Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/publicystyka/9843/serial-slepnac-od-swiatel-pokaze-w-tym-roku-hbo

Serial „Ślepnąc od świateł” pokaże w tym roku HBO

6 wartościowy tekst

Oparty na powieści „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka miniserial ma trafić na antenę HBO jeszcze w tym roku.

Powieść ukazała się w 2014 roku i od razu zwróciła uwagę czytelników, a także krytyków i recenzentów, którzy nominowali Jakuba Żulczyka do Paszportu „Polityki”. Jacek, bohater Ślepnąc od świateł, przyjechał do Warszawy z Olsztyna. Szybko odnajduje się w realiach stolicy. Nie chcąc skończyć jak tłumy kolegów aspirujące do klasy średniej, zostaje dilerem narkotyków. Zarabia pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że kokaina i alkohol kochają ich najbardziej na świecie.

Uwagę czytelników przykuł gęsty, soczysty, momentami dosadny język Żulczyka i wykreowany portret stolicy – napędzanego kokainą miasta potwora, bagna, przez które nie da się przejść suchą nogą. Czy chodziło jedynie o Warszawę? – Tymczasem jesteśmy w Polsce, w kraju na pięć liter plus P, w kraju w którym na jeden banknot przypada troje ludzi, którzy chcą go zajebać, w którym ludzie jeszcze niedawno jedli ziemię, wykombinowaną cebulę i parówki z krowich dziąseł. Takie zjawiska jak przyjaźń występują tutaj cholernie rzadko, o ile w ogóle, nie mówiąc już o tym, że przy kwotach większych niż pięćdziesiąt tysięcy złotych nie ma niczego takiego jak zwykłe koleżeństwo – pisze w książce Żulczyk.

Producent powstającego na podstawie książki serialu, stacja HBO zauważyła w książce materiał na autorskie kino z akcją. – Chcemy również, żeby „Ślepnąc od świateł” było mocną, może nawet brutalną w swojej szczerości, ale wypełnioną także romantyzmem i czarnym humorem, elegią o Warszawie – rok temu mówiła Izabela Łopuch z HBO Polska.

Wielu krytyków pisało, że powieść „Ślepnąc od świateł” jest „filmowa”. Żulczyk najwyraźniej dobrze czuje się w konwencji serialowej – pracował przy tworzeniu scenariusza do „Ślepnąc od świateł”. To nie pierwszy zresztą raz – warto wspomnieć, że pisarz jest także współautorem scenariusza pierwszego i drugiego sezonu „Belfra” z Maciejem Stuhrem w roli głównej.

„Ślepnąc od świateł” rozpisano na sześć odcinków, na ekranie najprawdopodobniej zobaczymy Roberta Więckiewicza i Cezarego Pazurę, dokładnej daty premiery jeszcze nie podano. Serial pojawi się na antenie HBO najprawdopodobniej w pierwszej połowie roku.


