Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9558/jak-uratowac-male-ksiegarnie

Jak uratować małe księgarnie?

3 wartościowy tekst

Książka to nie produkt jak kosmetyki czy artykuły spożywcze, a mała, niesieciowa księgarnia jest nie tylko punktem sprzedaży książek, lecz także centrum kultury, prowadzonym często przez ludzi z pasją, którzy potrafią doradzić w wyborze lektury. Z myślą o takich księgarniach rusza strona WiedzaKsięgarza.pl, portal merytorycznego wsparcia, cyfrowy poradnik online, a zarazem platforma wymiany dobrych praktyk między księgarzami.

W każdej księgarni szukam ręki księgarza lub księgarki, która wybiera najważniejsze, najciekawsze książki, niekoniecznie muszą to być najnowsze pozycje. - mówi Justyna Sobolewska, dziennikarka pisząca o książkach i recenzentka literacka - Najbardziej mnie urzeka to, że księgarze to ludzie z entuzjazmem, którzy chcą animować życie wokół książek. – dodaje.

Tymczasem sytuacja małych księgarni z każdym dniem jest coraz trudniejsza. W Polsce działa ok. 150 niezależnych, autorskich księgarni. Liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Oprócz ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką, decydujący wpływ mają zbyt wysokie czynsze, silna konkurencja dużych podmiotów detalicznych (sieci księgarskie, sieci marketów i supermarketów), a także „wojny cenowe” wywołane przez największych graczy na rynku. – czytamy w raporcie „Polski rynek książki 2015”, opracowanym przez Piotra Dobrołęckiego z Biblioteki Analiz.

Jesteśmy przekonani, że książka – mimo rozwoju mediów cyfrowych – nadal pozostaje najważniejszym elementem kultury, a dobrze prowadzona księgarnia – najlepszym miejscem dla czytelników szukających lektury z legalnego źródła. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura, która organizuje projekt.

WiedzaKsięgarza.pl w pigułce

Celem projektu WiedzaKsięgarza.pl jest poszerzenie wiedzy księgarzy poprzez porady, szkolenia i warsztaty online. Cyfrowy poradnik udostępnia poradniki tematyczne z zakresu m.in. marketingu i promocji, zdobywania funduszy, animacji kulturowej, rynku książki, prawa i edukacji. WiedzaKsięgarza.pl to także sieć kontaktów, która zrzesza małe księgarnie i jest przestrzenią do wymiany dobrych praktyk stosowanych w branży księgarskiej (do „bazy dobrych praktyk” zgłosiło się już około 100 księgarni). We współpracy z ekspertami cyfrowy poradnik dostarcza wiedzę wspierającą księgarzy w promocji czytelnictwa i trudnej konkurencji na rynku zdominowanym przez wielkie sieci księgarskie.

Jak Legalna Kultura wspiera księgarnie:

  • tworzenie wirtualnych poradników we współpracy z ekspertami pisarzami, wydawcami i blogerami książkowymi,
  • wymiana dobrych praktyk i doświadczeń znanych na rynku księgarskim,
  • tworzenie sieci kontaktów dla małych księgarni,
  • dostarczanie know-how z zakresu promocji czytelnictwa i rynku książki w Internecie (prawo w księgarni, media społecznościowe) oraz w lokalnych społecznościach (animacja kulturalna),
  • promocja małych, lokalnych księgarni z całej Polski,
  • przygotowanie gotowych rozwiązań edukacyjnych (scenariusze lekcji szkolnych w księgarniach).

Fundacja Legalna Kultura prowadzi społeczną kampanię edukacyjną promującą korzystanie z legalnych źródeł kultury oraz postawę świadomego uczestnictwa w kulturze. W tym czasie Fundacja prowadziła pięć projektów, m.in. Otwarte Drzwi do Kultury, Kultura Na Widoku czy W czerni kina. Dzięki współpracy z ambasadorami i partnerami nasza kampania dotarła do setek tysięcy czytelników, widzów i słuchaczy. Sercem działalności jest strona www.legalnakultura.pl, na której działa jedyna w Polsce Baza Legalnych Źródeł Kultury.

