Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9288/sycylia-okiem-bawarki

Sycylia okiem Bawarki

2 wartościowy tekst

Nieco przerysowana, czasem absurdalna, ale na pewno pozwalająca się zrelaksować powieść, nie tylko dla miłośników lekkich kryminałów z gatunku cozy crime, ale również dla amatorów dobrej literackiej rozrywki. Najnowsza książka Mario Giordano „Ciotka Poldi i Sycylijskie Lwy”, właśnie ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa Initium.

W dniu swoich sześćdziesiątych urodzin moja ciotka Poldi wyprowadziła się na Sycylię, żeby w wytworny sposób zapić się na śmierć, spoglądając na morze. Tego w każdym razie wszyscy się obawialiśmy, ale ciotce ciągle coś stawało na przeszkodzie. Sycylia jest skomplikowana, tutaj nawet umrzeć nie da się ot tak, po prostu, zawsze coś wchodzi człowiekowi w paradę. A potem wydarzenia zaczęły następować po sobie lawinowo: ktoś zostaje zamordowany, nikt nic nie wie, nikt nic nie widział. Więc jasna sprawa, ciotka Poldi, uparta i bardzo bawarska, musiała wziąć sprawy w swoje ręce. I od tego zaczęły się problemy.

Tymi słowami rozpoczyna się pierwszy tom cyklu o śledztwach zakochanej w Sycylii Bawarce. W pewnych kręgach już kultowa Ciotka Poldi: nietuzinkowa, wyrazista i nie najmłodsza, która amatorsko zajmuje się rozwiązywaniem kryminalnych zagadek. W „Sycylijskich lwach”, bohaterka rozpocznie poszukiwania przystojnego Valentino, który pomagał jej w pracach domowych, ale zniknął bez śladu. Kobieta podejrzewa, że młody mężczyzna mógł paść ofiarą morderstwa. Nie zważając ani na mur milczenia, ani zawoalowane groźby, Poldi, szukając tropów i powiązań, natrafia na kawałki starej mozaiki, które prowadzą do większej tajemnicy.

Włoska atmosfera w połączeniu z elementami kryminału, wypada intrygująco i z przymrużeniem oka, co stanowi idealną przeciwwagę dla klasycznych mrocznych thrillerów. Egzotyki dodaje lekko skonsternowane spojrzenie na Sycylię, jej stereotypy, absurdy i niezaprzeczalne piękno.

Z okazji premiery Wydawnictwo Initium udostępnia bardzo obszerny fragment powieści – zachęcamy do lektury:


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1871
LubimyCzytać
13-09-2017 13:44
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Święta Filomena

Trudno się nie uśmiechnąć, widząc podobiznę tej wdzięcznej świętej. Męczennicy z czasów Dioklecjana. Filomena pochodziła z greckiej rodziny pogan, któ...

zgłoś błąd zgłoś błąd