Pokaż wszystkie teksty publicystyczne.
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 452
Edmo
12-01-2018 14:52
HBO nie jest w moim pakiecie, więc szybko nie dane mi będzie obejrzeć serial, ale wcale mnie to nie smuci - bo nie sądzę by dorównał książce, choć i ta jest na drugim miejscu, zaraz po Wzgórze psów
książek: 1995
Bartosz
12-01-2018 21:24
Powieść jest rewelacyjna i czytając ją miałem w głowie gotowe obrazy. Ale to narastające tempo koszmaru i osaczenia bardziej nadaje się na pełnometrażowy film niż (choćby i mini) serial.
książek: 135
borys94
13-01-2018 12:28
Dla mnie to jedna z najlepszych książek które przeczytałem w 2017 , zaraz obok „Wzgórza Psów” które również zasługuje na ekranizacje. Co do obsady Pazura idealnie nadaje się na jednego z głównych antagonistów . Czekam z niecierpliwością !
książek: 1008
Zuba
15-01-2018 15:31
Pazura zagra Kubę Wojewódzkiego (to znaczy postać luźno inspirowaną osobą K.W.), to ma sens, ale żeby Więckiewicz grał Jacka, chłopaka przed trzydziestką?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1340
Leeloo_Dallas
15-01-2018 15:50
Do książki zabrakło mi dystansu i zrobiła na mnie złe wrażenie. Film chętnie obejrzę dla porównania swoje odbioru.
Więckiewicz w roli Jacka? Z całym szacunkiem, ale odpada. To musi być ktoś młody, w typie studenta.
Odczuwalny jest jak widzę deficyt pośród młodego pokolenia aktorów.
książek: 188
Aguniolek
10-11-2018 23:14
Czytałam różne opinie o książce i o samym serialu, o wulgaryzmach w niej zawartych, ale jeszcze nikt nie sprawdził na podstawie jakich wydarzeń została napisana książka? Powiem wam, że jest tu wiele postaci i wydarzeń z życia półświatka Warszawskiego, które mają swoje odpowiedniki .
Już po obejrzeniu 1 odcinka serialu wiadomo, że pierwowzorem głównego bohatera jest Cezary P. Diler...
Czytałam różne opinie o książce i o samym serialu, o wulgaryzmach w niej zawartych, ale jeszcze nikt nie sprawdził na podstawie jakich wydarzeń została napisana książka? Powiem wam, że jest tu wiele postaci i wydarzeń z życia półświatka Warszawskiego, które mają swoje odpowiedniki .
Już po obejrzeniu 1 odcinka serialu wiadomo, że pierwowzorem głównego bohatera jest Cezary P. Diler warszawskich celebrytów, bogatej kasty biznesmenów, a nawet osób u szczytu władzy. Został aresztowany w 2016r i miał wtedy 48lat. Piszą, że zarabiał miliony złotych. Wydał go stały klient…
Jak dla Mnie Kamil Nożyński z wyglądu pasuje, ale ma problem ze swoimi kwestiami i to można wyczuć (nie wiem, czemu reżyser nie zwróciła na to uwagi?). Myślę, że mogło chodzić o powściąganie emocji i pragnień bohatera, gdyż każda jednostka ludzka je posiada…
Niektórzy uważają, że student pasował by tu lepiej. W żadnym wypadku, nie mamy tu obrotu paroma stówkami, a grubymi tysiącami i kontakt z ludźmi, którzy nie „jedzą w barze mlecznym”. Taki człowiek musi wyglądać i wyrobić sobie kontakty oraz musi być chroniony przez „samych Bogów” i tak było z Cezarym P.
W serialu jest nawiązanie do czasów odległych, kiedy to młody bohater i jego przyjaciel są werbowani „w „latach dresów z trzema paskami” do „biegania po mieście” i ściągania haraczy, a do obsługi i wstępu w progi bogatych ludzi ze świecznika jeszcze długa droga….
Nie od dziś wiadomo jak wielu ludzi z warszawskiej śmietanki zaczynało i jak to wyglądało.
Kiedyś rządziły gangi, w dresach, klapkach z dziurkami, jeansach dekatyzowanych i łańcuchach na piersi oraz z nieśmiertelną walizeczką ze skaji.
Obecnie Ci co przetrwali muszą wyglądać inaczej i „grać inaczej”, ale podstawy zawsze będą te same, chłopców do brudnej roboty zawsze znajdą, a przekupić można było w latach 90 i obecnie każdego, gdyż każdy z nas ma swoją dźwignię. Każdy kogoś lub coś kocha i im więcej kasy ma, tym więcej zachcianek, a im więcej zachcianek, tym więcej haków, które się wykorzystuje.
Kolejną kultową postacią jest Jacek, który zaczynał od marnej restauracyjki i szemranych interesów, a obecnie jest „poważnym biznesmenem” i grubą rybą w półświatku. Szykuje ślub córki.
Pierwowzór postać realnej,to oczywiście milioner Lider zespołu „Akcent” Zenek Martyniuk, z którym „należy się” liczyć w Warszawie. Wyprawiał niedawno wesele Synowi.
Postać Jacka jest złożona, a kolejną rzeczywistą osobą, która wpasowuje się w jego historię z serialu jest Henryk N. pseudonim „Dziad”. Zaczynał od sprzedaży pyz i flaków, a także prowadzenia pralni. A potem rządził jedną z większych grup gangsterskich. W rzeczywistości został skazany i zmarł w więzieniu w 2007r.(W serialu nawiązano do niego we wspomnieniach dawnych lat).
Mamy tu również „Bar u Jadzi”, w którym spotykają się na obiedzie ”Grube Ryby” z ciemnego półświatka Warszawy i który wypisz wymaluj jest jak „Gama” na Woli, w której spotykali się Bosowie gangsterki Warszawskiej. W 2000r doszło w niej do strzelaniny z użyciem broni maszynowej i zginęło wtedy pięciu ludzi z "ówczesnej mafii". Sami gangsterzy ponoć podjechali pod lokal w kominiarkach w srebrnym polonezem.
Lokal w kamienicy zwany "Betlejem", który podpalono w serialu, w realu był pewnie pożarem w 2011r na Pradze, w którym spłonęło 6 kamienic, a sam pożar był wynikiem podpalenia.
W filmie „Podejrzani” bohater, siedząc na komisariacie i udając niepełnosprawnego, opowiada fikcyjną historię gangsterską tworząc postacie i wydarzenia z informacji na tablicy i nazwy na kubku, a tu autor tworzy historię otwierając gazetę i wpisując w Google: Warszawa…
Nieźle…
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rodzanice

Zawiodłem się potężnie. To już nie to Lipowo i nie ci bohaterowie, co w pierwszych tomach. Nie znam żadnej osoby, która by przeszła taką przemianę jak...

zgłoś błąd zgłoś błąd