Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9554/co-naprawde-znaczy-ptasi-mozdzek

Co naprawdę znaczy „ptasi móżdżek”?

  wartościowy tekst

Zgodnie z tym powiedzeniem, ptaki raczej rozumem nie grzeszą. Ale czy rzeczywiście tak jest? W świetle najnowszych badań przedstawianych przez Jennifer Ackerman wychodzi na jaw, że trudno o bardziej mylne stwierdzenie!

Orzechówka chowa zapasy ziarna na zimę nawet w 5 000 różnych skrytek i do każdej z nich potrafi bezbłędnie trafić, choćby po upływie 9 miesięcy i zmianach krajobrazu. Gdy modrosójka zobaczy grupę obcych ptaków na żerowisku, naśladuje przeszywający krzyk myszołowa – przestraszone zwierzęta odlatują w popłochu, a ona spokojnie dobiera się do porzuconego pożywienia. Raniuszek zwyczajny buduje swoje gniazdo z ponad 6 000 elementów. Ścieli jego wnętrze miękkimi piórkami, pokrywa zewnętrzną warstwę kamuflażem i łączy konstrukcję pajęczą przędzą. A to dopiero początek niezwykłych zdolności tych skrzydlatych bystrzaków!

Autorka Geniuszu ptaków odsłania przed czytelnikami najciekawsze odkrycia wybitnych ornitologów, rzucające nowe światło na ptasią inteligencję. W poszczególnych rozdziałach przedstawia wyniki badań dotyczące m.in. ich możliwości wokalnych, kompetencji społecznych czy talentów adaptacyjnych. Naukowe fakty przeplatają się z licznymi anegdotami i ciekawostkami. Na przykład, opowieść o wronach bawiących się na śniegu na zaimprowizowanych sankach prowadzi do rozważań nad tym, jaki jest związek pomiędzy chęcią do zabawy a inteligencją poznawczą. To zaś staje się punktem wyjścia do przedstawienia serii nietuzinkowych eksperymentów przeprowadzonych przez ornitologów. Tak interesująca prezentacja treści, w połączeniu z lekko poprowadzoną narracją i przystępnym językiem czyni książkę idealną propozycją tak dla miłośników ptaków, jak i wszystkich ciekawych świata czytelników.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2034
LubimyCzytać
09-11-2017 14:58
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Arystokratka w ukropie

Część pierwsza zdecydowanie lepsza, ale mieszkańcy Kostki nie zawodzą w swoich zmaganiach z zawiedzionymi wyobrażeniami o arystokratycznym życiu i w z...

zgłoś błąd zgłoś błąd