Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/10854/kup-ksiazke-wspomoz-szkole

Kup książkę, wspomóż szkołę!

2 wartościowy tekst

Tragedia, która wciąż trwa i obciąża sumienie świata.

Krzyk sprzeciwu wobec wojny w Syrii.

Modlitwa do morza, krótka, pięknie zilustrowana przed Dana Williamsa książka Khaleda Hosseiniego, autora bestsellerowego Chłopca z latawcem, jest poruszającą odpowiedzią pisarza i Ambasadora Dobrej Woli UNHCR na brutalne realia wojny w Syrii i dramat uchodźców. Opowieść zainspirowała dramatyczna historia Aylana Kurdiego, który utonął w wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka jest hołdem złożonym chłopcu w trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. To wstrząsający opis historii dziejącej się naprawdę – tragedii, która trwa.

We wrześniu 2015 r. na jednej z tureckich plaż znaleziono ciało trzyletniego Syryjczyka, Aylana Kurdiego. Aylan wraz z rodzicami był na pokładzie pontonu, który zatonął podczas przeprawy z Turcji do Grecji. Z całej rodziny ocalał tylko jego ojciec. Zdjęcie chłopca obiegło cały świat. Stało się symbolem tragedii i wywołało dyskusję na temat straszliwych skutków konfliktów i prześladowań.

Śmierć Aylana niewiele jednak zmieniła. Od tragicznego dnia, w którym zginął chłopiec, wody Morza Śródziemnego pochłonęły kolejne 8,5 tysiąca istnień.

„Modlitwa do morza” to monolog ojca pochylonego nad śpiącym synem, wpatrzonego w morze rozciągające się przed nimi, tuż przed tragiczną w skutkach podróżą do Europy, która miała odmienić ich losy, a przyniosła śmierć. Ojciec, snując swoją opowieść, w uderzający sposób zestawia ze sobą dwa światy – piękny, który przepadł, i okrutny, który przyniosła wojna. Dawny idylliczny obraz rodzinnego miasta Hims w Syrii jest już tylko śladem w pamięci. Bezpieczny dom znalazł się w strefie działań wojennych. Walki obróciły miasto w zgliszcza. Zostały ruiny, ogień, zniszczenie. I wspomnienia.

Tekst „Modlitwy do morza” został po raz pierwszy odczytany przez jej autora, Khaleda Hosseiniego, podczas prywatnej imprezy charytatywnej UNHCR w Nowym Jorku.

Dzięki bezprecedensowej współpracy UNHCR, „Guardiana” i Google’a „Modlitwa do morza” przybrała najpierw postać filmową. Twórcy zdecydowali się na technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) i użycie innowacyjnego narzędzia do tworzenia obrazu 3D w VR, jakim jest Tilt Brush. Film został stworzony przez specjalistów „Guardiana” pod nadzorem Liz Edwards, uznanej artystki VR. Narratorem jest Adeel Akhtar, zdobywca prestiżowej brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA (aktor, którego matka pochodzi z Kenii, a ojciec z Pakistanu, jest pierwszym od 62 lat artystą o innym niż biały kolorze skóry, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie). Za muzyczną stronę projektu odpowiadał David Coulter, a wykonał ją słynny Kronos Quartet. Projekt ujrzał światło dzienne 1 września 2017 r., w drugą rocznicę tragicznej śmierci trzyletniego syryjskiego uchodźcy Aylana Kurdiego. Tego samego dnia UNHCR opublikowało zaktualizowane dane na temat liczby ofiar śmiertelnych wśród tych uchodźców, którzy podjęli desperacką próbę przedostania się do Europy przez Morze Śródziemne i znalezienia tu bezpiecznego schronienia przed piekłem wojny. Te dramatycznie wysokie liczby miały być wezwaniem do wspólnego działania demokratycznych rządów, społeczeństwa obywatelskiego, sektora publicznego i prywatnego na rzecz uchodźców – do zapewnienia im bezpieczeństwa, ochrony ekonomicznej i prawnej.

W lutym 2018 r. wydawnictwa Bloomsbury i Riverhead (oddział Penguin Group) zakupiły prawa do tekstu „Modlitwy do morza", gwarantując tym samym wydanie książki we wszystkich krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (to w sumie 53 państwa) oraz w USA. „Modlitwa do morza”, z ilustracjami Dana Williamsa, zostanie opublikowana w formie tradycyjnej i elektronicznej w trzecią rocznicę śmierci Aylana Kurdiego. Prawa do książki kupili już wydawcy z 27 innych krajów.

Khaled Hosseini zdecydował się przekazać honorarium ze sprzedaży książki na rzecz swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, ratującej życie uchodźców.

„Modlitwa do morza” to hołd złożony milionom rodzin, które zostały rozerwane i zmuszone przez wojnę i prześladowania do opuszczenia swoich domów. Khaled Hosseini

Kupując książkę, wspierasz edukację dzieci uchodźców w polskiej szkole w Berezówce.

Khaled Hosseini – afgański autor piszący po angielsku, syn dyplomaty i nauczycielki, urodzony w Kabulu, od lat 80. mieszkający w USA. Zadebiutował powieścią „Chłopiec z latawcem”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) oraz założycielem fundacji, która zajmuje się organizowaniem pomocy humanitarnej dla mieszkańców Afganistanu, a ostatnio również Syrii.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2043
LubimyCzytać
19-09-2018 13:31
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 331
Marta
19-09-2018 14:44
Nie miałam okazji czytać "Chłopca z latawcem", chociaż wszędzie było o nim głośno.Natomiast szacunek za oddanie honorarium za nową książkę na rzecz fundacji, nie każdy mógłby się na to zdobyć.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Epoka diamentu

Czytałem jedną książkę tego autora o Newtonie i Leibnizu, ciekawą, dałem 7/10. Szerokie omówienie tej książki zamieszczono w Wikipe...

zgłoś błąd zgłoś błąd