Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/rozmowy/3144/monika-szwaja-odpowie-na-wasze-pytania

Monika Szwaja odpowie na Wasze pytania!

1 wartościowy tekst

W związku z wydaniem swojej nowej powieści „Anioł w kapeluszu” Monika Szwaja udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl. Do 14 listopada czekamy zatem na propozycje Waszych pytań, najciekawsze z nich nagrodzimy książkami.

Jest pisarką i dziennikarką telewizyjną. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu, jak sama jednak mówi, edukuje się permanentnie (życie!). Pracowała jako nauczycielka języka polskiego i historii w małej miejscowości Podgórzyn położonej w Karkonoszach. Książkowy debiut Jestem nudziarą, na podstawie doświadczeń z tego okresu, przyniósł jej popularność i sympatię wśród wielu czytelników. Kolejne powieści – m.in. Zapiski stanu poważnego, Romans na receptę, Dom na klifie czy „Klub Mało Używanych Dziewic”- tylko ugruntowały tę pozycję. Do swoich znaków szczególnych zalicza ponadnormatywną liczbę szajb - literacką, lotniczą, końską, morską, szantową, symfoniczną, operową, irlandzką, ogrodniczą, górską, ratowniczą, psiarską (od psów) i…ogólną.

W związku z wydaniem swojej nowej powieści Anioł w kapeluszu autorka udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl.  

Od dziś do 14 listopada będziemy zbierać Wasze propozycje pytań do Moniki Szwai. Najciekawsze spośród nich przekażemy autorce, a odpowiedzi opublikujemy na LC w formie wywiadu.

Spośród wszystkich pytań wybierzemy trzy, które nagrodzimy książkami Anioł w kapeluszu z autografem autorki. 

Nagrodę ufundowało Wydawnictwo SOL.

Pytania wpisujcie jako komentarze w poniższej dyskusji.

 


Pokaż wszystkie rozmowy
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 40  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 39
Wiktoria13
13-11-2013 21:21
Czy z każdej swojej książki jest pani równie dumna?
Co lub kto jest pani muzą?
Czy traktuje pani innych autorów jako konkurencję?
Jak znajduje pani czas na pisanie?
książek: 151
Justyna
13-11-2013 21:47

Przeznaczenie: Jedno pytanie jeszcze nasuwa się pewnie wielu czytelnikom - Czy to prawda, że pisarze w Polsce kiepsko zarabiają? Podobno 2zł za sprzedany egzemplarz, ciężko w to uwierzyć. Pozdrawiam:))))))

Pisarz dostaje średnio 10% od sprzedanego egzemplarza. Jeśli książka kosztuje 20 zł, to dostanie 2 zł.
książek: 1866
Piotr
14-11-2013 11:00
Jako mężczyzna muszę zapytać o sprawę, która od lat nie daj mi spokoju. Od dawna, może od czasu jest podział na literaturę męską i dla kobiet. Ja się z tym nie zgadzam. Sam często sięgam literaturę która jest kierowana do kobiet i dobrze się przy tym bawię. Nie wstydzę się tego, że czytuję Ulatowską, Witkiewicz czy tez inne pisarki jak Munro. Zawsze znajduję w tych książkach coś godnego uwagi.... Jako mężczyzna muszę zapytać o sprawę, która od lat nie daj mi spokoju. Od dawna, może od czasu jest podział na literaturę męską i dla kobiet. Ja się z tym nie zgadzam. Sam często sięgam literaturę która jest kierowana do kobiet i dobrze się przy tym bawię. Nie wstydzę się tego, że czytuję Ulatowską, Witkiewicz czy tez inne pisarki jak Munro. Zawsze znajduję w tych książkach coś godnego uwagi. Czy według Pani te podziały są sprawiedliwe? Czy istnieje coś takiego jak literatura uniwersalna? Do kogo Pani kieruje swoje powieści?
pokaż więcej
książek: 791
Magdalena
14-11-2013 20:18
Książki pomagają, czasami działają jak lek - sprawiają, że odrywamy się od rzeczywistości, od własnych problemów, zmartwień, stajemy się częścią innego świata, w którym to nie od nas zależy, jak się potoczy dalsze życie bohaterów, w którym nie mamy wpływu na przedstawioną historię, choć czasami bardzo byśmy tego chcieli. Na jakie życiowe dolegliwości można by było zapisać Pani książki w... Książki pomagają, czasami działają jak lek - sprawiają, że odrywamy się od rzeczywistości, od własnych problemów, zmartwień, stajemy się częścią innego świata, w którym to nie od nas zależy, jak się potoczy dalsze życie bohaterów, w którym nie mamy wpływu na przedstawioną historię, choć czasami bardzo byśmy tego chcieli. Na jakie życiowe dolegliwości można by było zapisać Pani książki w recepcie?

Jakie są Pani życiowe i twórcze priorytety? Czy nakładają się na siebie?

Jaki ma Pani stosunek do autorytetów? Czy uważa Pani, że posiadanie wzoru do naśladowania w konkretnej osobie jest istotne, czy sądzi Pani, że nie ma ludzi idealnych i należy wybierać poszczególne cechy danych ludzi, które chce się naśladować?

Ostatnio słyszałam, że autorzy najbardziej nie lubią odpowiadać na pytanie "nad czym w obecnym czasie pracują". Czy w Pani przypadku też tak jest? Czy dzieje się tak dlatego, że są one powtarzane bez końca, na każdym etapie pracy twórczej? Jak wiele jest takich pytań, które osoby z Panią rozmawiające powtarzają jak mantrę?
pokaż więcej
książek: 2102
LubimyCzytać
15-11-2013 08:26
Zakończyliśmy zbieranie pytań. Najciekawsze propozycje przekażemy autorce, a odpowiedzi opublikujemy w formie wywiadu.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Strach

Wielkie rozczarowanie. Zanim zabrałem się za tę pozycję, z zachwytem przeczytałem Szczelinę. Tam od pierwszych stron czułęm klimat i lekki niepokój cz...

zgłoś błąd zgłoś błąd