Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/10620/wakacyjna-lista-baracka-obamy

Wakacyjna lista Baracka Obamy

6 wartościowy tekst

W czasie swojej prezydentury Barack Obama publikował listę książek, które miał zamiar czytać podczas urlopu. Po zakończeniu kadencji nie zaniechał tego zwyczaju – kilka dni temu na swoim fanpage'u podał listę tytułów, które poleca uwadze czytelników w związku ze swoją podróżą do Afryki. Sprawdźcie, co to za książki.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych wyrusza w tym roku w podróż do Afryki – w planach ma wizytę w Kenii (kraj, z którego pochodzą jego przodkowie) oraz RPA, gdzie ma m.in. wygłosić przemowę z okazji 100. rocznicy urodzin Nelsona Mandeli, która przypada 18 lipca. Z tej okazji Obama poleca uwadze czytelników sześć książek związanych z Afryką – cztery z nich są dostępne w Polsce.

Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimiHisham Matar Tłumaczenie: Hanna Jankowska

Wkrótce po obaleniu reżimu Kaddafiego Hisham Matar wraca do Libii, kraju swego dzieciństwa, który opuścił trzydzieści lat wcześniej. Nie jest to jednak podróż sentymentalna.

Kiedy Hisham miał kilka lat, jego rodzina z przyczyn politycznych musiała uciekać z Libii. Ojciec, były dyplomata i wojskowy, zaangażował się w działalność opozycyjną i z czasem stał się jednym z największych wrogów reżimu. W marcu 1990 roku został porwany ze swojego kairskiego mieszkania przez egipską tajną policję i wydany Kaddafiemu. Trafił do więzienia Abu Salim w Trypolisie. O jego dalszych losach wiadomo niewiele.

Kaddafi upadł, więzienia polityczne opustoszały. Ale Dżaballah Matar jakby zapadł się pod ziemię. Hisham rozpaczliwie próbuje odnaleźć ślad ojca – choćby po to, by zapewnić mu godziwy pochówek, mimo że do końca nie traci nadziei.

Powrót to nie tylko głęboka refleksja nad historią, polityką i sztuką, ale też błyskotliwy portret narodu i ludzi żyjących w czasach przełomu. Ponad wszystko jest to jednak poruszająca historia o doświadczeniu miłości i straty.

Książka została laureatką Nagrody Pulitzera, finalistką Amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich oraz Nagrody im. Jean Stein przyznawanej przez PEN American Center, a także była nominowana do prestiżowej Nagrody im. George’a Orwella. Została również uznana za jedną z 10 najlepszych książek roku według „The New York Times Book Review”, „The New York Timesa”, „The Washington Post”, „The Guardian” i „Financial Timesa”.

Ziarno pszeniczneNgũgĩ wa Thiong'o Tłumaczenie: Maria Skibniewska

Pięćdziesiąt lat po odzyskaniu przez Kenię niepodległości rząd brytyjski wreszcie przyznał, że podczas powstania Mau Mau w Kenii w latach 50. ubiegłego wieku, brutalnie stłumionego przez Wielką Brytanię, dochodziło do tortur i innych form przemocy wobec Kenijczyków. Weterani powstania otrzymają w sumie prawie 20 milionów funtów odszkodowania, a w Nairobi stanie pomnik ofiar sfinansowany przez Brytyjczyków.

Pierwszym afrykańskim pisarzem, który próbował zmienić ten zniekształcony obraz i przedstawić kenijski punkt widzenia, był Ngũgĩ wa Thiong’o. Gdy dorastał w środkowej Kenii w czasie walk narodowowyzwoleńczych, jego rodzina doświadczyła okrucieństw ze strony Brytyjczyków. Matka była torturowana, starszy brat Wallace – bojownik Mau Mau – musiał się ukrywać w pobliskich lasach, natomiast głuchoniemy przyrodni brat, Gitogo, został zabity przez władze kolonialne strzałem w plecy, ponieważ nie zatrzymał się na ich wezwanie.