Projekt jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie www.wiedzaksiegarza.pl


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 3179
filozof
10-11-2017 15:56
Była by tragedia,w moim mieście są dwie.Z,których korzystam.
książek: 1393
spec_johny
10-11-2017 18:14
Moim zdaniem wiele też zależy od samych kupujących i promocji mniejszych księgarni. Jak najlepiej konkurować z większymi ''sieciówkami''?

Klimat, klimat i ten właśnie księgarz, gdzie powiesz skrawek słów, a on wie o którą książkę chodzi. Nie chcę generalizować, że w takim Empiku czy innej księgarni nie pracują ludzie pasji. Opinię wystawiam z własnego doświadczenia.

Poza tym w dobie coraz...
Moim zdaniem wiele też zależy od samych kupujących i promocji mniejszych księgarni. Jak najlepiej konkurować z większymi ''sieciówkami''?

Klimat, klimat i ten właśnie księgarz, gdzie powiesz skrawek słów, a on wie o którą książkę chodzi. Nie chcę generalizować, że w takim Empiku czy innej księgarni nie pracują ludzie pasji. Opinię wystawiam z własnego doświadczenia.

Poza tym w dobie coraz bardziej powszechniejszych e-zakupów, małe kięgarnie mają kolejnego konkuretna. Taki Aros cenowo i z dostępem książek rozkłada większość na łopatki.

Osobiście, uwielbiam korzystać z antykwariatów. Zanurzać się w alejki regałów, wykrzywiając głowę to za kolejnym tytułem przy każdym następnym kroku. I ten zapach starszych książek...
pokaż więcej
książek: 2581
Antagonista
12-11-2017 15:29
"Jak uratować małe księgarnie?"
Czemu mielibyśmy to robić?

"Książka to nie produkt jak kosmetyki czy artykuły spożywcze"
Autorem musi być jakiś wybitny ekonomista. Mógłby rozwinąć tę zaskakującą myśl, proszę?

"Liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych."
Czyli nie potrzeba ich aż tyle. Polecam się z tym pogodzić, tak jak z prawem grawitacji.

...
"Jak uratować małe księgarnie?"
Czemu mielibyśmy to robić?

"Książka to nie produkt jak kosmetyki czy artykuły spożywcze"
Autorem musi być jakiś wybitny ekonomista. Mógłby rozwinąć tę zaskakującą myśl, proszę?

"Liczba księgarń systematycznie zmniejsza się, przede wszystkim z powodów ekonomicznych."
Czyli nie potrzeba ich aż tyle. Polecam się z tym pogodzić, tak jak z prawem grawitacji.

"Oprócz ogólnej tendencji spadku zainteresowania książką, decydujący wpływ mają zbyt wysokie czynsze, silna konkurencja dużych podmiotów detalicznych (sieci księgarskie, sieci marketów i supermarketów), a także „wojny cenowe” wywołane przez największych graczy na rynku."
Bardzo mnie to cieszy. Ja-konsument jestem ważniejszy, niż czyjś klaustrofobiczny fetysz małych księgarni. Dobrze, że ktoś wpadł na pomysł jak zaoferować mi jak najtańsze dobra.

"Jesteśmy przekonani, że książka – mimo rozwoju mediów cyfrowych – nadal pozostaje najważniejszym elementem kultury"
A ja nie jestem przekonany, tylko wiem, że najważniejszym elementem kultury jest wiedza (może być idea, jak ktoś ma platońskie ciągoty), obojętnie jaka: naukowa, filozoficzna i "rzemieślnicza" i że nośniki tej wiedzy to sprawa drugorzędna.

