Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/11002/zabic-drozda-najwazniejsza-powiescia-dla-amerykanow

„Zabić drozda” najważniejszą powieścią dla Amerykanów

7 wartościowy tekst

„Zabić drozda” głosami ponad 4 milionów Amerykanów zostało wybrane najważniejszą powieścią w trwającym pół roku głosowaniu The Great American Read. Powieść prowadziła od pierwszego tygodnia i wygrała w prawie wszystkich stanach.

Zasada głosowania była dość prosta. Najpierw kanał telewizyjny PBS wspólnie z YouGov przeprowadziło ankietę wśród ponad 7 tysięcy Amerykanów, prosząc ich o wskazanie ulubionej powieści. Spośród wszystkich zgłoszonych tytułów panel specjalistów z branży księgarskiej wyłonił 100 powieści, które przeszły do finału – potem oddano sprawy w ręce wszystkich Amerykanów. Na liście mogła znaleźć się tylko jedna książka danego autora, powieść musiała zostać wydana w języku angielskim lub przetłumaczona na angielski, ale autor mógł pochodzić z jakiegokolwiek kraju. Cykle literackie mogły być reprezentowane przez jedną książkę.

Głosami ponad 4 milionów Amerykanów wygrała powieść „Zabić drozda” Harper Lee. 

Powieść zaczęła prowadzić już w pierwszym tygodniu głosowania i nie oddała miejsca do samego końca, mimo bardzo silnych rywali. „Zabić drozda” wygrało w prawie wszystkich stanach – w Północnej Karolinie wygrał cykl „Obca” Diany Gabaldon, a w Wyoming „Władca pierścieni”.

Cykl Gabaldon uplasował się na drugim miejscu, wyprzedzając „Harry'ego Pottera” J.K. Rowling, „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen i „Władcę pierścieni” J.R.R. Tolkiena. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż siedem książek napisanych przez kobiety. Oprócz literatury anglojęzycznej, która oczywiście przeważa w zestawieniu, znalazły się w nim np. Mały książę, Hrabia Monte Christo, Zbrodnia i kara, Alchemik. Na 86. miejscu znalazło się Pięćdziesiąt twarzy Greya, wyprzedzając m.in. Amerykaanę, Szukając Alaski czy Białe zęby.

Pierwsza dwudziestka prezentuje się następująco:

1. Zabić drozda Harper Lee
2. Obca (cykl) Diana Gabaldon
3. Harry Potter (cykl) J.K. Rowling
4. Duma i uprzedzenie Jane Austen
5. Władca pierścieni (cykl) J.R.R. Tolkien
6. Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell
7. Pajęczyna Charlotty E.B. White
8. Małe kobietki Louisa May Alcott
9. Opowieści z Narnii (cykl) C.S. Lewis
10. Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Brontë
11. Ania z Zielonego Wzgórza L.M. Montgomery
12. Grona gniewu John Steinbeck
13. A Tree Grows in Brooklyn Betty Smith
14. Złodziejka książek Markus Zusak
15. Wielki Gatsby F. Scott Fitzgerald
16. Służące Kathryn Stockett
17. Przygody Tomka Sawyera Mark Twain
18. Rok 1984 George Orwell
19. I nie było już nikogo Agatha Christie
20. Atlas zbuntowany Ayn Rand

Pełną listę znajdziecie tutaj.

źródło: www.theguardian.com, www.pbs.org


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 30  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 422
LetMeRead
25-10-2018 09:42
Pomieszanie z poplątaniem.
książek: 323
BIETKA
25-10-2018 09:54
Ja bym wybrała powieści: Rok 1984 Orwella i Złodziejkę książek Zusaka.
książek: 2482
jatymyoni
25-10-2018 19:14
Co to znaczy najważniejsza powieść? Ciekawe, że niedawno czytaliśmy o książkach wzbudzających najwięcej kontrowersji, a wręcz w niektórych miejscach zakazanych w Stanach. Tam też na pierwszym miejscu było "Zabić drozda".
Ja bym jednak potraktowała jako najbardziej znane i popularne. Dziwi mnie pozycja "Rozważnej i romantycznej" .Nie wiem cz\y popularne są te książki, czy ich...
Co to znaczy najważniejsza powieść? Ciekawe, że niedawno czytaliśmy o książkach wzbudzających najwięcej kontrowersji, a wręcz w niektórych miejscach zakazanych w Stanach. Tam też na pierwszym miejscu było "Zabić drozda".
Ja bym jednak potraktowała jako najbardziej znane i popularne. Dziwi mnie pozycja "Rozważnej i romantycznej" .Nie wiem cz\y popularne są te książki, czy ich ekranizacje?
pokaż więcej
książek: 233
Maciek
25-10-2018 19:25
Zaintrygowało mnie to co napisałaś, o zależności ulubione/najważniejsze, wszedłem nawet na stronę tego plebiscytu i masz rację - chodziło w nim o wybór ulubionej książki Amerykanów według Amerykanów a nie, jak wmawia nam LC najważniejszej.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1667
Renax
26-10-2018 05:53
Ci czytelnicy wymieniali chyba tytuły, które im się kojarzyły albo przypomniały.... Nie wszystkie nawet są amerykańskie.... Takie mam wrażenie.
Moja ciocia mówiła mi, że najważniejsze książki Ameryki, które powinnam przeczytac, żeby ich zrozumieć to :
Huckelbery Twin - Twaina
Grona gniewu i inne książki Stainbecka
Zabić drozda
I chyba tyle.
książek: 1347
Monika
27-10-2018 01:14
Ależ wcale nie miały być amerykańskie! To był plebiscyt na ulubioną książkę Amerykanów, czyli kryterium było to, czy książka była anglojęzyczna lub przetłumaczona na angielski i czy Amerykanom się podobała. Nikt tu nie wybierał książek ważnych i najważniejszych, a tylko ulubione, to tylko LC ma problem z rzetelnym przedstawianiem zagranicznych niusów. Nie pierwszy już raz...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1347
Monika
27-10-2018 02:08
Będę gryźć! Połowicznie autorów tego plebiscytu i oryginalnego doniesienia o wynikach, ale połowicznie także Was, Redakcjo LC.

