia o tym, jakoby część doradców prezydenta próbowała blokować jego działania… usuwając dokumenty z jego biurka. A wszystko to w obawie przed nieprzemyślanymi decyzjami, które mogłyby być niebezpieczne dla kraju.

Prywatny detektyw Cormoran Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice.

Próbując wyjaśnić opowieść Billy’ego, Cormoran Strike i Robin Ellacott – kiedyś jego asystentka, a obecnie partnerka w interesach – idą tropem, który prowadzi ich przez boczne uliczki Londynu do wewnętrznego kręgu w Parlamencie i pięknego, ale złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie dość, że śledztwo przypomina labirynt zagadek, to na dodatek prywatne życie Strike’a bardzo się skomplikowało. Odkąd zyskał sławę jako prywatny detektyw, nie może już działać zakulisowo, tak jak kiedyś. Co więcej, jego relacje z Robin, która jest teraz nieoceniona w prowadzeniu działalności, są dużo bardziej napięte, a osobiste stosunki między nimi – o wiele bardziej zawiłe.

Długo wyczekiwana odsłona najgłośniejszego polskiego fantasy ostatnich lat!

Deana d’Kllean, niegdyś Pieśniarka Pamięci i mistrzyni miecza, a dziś rządząca pustynnym księstwem wybranka Boga Ognia, stoi na progu wojny. Powstanie niewolników, które wybuchło u południowych granic państwa, zatacza coraz szersze kręgi. Genno Laskolnyk wraz ze swoim czaardanem wolnych jeźdźców wpada w sam środek wojny. Czego szuka wśród niewolników, którzy postanowili zrzucić jarzmo krwawych panów? Tymczasem tysiące mil na północ Czerwone Szóstki trafiają na tajemnicę, która pochłonęła już niejedną ofiarę. Czy odwaga górali ocali im życie? Meekhan spływa krwią i wydaje się, że nic już nie powstrzyma płomienia, który ogarnia Imperium. 

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera to barwny epicki fresk, w którym splatają się losy pełnokrwistych postaci, a ludzkie dramaty sąsiadują z intrygami bogów i tajemnicami sprzed tysięcy lat. Bestsellerowy cykl docenili czytelnicy nie tylko w Polsce, ale i w Rosji, gdzie „Opowieści…” zdobyły nagrodę najlepszej książki fantasy roku.

Robert Macfarlane nareszcie po polsku! Znakomity brytyjski pisarz i podróżnik tym razem poszukuje źródeł osobliwej, nieracjonalnej i intrygującej miłości do wspinaczki wysokogórskiej.

Chodzenie w góry jest od dwudziestu lat jedną z najszybciej upowszechniających się form spędzania czasu wolnego – tym, co wyróżnia ją na tle innych, jest nieodłącznie związane z nią ryzyko śmierci.

Uczucia i postawy, które popychały do działania pierwszych wspinaczy, do dziś pozostają żywe w wyobraźni ludzi Zachodu. Respekt odczuwany przed górami wydaje nam się naturalny. Strzeliste, srogie, oblodzone – wszystkie tego typu formy krajobrazu cieszą się naszym uwielbieniem; wydajemy się coraz bardziej spragnieni choćby zapośredniczonego kontaktu z „dzikością”.

Robert Macfarlane rzetelnie opisuje fenomen radykalnej zmiany: co stało się na przełomie kilku stuleci, że cechy gór, które budziły wcześniej lęk – stromizna, odosobnienie, śmiertelne niebezpieczeństwa – zaczęto zaliczać do ich największych zalet.

Kolejna książka autora świetnie przyjętej w Polsce powieści „Tamte dni, tamte noce”, na podstawie której powstał film nagrodzony Oscarem!

Mężczyzna przed trzydziestką udaje się na przyjęcie bożonarodzeniowe na Manhattanie. Poznaje tam kobietę imieniem Clara. W ciągu następnego tygodnia oboje spotykają się co wieczór w tym samym kinie. Mężczyzna jest zauroczony, ale ostrożny, nie chce wykonać pochopnego ruchu. Napięcie między dwojgiem stopniowo rośnie, towarzyszą mu niepewność, nadzieja i brak zaufania. Rozbudzone emocje kumulują się w ostatnią noc starego roku. Czy wraz z nim odejdą w przeszłość wszelkie wątpliwości?

Napisane pięknym językiem, szczegółowe i momentami bolesne studium oczekiwań i nadziei, z jakimi zmaga się każdy człowiek, gdy rozpoczyna nowy związek.