"Celem projektu WiedzaKsięgarza.pl jest poszerzenie wiedzy księgarzy poprzez porady, szkolenia i warsztaty online."
Ale czemu za pieniądze podatnika?
pokaż więcej
książek: 951
theana150
13-11-2017 14:03
Dokładnie! Zgadzam się w pełni, bo tak jakby czynniki ekonomiczne miały wpływ tylko i wyłącznie na małe księgarnie i to one były najbardziej poszkodowane. Tak się dzieje ze wszystkimi działami gospodarki, gdzie mali przedsiębiorcy konkurują z sieciówkami i to naturalna kolej rzeczy. To samo się dzieje w przypadku aptek, czy nawet sklepików osiedlowych, które nie mają szans z sieciami, które... Dokładnie! Zgadzam się w pełni, bo tak jakby czynniki ekonomiczne miały wpływ tylko i wyłącznie na małe księgarnie i to one były najbardziej poszkodowane. Tak się dzieje ze wszystkimi działami gospodarki, gdzie mali przedsiębiorcy konkurują z sieciówkami i to naturalna kolej rzeczy. To samo się dzieje w przypadku aptek, czy nawet sklepików osiedlowych, które nie mają szans z sieciami, które mając duże obroty i korzystne umowy z hurtowniami mogą sobie pozwolić na dyktowanie ceny. I nie pomogą tu żadne koła gospodyń wiejskich i pożal się poradniki małego sklepikarza/księgarza. Stopniowej monopolizacji rynku przez sieciówki można tylko w małym stopniu zapobiegać na etapie ustawy, jeśli ustawodawcy zdecydują się na pewne udogodnienia dla małych przedsiębiorstw, jak w przypadku podatku od sprzedaży detalicznej, ale i takie rozwiązania nie są w pełni funkcjonalne.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1365
Rudzielec
13-11-2017 09:13
Kilka lat temu przerzuciłam się praktycznie całkowicie na e-booki. Do księgarni (obojętnie jakich) nie chodzę. Większość nałogowych czytaczy, nawet jeśli woli papier, kupuje w księgarniach internetowych, bo taniej i wygodniej. Pozostali kupują sporadycznie w empikach, czy marketach- przy okazji innych zakupów. Niestety, prawa rynku są jakie są. Każdy rodzaj biznesu musi liczyć się z... Kilka lat temu przerzuciłam się praktycznie całkowicie na e-booki. Do księgarni (obojętnie jakich) nie chodzę. Większość nałogowych czytaczy, nawet jeśli woli papier, kupuje w księgarniach internetowych, bo taniej i wygodniej. Pozostali kupują sporadycznie w empikach, czy marketach- przy okazji innych zakupów. Niestety, prawa rynku są jakie są. Każdy rodzaj biznesu musi liczyć się z konkurencją. Gdzie te kiedyś wszechobecne (często prowadzone przez całe rodziny) osiedlowe sklepiki? Zostały nieliczne, za to co kilka kroków mamy jakieś płazy. A w osiedlowym mięsnym pani ekspedientka też potrafiła lepiej doradzić które mięso wziąć na zupę ;)

Czas również nie stoi w miejscu. Rozwój sklepów internetowych, które dzięki niższym kosztom mogą sprzedawać w znacznie niższych cenach, zmienił wiele na rynku i to nie tylko książek. Dla odbiorcy końcowego spadek cen to moim zdaniem pozytywny efekt. I chyba nie tylko moim zdaniem, bo gdyby ludzie tak nie myśleli to małym księgarniom nie byłaby potrzebna żadna pomoc. Do tego czy w czasach internetu i takich portali jak lubimyczytac.pl na prawdę przy zakupie jest potrzebna pomoc w wyborze lektury? Wystarczy przeszukać internety pod kątem słów kluczowych, gatunku czy tematu, zapytać innych czytelników co polecają, sprawdzić opinie o książce, recenzje, a na koniec cenę i dostępność w księgarni, która podaje takie info lub dostępność pobliskiej bibliotece. Wszystko bez wychodzenia z domu.