Ngũgĩ uwiecznił to wydarzenie w swojej powieści „Ziarno pszeniczne”, która znalazła się na liście 12 najlepszych książek afrykańskich XX wieku. Ngũgĩ stosuje w niej rozbudowane retrospekcje i zmienną narrację, stopniowo pokazując więzi łączące różnych bohaterów. W przededniu uzyskania niepodległości (Uhuru) w grudniu 1963 roku wracają oni wspomnieniami do traumatycznych przeżyć z okresu powstania. Mimo że powieść można odebrać jako hołd złożony bojownikom o wolność, brak w niej patosu i gloryfikacji bohaterów. Ngũgĩ podkreśla raczej złożoność motywów postępowania i kruchość uzyskanej niepodległości. – DorotaSK

Wszystko rozpada sięChinua Achebe Tłumaczenie: Jolanta Kozak

Przełożona na 45 języków przyniosła światową sławę autorowi, który w 2007 roku otrzymał prestiżową Man International Booker Prize.

Słusznie nazywany ojcem literatury afrykańskiej, Achebe opowiada o swoim plemieniu. O czasach spokoju, hołdowania tradycji, które minęły bezpowrotnie. Opowiada o czasach, kiedy to w wiosce pojawili się misjonarze i kolonizatorzy. Biali, którzy narzucili swoją religię, podeptali tradycję. 

Okonkwo jest ambitny i silny. Jego życie jest dobre: ma posłuch u żon, obfite plony, cieszy się powszechnym poważaniem. Kiedy pewnego dnia przypadkowo zabije współplemieńca, już nic nie będzie takie samo. Okonkwo musi opuścić wioskę na siedem lat. Przez ten czas wiele się tam zmieni...

Achebe o wielkich dramatach opowiada szeptem. Jego proza czerpie z tradycji oralnej, stąd jej pozorna prostota. Wielka książka.

AmerykaanaChimamanda Ngozi Adichie Tłumaczenie: Katarzyna Petecka-Jurek

Opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed trudnymi wyborami i wyzwaniami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać.

Ifemelu i Obinze zakochują się w sobie, gdy oboje chodzą do liceum w Lagos. Ich Nigeria jest pod rządami wojskowej dyktatury i każdy, kto może, ucieka z kraju. Ifemelu – piękna, pewna siebie – wyjeżdża do Ameryki na studia. Odnosi tam sukcesy i przeżywa porażki, nawiązuje i zrywa związki, znajduje i traci przyjaciół, a wszystko to pod nieznanym wcześniej w ojczystym kraju ciężarem: przynależności rasowej. Obinze – cichy, zamyślony syn profesorki uniwersyteckiej – ma nadzieję do niej dołączyć, ale nie otrzymuje zgody na wjazd do Ameryki po 11 września, wobec czego rzuca się w niebezpieczne życie nielegalnego imigranta w Londynie.

Po latach Obinze jest bogatym człowiekiem w nowej demokratycznej Nigerii, Ifemelu zaś odnosi w Ameryce sukcesy jako autorka bloga obnażającego prawdę o przynależności rasowej. Kiedy jednak Ifemelu wraca do Nigerii, w niej i Obinze ożywa dawna miłość – do siebie nawzajem i do ojczystego kraju – i oboje stają przed najtrudniejszymi wyborami w życiu. Odważna, wciągająca, przesycona mrocznym humorem, ale też delikatna, rozgrywająca się na trzech kontynentach z udziałem licznych postaci, „Amerykaana" to wspaniale opowiedziana historia dziejąca się w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.

A Long Walk to Freedom, Nelson Mandela

Autobiografia Nelsona Mandeli, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Republiki Południowej Afryki, jednego z przywódców ruchu przeciwko apartheidowi. Pisanie biografi Mandela zaczął w trakcie swojego 27-letniego pobytu w więzieniu. 

The World As It Is, Ben Rhodes

Książka autorstwa byłego doradcy Baracka Obamy. Składają się na nią jego wspomnienia z ośmiu lat pracy w Białym Domu.

