Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/rozmowy/11428/5-pytan-do-czytelnika-michal-rusinek

5 pytań do czytelnika – Michał Rusinek

14 wartościowy tekst

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada nam Michał Rusinek. 

1. Kto rozbudził w Panu miłość do książek i jakie są najważniejsze książki Pana dzieciństwa?

Nie nadużywałbym słowa „miłość” w kontekście przedmiotów, nawet takich, jak książki. Uważam, że powinno być zarezerwowane do relacji z ludźmi i ewentualnie zwierzętami domowymi. W domu moich rodziców zawsze było mnóstwo książek, więcej niż innych przedmiotów, więc były też naturalnym elementem domowego pejzażu. I służyły do czytania, do oglądania, a jeszcze wcześniej – do obgryzania im rogów i obśliniania (podobno). Bardzo lubiłem – czytać, nie obśliniać – Kubusia Puchatka, Muminki – których się bałem i nadal trochę boję – oraz purnonsensowe wierszyki Edwarda Leara w przekładzie Andrzeja Nowickiego i z ilustracjami Bohdana Butenki, pod tytułem Dong, co ma świecący nos.

2. Czy jest książka, której nigdy Pan nie zapomni?

Nie nadużywałbym słowa „nigdy”, bo nie zamierzam żyć wiecznie i nie mogę obiecać, że do końca życia będę wszystko pamiętał. Niektóre książki zrobiły na mnie ogromne wrażenie, jak na przykład zbiór opowiadań Opowieści wschodnie Margarite Yourcenar czy Fikcje Jorge Louisa Borgesa.

3. Po jakie gatunki literackie sięga Pan najczęściej i dlaczego?

Ostatnio coraz rzadziej sięgam po beletrystykę, częściej po eseistykę czy dzienniki. Dobrze napisany esej wydaje mi się posilniejszy i pożywniejszy od powieści. Być może to pierwsza (?) oznaka starzenia się.

4. Czy jest książka, którą powinien Pan przeczytać, ale do dzisiaj leży nieprzeczytana i wywołuje wyrzuty sumienia?

Japończycy mają osobne słowo – tsundoku – na skłonność do kupowania książek i gromadzenia ich na półkach, szafkach nocnych lub podłodze przy łóżku. Mam tę skłonność. W dodatku zdarza mi się często, że książek nie doczytuję. Staram się nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Jak zacznę mieć – sądząc po liczbie książek wokół mojego łóżka – czeka mnie kosztowna i długotrwała psychoterapia.

5. Która książka Pana zdaniem zasługuje na miano Książki Roku 2018?

Jestem zachwycony, a rzadko się ostatnio zachwycam czymkolwiek, Domem z dwiema wieżami Macieja Zaremby Bielawskiego. Nie zazdroszczę autorowi tej historii, ale zazdroszczę języka, którym ją napisał. Chciałbym tak potrafić.

Przeczytaj wszystkie wywiady z cyklu „5 pytań do czytelnika”.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Fot. Kuba Ociepa (www.kubaociepa.pl).

Powiązane treści:
5 pytań do czytelnika – Anna Cieślak

Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada aktorka Anna Cieślak. więcej
5 pytań do czytelnika – Igor Herbut

W Plebiscycie Książka Roku 2018 głosują wszyscy, którzy lubią czytać. Namówiliśmy zaprzyjaźnionych znanych czytelników, by odpowiedzieli na kilka pytań i podzielili się z nami refleksjami na temat ulubionych książek. Dziś odpowiada lider zespołu LemON, Igor Herbut.więcej

Pokaż wszystkie rozmowy
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 16  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 235
PedroP
07-02-2019 22:50
W takim razie ja jestem przypadkiem nieuleczalnym, bo uwielbiam kupować i gromadzić książki :)
książek: 2488
jatymyoni
08-02-2019 11:56
Ja też, chociaż bardzo się staram tego nie robić.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1737
Renax
08-02-2019 04:38
Bardzo dobry pomysł. Przeczytałam z uwagą, a teraz czekam na kolejnych rozmówców.
książek: 325
BIETKA
08-02-2019 09:04
Przyjemnie się czytało: ciekawe i szczere czytelnicze wyznania, takie naturalne:-)
Mam podobnie jak Autor, ostatnio zastanawiam się czy nie odejść od
powieści na rzecz innego rodzaju literatury...
Biorę pod uwagę wspomnianą przez pisarza książkę "Dom z dwiema wieżami"- też chciałabym się zachwycić:-))
książek: 2
alutka
15-02-2019 18:35
Nie nadużywałabym frazy "nie nadużywałbym", panie Rusinek ;) Prawdopodbnie to oznaka starzenia się.
książek: 343
Airain
18-02-2019 13:40
Tsundoku - i już wszystko jasne. Nie wiedziałam, że to już zdiagnozowany syndrom, żeby nie powiedzieć - jednostka chorobowa...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zabójcza biel

Jedna z tych książek, w które się wsiąka na tyle mocno, żeby mieć trudność przejść do innej lektury po jej zakończeniu. Ciężko się było rozstać w Robi...

zgłoś błąd zgłoś błąd