rozwiń zwiń

Przypadki Robinsona

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.12.2017

Robinson w Bolechowie – nowa powieść Macieja Płazy, autora cenionego Skorunia – już w księgarniach.

Przypadki Robinsona

Pisarz, tłumacz, literaturoznawca. Ma na koncie książkę O poznaniu w twórczości Stanisława Lema. Za pracę translatorską został w 2012 roku uhonorowany nagrodą „Literatury na Świecie” za przekład opowiadań H. P. Lovecrafta zatytułowany „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści”.

Jako prozaik zadebiutował dwa lata temu zbiorem opowiadań „Skoruń”, których akcja osadzona jest w realiach polskiej wsi lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Książka przyniosła mu Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Kościelskich 2016. Znalazła się również w finale Nagrody Literackiej Nike 2016. – „Skoruń” jest napisany barwnie, zmysłowo, z doskonale skonstruowanymi postaciami zarówno pierwszego, jak i drugiego planu – pisał krytyk i historyk literatury Jerzy Jarzębski.

W najnowszej powieści autor opuszcza okolice Sandomierza, które przedstawiał w „Skoruniu”, i przenosi się do fikcyjnego Bolechowa. Jego pierwowzorem jest Opinogóra, w której Płaza spędził wczesne dzieciństwo. – Potrzebowałem wzoru, miejscowości, którą mógłbym sobie wyobrażać, pisząc książkę. Opinogóra nasunęła mi się sama. Zapamiętałem ją po swojemu i przepisałem po swojemu jej najnowsze dzieje, zwłaszcza wojenne – mówi autor.

Bohaterem książki jest Robert, wnuk kustosza bolechowskiego muzeum, ceniony malarz, który wraca do Bolechowa po kilku latach nieobecności. Na miejscu wspomina bolechowskie dzieje i próbuje odkryć największą tajemnicę swojego życia. W powieści przedstawione są losy dwóch rodzin: Roberta i Franciszka, miejscowego kamieniarza o kryminalnej przeszłości, który sprowadził się do wsi kilkanaście lat po wojnie. – „Robinson w Bolechowie” to powieść trochę historyczna, o latach wojny i losach przesiedleńców, trochę miłosna, a trochę gotycka. Duch Edgara Allana Poe unosi się nad tą historią – mówi Płaza.

„Robinson w Bolechowie” ukazał się w listopadzie nakładem wydawnictwa W.A.B.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
16.12.2017 21:58
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 14.12.2017 11:46
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post