rozwiń zwiń

Astrofizyka dla zabieganych – bestseller Neila deGrasse Tysona już w Polsce!

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.11.2017

Wszechświat od zawsze nas pociąga, zadziwia i inspiruje. Któż z nas nie zachwycał się jego bezmiarem, wpatrując się w nocne rozgwieżdżone niebo. Odległe gwiazdy, niezmierzona przestrzeń i nasze próby rozumienia tej wielkiej tajemnicy, rozpościerającej się przez naszymi oczami i sięgającej – wydawałoby się – w nieskończoność…

Astrofizyka dla zabieganych – bestseller Neila deGrasse Tysona już w Polsce!

Neil deGrasse Tyson – jeden z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów nauki w USA – dobrze wie, jak silnie na naszą wyobraźnię działa wszechświat i jak bardzo chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat. Wie też, jak skutecznie potrafią nas od tego odstraszyć opasłe książki pełne trudnych do zrozumienia sformułowań, koncepcji i teorii. A nawet jeśli zdecydujemy się na lekturę jakiegoś w miarę przystępnego popularnonaukowego tytułu, to i tak w dzisiejszym zabieganym świecie trudno nam będzie znaleźć czas, by oddać się w skupieniu jego długiej lekturze.

Stąd pomysł na książkę Astrofizyka dla zabieganych, w której w swoim niepodrabialnym stylu Neil deGrasse Tyson opowiada nam o wszechświecie: krótko, zwięźle, przejrzystym i zrozumiałym językiem, z poczuciem humoru, a przede wszystkim w wielką pasją. „Astrofizyka dla zabieganych” to dwanaście rozdziałów o współczesnym stanie naszej wiedzy na temat wszechświata; Neil pisze o jego narodzinach, o pochodzeniu występujących w nim pierwiastków, o formowaniu się galaktyk i planet, o ciemnej materii i ciemnej energii, o stosowanych przez astrofizyków metodach badawczych, o grawitacji i problemach z jej unifikacją w ramach jednej ogólnej teorii – oraz o mnóstwie innych ciekawych zagadnień, które czytelnik niejako mimowolnie przyswaja podczas wciągającej lektury.

Celem Neila deGrasse’a Tysona było dotarcie do wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym i jak najprzyjemniejszym zapoznaniu się z astrofizyką. We wstępie książki pisze: Z tą cienką książką zaczniesz płynnie poruszać się w meandrach wszystkich głównych teorii i odkryć, które nadały tor współczesnemu sposobowi myślenia o wszechświecie. A swoją „Astrofizykę dla zabieganych” zadedykował wszystkim tym, którzy są zbyt zajęci, aby czytać opasłe książki, a mimo to szukają furtki do kosmosu. I trzeba przyznać, że swój zamiar w pełni zrealizował – książka przez długi czas nie schodziła z pierwszego miejsca listy bestsellerów w USA.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Zuba 11.11.2017 18:54
Czytelniczka

Miałam ten przywilej odsłuchania tej książki czytanej przez autora na platformie storytel. Mimo, że dousznie trudno przychodzi mi przyswajanie wiedzy i musiałam się skupiać podczas słuchania, uważam tę książkę za wybitny przykład dobrej popularyzacji nauki i wiedzy. Wywód autora jest jasny, nie nazbyt uproszczony (nie trawię infantylnego języka w pozycjach dla dorosłych),...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Carmel 12.11.2017 17:42
Bibliotekarz

Dzięki za potwierdzenie wartości książki.
Z tego co piszesz widać, że moje zareklamowanie jej w pierwszym wpisie na tym wątku, to próba zaprezentowania tego, co deGrass przelał na papier w ostatnich rozdziałach "Astrofizyki".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Papusza 11.11.2017 17:58
Czytelniczka

Ciekawie o literaturze pięknej pisze wiele osób ale tak pięknie o literaturze naukowej potrafi napisać chyba tylko Carmel.

Jeśli szukam książki mówiące o kosmosie to wiem, że można je znaleźć w biblioteczce u Carmela. Doskonała znajomość literatury z tej dziedziny nauki uwidacznia się w opiniach recenzowanych książek. To właśnie z opinii mogę się dowiedzieć, czy dana...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Carmel 12.11.2017 17:38
Bibliotekarz

Dziękuję za niezasłużone miłe słowa.

To, co napisałem pod tekstem informującym o nowości astrofizycznej wynika z faktu, że nikt nie zabrał głosu przez kilka dni.
Książki sygnalizowane przez administrację LC, jako warte przeczytania, bardzo rzadko mają w tytule słowo ASTRO. Byłoby mi smutno, gdyby nie odbyła się dyskusja o gwiazdach, nawet jeśli miałoby to być kilka...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Bianka 05.02.2018 11:43
Czytelnik

Myślę, że to jak najbardziej zasłużone miłe słowa. Dobrze, że jest wśród nas też taki pasjonat jak deGrasse Tyson. W tej chwili czytam "Kosmos" Carla Sagana - niesamowicie ciekawa książka. Czytam spokojnie i długo studiuję każdy rozdział, bo warto. Zdarzyło mi się też przeczytać niektóre fragmenty po kilka razy, a także na głos mojej mamie i siostrze. Nie spieszę się, a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Carmel 11.11.2017 12:37
Bibliotekarz

Astronomia to nauka, która pomaga dotknąć tajemnicy Wszechświata z całym jego ogromem. Wystarczy nocą spojrzeć ponad widnokrąg. Rozgwieżdżone niebo to skarbnica cudów, które czekają na zaciekawionego nimi człowieka.

Miłośnicza astronomia, czyli amatorskie zainteresowanie tą nauką, to najliczniejszy nie-naukowy ruch formujący przyrodoznawstwo. Tysiące inicjatyw oddolnych,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 06.11.2017 13:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post