Nasi rządzący chyba na siłę chcą cofnąć czas. Małe księgarnie niestety mają małą rację bytu i jak znikały tak znikać będą. Nie zmieni tego ani pomoc dla nich, ani stała cena książki. Nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na biblioteki i promowanie czytelnictwa (zwłaszcza wśród dzieci)?
pokaż więcej
książek: 2581
Antagonista
13-11-2017 14:27
Nie, nie lepiej. Nie ma powodu, by popularyzować jakiś styl życia za pomocą pieniędzy ludzi o innym stylu życia (a nawet za pomocą pieniędzy osób o tym samym stylu życia, ale niewyrażających zgody na ten proceder!). To dość aroganckie i oparte na wątłych podstawach. Większość ludzi, która już nawet czyta, czyta śmieciową literaturę. Ja, jako osoba czytająca dużo, wolałbym by ludzie czytali... Nie, nie lepiej. Nie ma powodu, by popularyzować jakiś styl życia za pomocą pieniędzy ludzi o innym stylu życia (a nawet za pomocą pieniędzy osób o tym samym stylu życia, ale niewyrażających zgody na ten proceder!). To dość aroganckie i oparte na wątłych podstawach. Większość ludzi, która już nawet czyta, czyta śmieciową literaturę. Ja, jako osoba czytająca dużo, wolałbym by ludzie czytali mniej. Może nagle każdy przestałby być ekspertem od wszystkiego. Mniej bym się irytował i jakość mojego życia by wzrosła. Promocja czytelnictwa to obniżanie mojej jakości życia za moje pieniądze. Czysta niesprawiedliwość. Ministerstwo Kultury należy zlikwidować.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 662
Marlena
13-11-2017 10:17
Nie rozumiem, skąd ta gloryfikacja małych księgarni. Byłam w wielu i nigdy nie spotkałam w nich tych zapalonych entuzjastów książek, o których tak często piszecie, za to znudzone panie, które nie odpowiadają na "Dzień dobry" a i owszem, do tego wysokie ceny i asortyment, który w prawie 100% stanowiły podręczniki i lektury szkolne.
Przędsiębiorca, który nie potrafi być konkurencyjny zwykle...
Nie rozumiem, skąd ta gloryfikacja małych księgarni. Byłam w wielu i nigdy nie spotkałam w nich tych zapalonych entuzjastów książek, o których tak często piszecie, za to znudzone panie, które nie odpowiadają na "Dzień dobry" a i owszem, do tego wysokie ceny i asortyment, który w prawie 100% stanowiły podręczniki i lektury szkolne.
Przędsiębiorca, który nie potrafi być konkurencyjny zwykle znika z rynku i taka jest kolej rzeczy.
pokaż więcej
książek: 856
ogarbejbe
13-11-2017 10:29
W mojej miejscowości rodzinnej jest mała księgarnia. Wiadomo internet czy duże podmioty dają im się we znaki, ale księgarnia daje sobie radę. Same nowości, nietypowe tytuły, które mogą zainteresować czytelnika, bo właściciel przede wszystkim wie wszystko na temat książek, które posiada, zna klietna, ma ogromną wiedzę i wchodząc do sklepu wiem, że od razu poleci mi coś co mi się spodoba.... W mojej miejscowości rodzinnej jest mała księgarnia. Wiadomo internet czy duże podmioty dają im się we znaki, ale księgarnia daje sobie radę. Same nowości, nietypowe tytuły, które mogą zainteresować czytelnika, bo właściciel przede wszystkim wie wszystko na temat książek, które posiada, zna klietna, ma ogromną wiedzę i wchodząc do sklepu wiem, że od razu poleci mi coś co mi się spodoba. Dlatego ilekroć jestem u siebie odwiedzam go i zawsze coś fajnego znajdę. Jedynie nieco przerażają mnie ceny dlatego często kupuję coś w internecie. Ale jeśli chcę perełkę warto tam iść.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Jak zostać bogaczem. Kulisy życia miliardera

Lekka książka, która nie przekazuje żadnej konkretnej wiedzy. Rady Trumpa są bardzo infantylne i raczej nie pomogą nikomu zostać milionerem. ;)

zgłoś błąd zgłoś błąd