Dlaczego "Władca pierścieni" ma na liście dopisek "cykl"??? To nie jest żaden cykl, to jest pojedyncza powieść, koniec kwestii.
Amerykanie też się pomylili, ale nie w każdym miejscu, raz piszą tak, raz inaczej, na tekstowej liście wyników:
...
Będę gryźć! Połowicznie autorów tego plebiscytu i oryginalnego doniesienia o wynikach, ale połowicznie także Was, Redakcjo LC.

Dlaczego "Władca pierścieni" ma na liście dopisek "cykl"??? To nie jest żaden cykl, to jest pojedyncza powieść, koniec kwestii.
Amerykanie też się pomylili, ale nie w każdym miejscu, raz piszą tak, raz inaczej, na tekstowej liście wyników:
https://www.pbs.org/the-great-american-read/results/
jest poprawnie (swoją drogą absurd, że na tej liście są same tytuły, bez nazwisk autorów!), ale w podpisie pod reprezentującą książkę okładką zarówno na podlinkowanej wyżej stronie wyników (powyżej pełnej listy pierwsza piątka pokazana wraz z okładkami), jak i na stronie prezentującej wszystkie objęte głosowaniem pozycje:
https://www.pbs.org/the-great-american-read/books/#/
mamy odpowiadający naszemu cyklowi dopisek "series". Co najdziwniejsze, na stronie prezentującej tę konkretną książkę uczestniczącą w plebiscycie:
https://www.pbs.org/the-great-american-read/books/#/book/Lord%20of%20the%20Rings%2C%20The%20(Series)
czytamy:

'The Lord of the Rings' is the third-best-selling single-volume book of all time.


"single-volume" - pojedyncza książka, książka jednotomowa!
Amerykanie nie mogą się zdecydować, raz piszą tak, raz inaczej. Wy skopiowaliście stąd, gdzie było błędnie - nie chciało się doczytać?
Jak zwykle...

Ciekawe, że "Diuna" Herberta jest z kolei podana jako pojedyncza powieść - jest oczywiście powieść o tym tytule, ale przecież jako kawał dobrej literatury można by podać cały cykl, nie tylko pierwszy jego tom. Literatury nie tylko dobrej, ale i ulubionej też, bo nie znam nikogo, kto, jeśli podobała mu się "Diuna", zatrzymał się na tym tylko jednym tomie.


Mnie w tych wynikach cieszy to, że niemal połowa książek na liście to klasyka, a ponad jedna czwarta to fantastyka. Martwią niestety takie pozycje jak "Zmierzchy" i "Greye", ale cóż, marketing zadziałał, dobrze przynajmniej, że są na tak odległych miejscach.

Przeczytałam 26 z tych książek, dalszych 17 "znam", bo albo czytałam fragmenty i znam treść całości z opracowań lub ekranizacji, albo nie czytając ani kawałka znam treść z opracowań, a styl autora z innych jego dzieł, albo wydaje mi się, że tylko przypadek sprawił, że wybrano akurat tę jedną spośród kilku/wielu podobnych i porównywalnych w dorobku danego autora, a ja akurat czytałam inne - autora mam "zaliczonego". Czyli w sumie 43 z tych książek nie są mi obce.
To dużo czy mało? Mało, bo na liście widzę wiele takich, które chcę przeczytać, lub o których wiem, że powinnam. Tak dużo książek, tak mało czasu...
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Porachunki osobiste

Leopolda Tyrmanda nie trzeba szczegółowo przedstawiać. To znany ze swojej “warszawskości” autor kultowego "Złego", "Dziennika 1954&quo...

zgłoś błąd zgłoś błąd