Urszula Zajączkowska z Nagrodą Kościelskich

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.09.2017

Poetka, artystka wizualna, muzyk, a zarazem botaniczka - Urszula Zajączkowska została laureatką Nagrody im. Kościelskich 2017. Nagrodzono ją za tomik zatytułowany Minimum.  Jury wskazało, że nagrodzony tomik „z perspektywy biologa” mówi „o pięknie, tajemnicy i dotkliwości istnienia”.

Urszula Zajączkowska z Nagrodą Kościelskich

Po entuzjastycznie przyjętym przez krytykę debiutanckim tomie Atomy (m.in. nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”), Urszula Zajączkowska, na co dzień adiunkt w zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie, ponownie wymyka się ze świata nauki i na moment pozostawia go na rzecz poezji i nieskrępowanej zabawy literackiej.

Wiersze Zajączkowskiej cechuje bowiem precyzja charakterystyczna dla ludzi nauki. Tu każde słowo, każdy przecinek są na swoim miejscu, tworzą logiczną całość. Sama poetka o swojej twórczości pisze: „Świadomość, że z każdym oddechem pochłaniamy tlen, który jeszcze niedawno był w liściu, zwykle gmatwa mi jasne i jednoznaczne spojrzenia. Naukowcy bowiem stoją twardo na ziemi. Jeśli nie mogą czegoś zmierzyć, to mówią, że tego nie ma. Mierzę więc rośliny i kroję. Liczę komórki i badam ich wytrzymałość na zgniatanie. A świat roślin nie jest zimnym światem we własnym zimnym świecie, jak mówił Herbert, czy jak wg. Szymborskiej: nie jest też wcale milczący. Wręcz przeciwnie on bez przerwy, bardzo wyraźnie: wyraża się. Całym swoim ciałem wyraża się. Poznanie języka roślin i translacja na język ludzi przypomina odszyfrowywanie znaków pradawnych symboli pisma. Ale mi ciągle brak ludzkich słów”.

Laureatka jest absolwentką Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Akademii Filmu i Telewizji na kierunku montaż. Jak podaje wrocławskie wydawnictwo "Warstwy" - wydawca tomiku "Minimum" - Zajączkowska jest adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W pracy badawczej zajmuje się biomechaniką, aerodynamiką, regeneracją po zranieniu i ruchami roślin.

W 2015 roku, wraz z grupą artystów, stworzyła projekt artystyczny Cambium Killers, który jest wyrazem sprzeciwu wobec nowego systemu wartościowania nauki. Jest też autorką filmu "Metamorphosis of Plants" (2016) powstałego z inspiracji dziełem J. W. Gotehe’go pod tym samym tytułem. Film wygrał międzynarodowy festiwal Scinema Festival of Science Film w kategorii najlepszy film eksperymentalny/animacja - podaje wydawca w zamieszczonej na swoich stronach nocie o autorce.

Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.

źródło: materiały prasowe


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 18.09.2017 12:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post