Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9339/mlodziezowy-fenomen-zawital-do-polski

Młodzieżowy fenomen zawitał do Polski

2 wartościowy tekst

27 września - premiera polskiego wydania światowego bestsellera „Good Night Stories for Rebel Girls”. Książka w Polsce ukaże się pod tytułem Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek nakładem Wydawnictwa Debit. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie!

Miejsce księżniczek zajęły kobiety z krwi i kości - to jest najprawdopodobniej najważniejsze zdanie, jakie może paść w kontekście tej książki. Autorki tej wyjątkowej publikacji, Elena Favilli i Francesca Cavallo, postanowiły zmierzyć się z powszechnymi stereotypami dotyczącymi płci w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Stworzyły książkę, w której miejsce zamków oraz księżniczek, zastąpiły historie prawdziwych kobiety. „Opowieści...” są zbiorem opowieści, inspirowanych życiem stu prawdziwych, niezwykłych „zwykłych” postaci: aktywistek, lekarek, pisarek, sportsmenek, astronautek. Różnorodność tych życiorysów z całą pewnością zainspiruje każdą młodą dziewczynkę na całym świecie.

Równie wyjątkowa jest historia powstania tej książki. Autorki zrezygnowały z tradycyjnych wydawnictw, wybrały zbiórkę crowdfundingową i za pośrednictwem platformy Kickstarter w rekordowo krótkim czasie zebrały ponad milion dolarów. To z kolei pozwoliło zaangażować w projekt aż 60 ilustratorek z różnych stron świata. Utrzymane w konwencji baśni biogramy, opatrzone są portretem i jednostronicowym tekstem. Autorki podkreślają, że chciały uniknąć encyklopedycznych laurek, ale stworzyć kolekcję fabularyzowanych biografii, które skłaniają do refleksji.

Prawie 100 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w pierwszym tygodniu w Wielkiej Brytanii oraz entuzjastyczne reakcje czytelników na całym świecie, potwierdzają tylko słowa autorek z przedmowy: Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat. Ten zbiór zainspirował nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.

Elena Favilli to nagradzana dziennikarka i właścicielka firmy medialnej. Współpracowała z magazynem „Colors”, wydawnictwem McSweeney’s, stacją RAI, serwisem „Il Post” i dziennikiem „La Repubblica” oraz koordynowała pracę internetowych serwisów informacyjnych po obu stronach Atlantyku. Ukończyła semiotykę na Uniwersytecie Bolońskim i studiowała dziennikarstwo internetowe na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 2011 roku wraz z Francescą Cavallo stworzyła pierwszy dziecięcy magazyn na iPada, „Timbuktu Magazine”. Jest założycielką i prezeską Timbuktu Labs. „Opowieści..." to jej piąta książka dla dzieci.

Francesca Cavallo to pisarka i nagradzana reżyserka teatralna. Ukończyła reżyserię w szkole teatralnej „Paolo Grassi” w Mediolanie. Jako żarliwa propagatorka nowatorskich działań społecznych stworzyła Sferracavalli, Międzynarodowy Festiwal Zrównoważonej Wyobraźni w południowych Włoszech. W 2011 roku wspólnie z Eleną Favilli założyła Timbuktu Labs, w którym odpowiada za część kreatywną. „Opowieści..." to jej siódma książka dziecięca.

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” ukazują się w polskich księgarniach 27 września nakładem wydawnictwa Debit w tłumaczeniu Ewy Borówki.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
27-09-2017 11:47
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ostatnie życzenie

Nie było to moje pierwsze podejście do tej sagi, i podejrzewam, że również nie ostatnie. Musiałam dojrzeć i jednocześnie wrócić do fantastyki. Z lite...

zgłoś błąd zgłoś błąd