Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9357/nagroda-nike-2017-dla-cezarego-lazarewicza

Nagroda Nike 2017 dla Cezarego Łazarewicza

7 wartościowy tekst

Laureatem 21. edycji Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz - za najlepszą książkę roku jury uznało jego reportaż „Żeby nie było śladów". Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej" otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.Wyróżnienia zostały wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 1 października br. w Warszawie.

Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż – reportaż historyczny. (...) To historia sprzed ponad trzech dekad, z zamkniętej epoki, ale mechanizmy w niej opisane zawsze mogą się powtórzyć. Ta książka jest wiarygodnym świadectwem tamtego czasu – podczas obrad jury w jednym byliśmy zgodni – po przeczytaniu 20 stron mamy wrażenie, że nagle znaleźliśmy się z powrotem w początku lat 80. To jest bardzo ciężkie doświadczenie. Ta książka może być też przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy – mówił w laudacji na cześć laureata Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike.

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Cezarego Łazarewicza Żeby nie było śladów, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. To reportaż prezentujący jedną z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL – zatłuczenie na śmierć przez milicjantów Grzegorza Przemyka. Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje historię 19-letniego maturzysty – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm autorytarnej władzy zacierającej ślady zbrodni, niewyobrażalną krzywdę i rodzicielską miłość oraz bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.

Za reportaż „Żeby nie było śladów” autor otrzymał wcześniej Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków i była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Znalazła się też na liście książek nominowanych do Książki Roku 2016 serwisu lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. 

To miała być książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą, o tym, jak kłamstwo zwycięża. Kiedy już ją napisałem, opisując mechanizmy władzy sprzed 30 lat, to nagle zauważyłem, że są one wieczne. (...) To, co dzieje się teraz, bardzo przypomina te mechanizmy, które wydawało mi się, że już nigdy nie wrócą. (...) Mam nadzieję, że za 20 lat będzie ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i, być może, też za to dostanie nagrodę – mówił autor odbierając statuetkę Nike.

Cezary Łazarewicz urodził się w 1966 roku. Jest dziennikarzem prasowym, reporterem i publicystą. Pisał dla czołowych polskich tytułów prasowych, m.in. „Gazety Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityki”. Jest autorem zbioru reportaży „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie” (2012), „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich” (2013) oraz „Elegancki morderca” (2015).

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza".

O tym, kto zostanie laureatem Nagrody Nike 2017, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia - w niedzielę, 1 października br. W jury tegorocznej edycji konkursu zasiadali: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Pozostałymi książkami-finalistkami 21. edycji Nagrody Nike były: Serce Radki Franczak, Paraliż przysenny Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, Dwanaście srok za ogon Stanisława Łubieńskiego, Włos Bregueta Jacka Podsiadły, Fałszerze pieprzu Moniki Sznajderman i Las nie uprzedza Krzysztofa Środy.

Nagrodę czytelników „Gazety Wyborczej" otrzymał Stanisław Łubieński za tom eseistyczny „Dwanaście srok za ogon”.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatką Nike w 2016 roku została Bronka Nowicka za zbiór poetyckich opowieści Nakarmić kamień.

Więcej: www.nike.org.pl

źródło: informacja prasowa


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1871
LubimyCzytać
02-10-2017 10:02
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6571
allison
02-10-2017 14:41
Nie przeczytałam jeszcze nagrodzonych książek (może wreszcie się zmobilizuję:)), ale oglądałam wczorajszą galę - prowadząca Grażyna Torbicka nie wypadła zbyt dobrze, zadając banalne pytania (chyba lepiej czuje się w tematyce filmowej niż literackiej).

Niektórzy finaliści trochę się krygowali, ale wszystkie te wady przykryło wystąpienie Cezarego Łazarewicza, który zaprezentował się z klasą,...
Nie przeczytałam jeszcze nagrodzonych książek (może wreszcie się zmobilizuję:)), ale oglądałam wczorajszą galę - prowadząca Grażyna Torbicka nie wypadła zbyt dobrze, zadając banalne pytania (chyba lepiej czuje się w tematyce filmowej niż literackiej).

Niektórzy finaliści trochę się krygowali, ale wszystkie te wady przykryło wystąpienie Cezarego Łazarewicza, który zaprezentował się z klasą, nie wymądrzał się, udowodnił, że można napisać wybitny reportaż i nie gwiazdorzyć. Ujęła mnie jego skromność i prostolinijność oraz to, co mówił o swojej nagrodzonej książce.

I jak zawsze przy temacie Nike, nie mogę odmówić sobie stwierdzenia, że kryteria przyznawania tej nagrody są z kosmosu - jak porównać powieść (bywa że napisaną z ogromnym rozmachem) z tomikiem wierszy, książką eseistyczną i literaturą faktu?
Przecież to nie tylko różne gatunki, ale i rodzaje literackie.
pokaż więcej
książek: 56
TessaQ
02-10-2017 17:29
Pełna zgoda. Mnie jeszcze zirytowało polityczne wystąpienie na końcu gali-chciałam, żeby to było po prostu Święto Słowa,Literatury,Książki...
książek: 804
Ambrose
02-10-2017 21:58
Niestety, ale w naszym kraju wszystko musi mieć podtekst polityczny. Inaczej trudno jest dyskusję wystarczająco żarliwą, by przyciągnęła reklamodawców :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 955
Mateusz
03-10-2017 11:18
Urban, rzecznik ówczesnego rządu:

Nagrodzoną „Nike” książkę Cezarego Łazarewicza o pobitym na śmierć przez milicjantów w czasach PRL Grzegorzu Przemyku i jego matce przeczytałem dawno temu zaraz po jej wydaniu. Zyskała teraz na aktualności, gdyż mnożą się podobne zdarzenia powodowane przez policjantów Błaszczaka. Łazarewicz demaskuje kłamstwa władzy, którą reprezentowałem. Publicznie...

Urban, rzecznik ówczesnego rządu:

Nagrodzoną „Nike” książkę Cezarego Łazarewicza o pobitym na śmierć przez milicjantów w czasach PRL Grzegorzu Przemyku i jego matce przeczytałem dawno temu zaraz po jej wydaniu. Zyskała teraz na aktualności, gdyż mnożą się podobne zdarzenia powodowane przez policjantów Błaszczaka. Łazarewicz demaskuje kłamstwa władzy, którą reprezentowałem. Publicznie przyznawałem, że w tym wypadku nie tylko z urzędu, ale i z przekonania mijałem się z prawdą. Dlaczego? Łazarewicz – anioł prawdy – nie pisze o tym, że kłamać zaczęła ówczesna opozycja i wspierające ją rozgłośnie zagraniczne. Twierdziły one, że zaczęliśmy mordować dzieci działaczy opozycji, żeby zastraszyć ich rodziców. To straszne kłamstwo. Opisując mechanizm kłamania Łazarewicz nie zauważył, że kłamstwo jednych prowokuje kłamliwość drugich. Czyżby właśnie tym pominięciem zasłużył na „Nike”?

pokaż więcej
książek: 1437
almos
03-10-2017 12:05
Gali nie oglądałem, ale bardzo się cieszę, że Łazarewicz dostał nagrodę, zasłużył na nią jak mało kto. Książka jest nie tylko wybitnym reportażem, pokazuje też skalę moralnego bagna, w jakie wpędził nas komunizm, skutki tego trwają do dziś.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki

Łatwa, krótka i przyjemna. Książka jest bardziej jak opowiadanie, wystarczyła mi na jedną dłuższą podróż pociągiem. Nie wnosi zbyt wiele na temat kult...

zgłoś błąd zgłoś błąd