Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9759/wystawa-tolkiena-w-oksfordzie

Wystawa Tolkiena w Oksfordzie

15 wartościowy tekst

1 czerwca 2018 w Bibliotece Bodlejańskiej w Oksfordzie otwarta zostanie wystawa poświęcona geniuszowi J.R.R. Tolkiena! Wystawa zatytułowana „Maker of Middle-earth”, czyli „Twórca Śródziemia” zawierała będzie rękopisy, szkice, rysunki, mapy, listy i artefakty zebrane z Wielkiej Brytanii i USA. To największa wystawa poświęcona Tolkienowi od prawie 70 lat! Warto zaplanować wycieczkę do Oksfordu!

J.R.R. Tolkien związany był z Oksfordem przez prawie całe swoje życie. W 1911 roku podjął studia na Exeter College - z początku na wydziale filologii klasycznej, by z czasem zająć się językoznawstwem porównawczym, a ostatecznie ukończyć studia w Instytucie Języka i Literatury Angielskiej w 1915 roku. W 1925 roku objął stanowisko kierownika katedry języka staroangielskiego. A w 1945 otrzymał tytuł profesorski. Kiedy w 1971 roku umiera jego żona, Tolkien wraca do Oksfordu. Po jego śmierci w 1973 roku małżonkowie zostają pochowani na cmentarzu Wolvercote w Oksfordzie. Na płycie grobowej znajdują się ich nazwiska, a także imiona Beren i Lúthien – znak wiecznie trwającej miłości.

Na wystawie, zatytułowanej  „Maker of Middle-earth”, czyli „Twórca Śródziemia” zgromadzono eksponaty nie tylko z Biblioteki Bodlejańskiej, ale także z Uniwersytetu Marquette ze Stanów Zjednoczonych oraz od prywatnych kolekcjonerów. Po raz pierwszy od prawie 70 lat tak duża kolekcja artefaktów związanych z Tolkienem i jego twórczością zostanie zebrana i pokazana w jednym miejscu!

Wystawa zadowoli nie tylko fanów Tolkiena, ale także akademików - będzie to wspaniała rozrywka dla odwiedzających w każdym wieku. Będzie można zobaczyć jaki wpływ na kreację światów miały lata, które Tolkien spędził na nauce i później na nauczaniu. Do obejrzenia będą też szkice rysunków, rękopisy najsłynniejszych utworów, a także mniej znane eksponaty oraz teksty odkryte pośmiertnie, które zostaną udostępnione publiczności po raz pierwszy! 

Na wystawie m.in będzie można zobaczyć rękopisy Lisów świętego Mikołaja, które Tolkien pisał do swoich dzieci przez 23 lata! Tradycja została zapoczątkowana w 1920 roku, kiedy 3-letni syn John zapytał pisarza kim jest Święty Mikołaj i gdzie mieszka. Tolkien, zamiast po prostu odpowiedzieć na pytanie, postanowił napisać do dzieci list od świętego Mikołaja i ozdobić go szczegółowymi ilustracjami. Tak samo postępował co roku, aż do 1943. Z czasem opowieści z bieguna północnego stawały się coraz dłuższe i mroczniejsze, pojawiały się w nim gnomy i gobliny.

Najważniesze eksponaty zebrane na wystawie to:

  • rękopis "Hobbita", pokazujący ewolucję tekstu, zawierajacy liczne akwarele, projekty obwolut, rysunki, szkice i mapy;
  • rękopis "Władcy pierścieni" z projektami obwoluty i akwarelami;
  • rękopis "Silmarillionu", najwcześniejszej pracy Tolkiena, której nie udało mu się ukończyć;
  • zdjęcia i listy z czasów dzieciństwa i studiów;
  • listy od wielbicieli m.in. od poety WH Audena, piosenkarki Joni Mitchell i pisarki Iris Murdoch;
  • przedmioty należące do pisarza m.in. jego pudełko z farbami, kredki, a także część księgozbioru;
  • wybór map Śródziemia, w tym najnowszy nabytek Biblioteki Bodlejańskiej z 2016 roku;
  • specjalnie na tę okazję zamówiona mapa 3-D Śródziemia.

 

W ramach wystawy wydana zostanie książka „Tolkien: Maker of Middle-earth”, która ukaże się 25 maja 2018 roku. Wystawę będzie można oglądać od 1 czerwca do 28 października. Więcej informacji na stronie Biblioteki.

Warto więc w wakacje zaplanować wycieczkę do Oksfordu!

źródło ilustracji: www.bodleian.ox.ac.uk

Powiązane treści:
Spektakularny powrót do Śródziemia!

Amazon, Warner Bros., Harper Collins, New Line Cinema i Tolkien Estate niczym nowa drużyna pierścienia pragną ponownie zabrać fanów kultowej trylogii do Śródziemia. Przełomowe porozumienie dotyczące licencji filmowego „The Lord of The Rings”, które zostało podpisane przez wszystkie mające coś w tej kwestii do powiedzenia strony sprawiło, że niejednemu wielbicielowi Tolkiena dreszcz przeszedł po plecach.więcej
Ostatnia opowieść Tolkiena?

„Beren and Lúthien” to najciekawsza wydana pośmiertnie książka J.R.R. Tolkiena od czasów „Dzieci Húrina” i choć w formie wciąż przypomina rozprawę akademicką na temat opowieści, pozostaje przystępną. Choć może trzeba zaznaczyć, że prozy w tej książce jest mało, najwięcej zaś komentarzy Christophera i poezji Johna Rolanda Reuela.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2030
LubimyCzytać
21-12-2017 12:04
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 676
AMisz
21-12-2017 14:12
Pierwszy raz o wystawie usłyszałam w czerwcu 2017, podczas wizyty w Bibliotece i już wtedy wiedziałam, że muszę wrócić do Oksfordu za rok!
Plan już wpisany na czerwiec :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Filary Ziemi

Piękna, historyczna saga w której znajdziemy miłość ,walkę o władzę , tajemnice ukryte głęboko w sercach bohaterów, a wszystko to w XII-wiecznej Angli...

zgłoś błąd zgłoś błąd