---

Nie udało nam się znaleźć na oficjalnych kontach prezydenta RP Andrzeja Dudy żadnych wzmianek na temat czytanych przez niego ostatnio książek z wyjątkiem tych wybranych do Narodowego Czytania.

źródło: https://www.facebook.com/barackobama/posts/10156007456406749

Powiązane treści:
Naród czyta „Przedwiośnie”

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – poinformował wczoraj prezydent Andrzej Duda. Finał tegorocznej akcji odbędzie się 8 września.więcej
Co czyta Donald Trump

Kiedy kilka dni temu publikowaliśmy artykuł o tym, jakie książki miały największy wpływ na odchodzącego prezydenta Baracka Obamę kilka osób wyraziło w komentarzach zainteresowanie tym, co czyta Donald Trump. Oto lista polecanych przez nowego prezydenta USA pozycji książkowych.więcej
Co czyta Barack Obama

Na stronie Białego Domu opublikowano listę wakacyjnych lektur prezydenta Baracka Obamy. Zobaczcie co czyta amerykański przywódca – może któryś z tytułów was szczególnie zainteresuje?więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 20  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 926
Mario
17-07-2018 14:57
Guzik mnie obchodzą politycy, i ci, i tamci. Natomiast obchodzi mnie, że redakcja portalu literackiego nie potrafi napisać krótkiego tekstu bez błędów interpunkcyjnych. Zatrudnijcie korektorkę, jeśli nie umiecie pisać, bo to wstyd!!!
książek: 12
Nobel
17-07-2018 17:11
Tylko niektórzy politycy ogłaszają takie listy... tzn. może to są ci, którzy w ogóle czytają... ;)
książek: 1880
awita
17-07-2018 17:33
Barack Obama ma doskonały czytelniczy gust. Już wcześniej śledziłam to, co polecał. Z jego afrykańskiej listy przeczytałam "Powrót" Matara i "Amerykaanę" Adichie i podobały mi się baardzo. Chinuę Achebe mam w planach, a "Ziarno pszeniczne" wpiszę na moją listę do przeczytania. Powieści afrykańskich pisarzy mają w sobie magię i autentyzm, który mnie bardzo pociąga.
książek: 1715
renavera
17-07-2018 18:43
Ja nie mam niestety wakacji :) za to mnóstwo książek do przeczytania

Książkę o Mandeli akurat od jakiegoś mam w domu, czeka na półce "do przeczytania".

Na razie wyruszyłam w podróż do starożytnej Japonii i w najbliższym czasie będę czytać Shogun Shogun
książek: 1342
Monika
21-07-2018 02:21
Starożytnej???
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2177
Renax
18-07-2018 06:41
Barack Obama polecał kiedyś 'Gilead' - świetna książka. Teraz poleca 'Powrót": też czytałam. Świetna. W ogóle to mam wrażenie, że niby kilka lat minęło od prezydentury Obamy, a mam wrażenie że cała dekada, że czas dowcipnych i inteligentnych polityków dobiegł końca, że nikt teraz z rządzących nie poleca książek, a raczej listy obowiązujące, że teraz oglądają swoje autografy albo własne... Barack Obama polecał kiedyś 'Gilead' - świetna książka. Teraz poleca 'Powrót": też czytałam. Świetna. W ogóle to mam wrażenie, że niby kilka lat minęło od prezydentury Obamy, a mam wrażenie że cała dekada, że czas dowcipnych i inteligentnych polityków dobiegł końca, że nikt teraz z rządzących nie poleca książek, a raczej listy obowiązujące, że teraz oglądają swoje autografy albo własne pamiętniki.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wiedźmin. Szpony i kły

Dla wydawnictwa, za dość bezczelne żerowanie na nadziejach na nową książkę Sapkowskiego - brawa - mam nadzieję, że kasa się zgadza. Ilość ocen 9/10 i...

zgłoś błąd zgłoś błąd