Autor międzynarodowego bestsellera „Atlas lądów niebyłych” (Rebis 2017) powraca z pasjonującą historią odkryć geograficznych zilustrowaną najrzadszymi, najpiękniejszymi mapami w dziejach kartografii. Fascynujące kompendium, pełne zaskakujących faktów, obficie czerpie z najnowszych badań.

EDWARD BROOKE-HITCHING, syn antykwariusza, jest autorem „Fox Tossing, Octopus Wrestling and Other Forgotten Sports” (2015) i nieuleczalnym mapofilem. Mieszka w Londynie wśród stosów zakurzonych starych map i książek.

Wpadły Wam w oko jeszcze jakieś zapowiedzi, o których nie wspomnieliśmy?


komentarze [17]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krystian 18.11.2018 12:46
Czytelnik

Biorę :)

Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat Kosmiczne zachwyty Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania Góry. Stan umysłu

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat  Kosmiczne zachwyty  Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania  Góry. Stan umysłu  Osiem białych nocy
czomicz 13.11.2018 22:19
Bibliotekarz

Oczywiście Rowling i Wegner oraz, jako skutek moich zainteresowań komiksem, Stan Lee (chociaż dzisiaj jej zakończenie bardzo mocno się zdezaktualizowało)...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 13.11.2018 20:53
Czytelniczka

Polecam zapoznanie się z zapowiedziami wydawnictwa Sonia Draga - aż ślinka cieknie, gdy czyta się o listopadowych tytułach, np. Okna niebios, Sto żywotów Nemesia Vitiego

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Okna niebios  Sto żywotów Nemesia Vitiego
Anna 13.11.2018 19:36
Czytelniczka

Jak dla mnie propozycje bardzo zróżnicowane tematycznie.
Całkiem sympatyczne, ale dla każdego coś miłego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Deutschland91 13.11.2018 19:17
Czytelniczka

Z chęcią sięgnęłabym po:
Inna kobieta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Inna kobieta
Jolka 13.11.2018 18:44
Czytelniczka

Ja czekam na Zabójczą biel :-)<(")

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FannyBrawne 13.11.2018 18:24
Bibliotekarka

Zainteresowało mnie Skoro ptaki czynią słońce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Skoro ptaki czynią słońce
Bombel 13.11.2018 17:18
Czytelnik

W sumie mogłabym się znowu spotkać z Cormonar'em Strike ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 13.11.2018 17:17
Czytelnik

Każde martwe marzenie - nie mogę się już doczekać,
Bramy Światłości: Tom 3 - nie czekam, aczkolwiek przeczytam, bo jak się już zaczęło, to trzeba skończyć,
Czas złych baśni - wyczekuję z utęsknieniem i mam nadzieję (po raz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Każde martwe marzenie  Bramy Światłości: Tom 3  Czas złych baśni
Rudzielec 14.11.2018 10:08
Czytelniczka

A co jest nie tak z Kossakowską? Ostatnio myślałam o tym, żeby kupić cały cykl, bo opis brzmi ciekawie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
14.11.2018 10:37
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Monika 14.11.2018 19:27
Czytelnik

@Rudzielec
Poziom spada. Najpierw było rewelacyjnie, potem dobrze, a pierwszy tom "Bram Światłości" niczym mnie w ogóle nie porwał. Może dalej się rozkręci (drugiego jeszcze nie czytałam), ale to już zupełnie nie to, co "Siewca wiatru", którego szczerze polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rudzielec 14.11.2018 20:31
Czytelniczka

Dzięki, na razie chyba sobie odpuszczę. Może kiedyś ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Monika 14.11.2018 21:05
Czytelnik

Weź nie rezygnuj, bo będę miała wyrzuty sumienia, że od dobrej książki odstraszyłam. "Siewca wiatru" to opowieść kompletna, zamknięta i naprawdę warta przeczytania - bierz to do łapki i czytaj. A dalej, to już jak chcesz, kontynuacje nie były potrzebne, ale nawet mimo wyraźnie zauważalnego spadku poziomu i tak są lepsze od niejednej książki innych współczesnych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rudzielec 15.11.2018 06:50
Czytelniczka

Ok., zaufam Ci, bo już kilka razy trafiłaś ze swoimi poleceniami w moje gusta :) Dzięki!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Strzelba 13.11.2018 16:09
Bibliotekarka

Jesień już prawie się kończy, ale czekam jeszcze na:
Każde martwe marzenie
Zew kruka
Zabójcza biel
Stan Lee. Człowiek-Marvel
Grzechy Imperium
...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Każde martwe marzenie  Zew kruka  Zabójcza biel  Stan Lee. Człowiek-Marvel  Grzechy Imperium  Zwiadowcy. Pojedynek w Araluenie  Ogień i krew cz.1