Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/959/zmarl-henryk-bereza

Zmarł Henryk Bereza

  wartościowy tekst

Guru literatury, krytyk który towarzyszył polskiej prozie przez ponad 50 lat, wyrocznia kilku pokoleń polskich twórców. Henryk Bereza zmarł 21 czerwca w wieku 86 lat.

Henryk Bereza był obecny w życiu literackim nie tylko czytając i recenzując, ale także obracając się wśród kolejnych pokoleń pisarzy, w tym takich postaci jak Jarosław Iwaszkiewicz czy Julian Stryjkowski oraz Marek Hłasko, z którym był blisko związany.

Był absolwentem warszawskiej polonistyki, żołnierzem AK. Od 1951 roku został redaktorem "Twórczości”, z którym to pismem związał się na całe życie.

"Dla podkreślenia ścisłego związku między życiem i twórczością Edwarda Stachury Henryk Bereza ukuł niegdyś termin: życiopisanie. Analogicznie zaczęto nazywać swoisty, związany jak najmocniej z literaturą (przeżywaniem jej, poznawaniem wciąż nowych jej obszarów, rozumieniem), sposób życia Henryka Berezy: życioczytanie". - czytamy na stronach Polskiego Radia.

Henryk Bereza zmarł w Warszawie w wieku 86 lat - informację tę podał dziś Bohdan Zadura, redaktor naczelny miesięcznika "Twórczość".


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
21-06-2012 16:56
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 315
Wit
21-06-2012 17:04
Przykro :( [*]
książek: 2867
A--
21-06-2012 23:07
Henryk Bereza Henryk Bereza

Zobaczcie kim był, co napisał, co stworzył. Napisał więcej niż jest na LC - uzupełnijmy to, opiszmy, pamiętajmy o człowieku, jego myśli, pracy, twórczości...

R.I.P.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rycerz Siedmiu Królestw

Książka fajna ale nie rewelacyjna. Jej największym plus to to, że jej akcja osadzona jest w świecie Pieśni Lodu i Ognia. Fajne jest też to, że ogląda...

zgłoś błąd zgłoś błąd