Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9348/zapraszamy-na-13-miedzynarodowy-festiwal-opowiadania

Zapraszamy na 13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

1 wartościowy tekst

Tegoroczna, trzynasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania przebiegać będzie pod hasłem „Ja i mój wróg”. 

Wróg pomaga nam wprowadzić do świata zmianę. Na pewnych etapach życia bardzo się przydaje: szerzej otwieramy oczy. Przy wrogu inaczej siedzimy, inaczej mówimy. W towarzystwie wroga sytuacja robi się kryzysowa, a w sytuacji kryzysowej łatwiej o dużo pięknych zdań. Kombinacje słów stają się zwichrowane i smutne. Jesteśmy w pewien sposób podłączeni do systemu nerwowego wroga. To stąd ekscytujące przeczucie, że może nam się przydarzyć dosłownie wszystko. Stąd gorączkowa witalność. Gdyby zabrakło wroga – w naszym układzie panowałby bezruch.

Wróg to kluczowa figura w historii literatury. Czym byłaby Biblia bez diabła? Wyobraźcie sobie państwo mity bez wroga, „Odyseję”, „Iliadę”? To wróg zrodził marzenie o świecie bez wroga. To wróg szuka w nas wszystkiego, co pragnie spełnienia – po to, żeby naszym pragnieniom zaprzeczyć. W świecie, w którym nasz ból objaśniają kolorowe pisma - wrogość to ostatni autentyczny fanatyzm. A teraz będziemy go demontować, albo chociaż nazywać, albo całkiem znosić. Ale bądźmy mili dla wroga, bo czasem lokujemy go w nas. Wewnątrz. Jest jak ktoś bliski: nużący, denerwujący krewny, którego będziemy spotykać na stypach, weselach – już zawsze.

Wydarzenia trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania odbędą się we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska: Kłodzku, Oleśnicy, Lubaniu, Świdnicy, Wałbrzychu. Wystąpią autorzy z Austrii, Hiszpanii, Belgii, Korei Południowej i Polski oraz Czech, Słowacji i Węgier, między innymi Jacek Hugo-Bader, Krzysztof Varga, Krisztina TothSylwia Chutnik, Janusz Rudnicki, Kim Ae-ran, Wojciech Kuczok, Paulina Wilk i Dimitri Verhulst.

Wśród gości dyskusji oraz komentujących na żywo prezentacje tekstów przez autorów będą Zofia Król, Grzegorz Jankowicz, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska. Oprócz czytania tekstów w językach oryginalnych w programie znajdą się rozmowy, projekcje filmowe, warsztaty dla księgarzy i promocja zbioru opowiadań Lucii Berlin.

W tym roku autorzy czytać będą w Teatrze Muzycznym Capitol, a pozostałe wydarzenia będzie
gościła Galeria Dizajn BWA Wrocław. 

Ogłoszono również coroczny konkurs na najlepsze opowiadanie, tym razem pod hasłem „Ja i mój wróg”, w którym główną nagrodą jest 2 000 złotych. 

W ramach MFO ukaże się kolejny numer czasopisma „Opowiadanie” pod redakcją dyrektorki
programowej Agnieszki Wolny-Hamkało. Wśród autorów tekstów, nie tylko prozatorskich, między innymi Przemysław Czapliński, Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki, Marta Podgórnik, Adam Wiedemann, Julia Fiedorczuk.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie organizatora.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2105
LubimyCzytać
28-09-2017 14:51
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Lissy

Piękna dziewczyna i książe żyli długo i szczęśliwie. Ale życie to nie bajka i o tym przekonuje się Marlene. Wydawało by się, że dziewczyna ma wszystko...

zgłoś błąd zgłoś błąd