Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9286/ogloszono-finalistow-bookera

Ogłoszono finalistów Bookera

4 wartościowy tekst

Jury Man Booker Prize ogłosiło listę finalistów tegorocznej edycji nagrody. Spośród trzynastu nominowanych pozycji wybrano sześć, które przeszły do finału. Wiadomo już, że Colson Whitehead nie dopisze Bookera do swojej długiej listy nagród, również Zadie Smith nie trafiła na finałową listę. 

Paul Auster, Emily Fridlund, Mohsin Hamid, Fiona Mozley, George Saunders i Ali Smith - to nazwiska autorów, których książki znalazły się w finale Man Booker Prize.

Listę ogłosiła przewodnicząca jury Lola Young, podczas konferencji prasowej, która odbywała się w siedzibie sponsora Man Group.

4 3 2 1, Paul Auster (Stany Zjednoczone) 
History of Wolves, Emily Fridlund (Stany Zjednoczone)
Exit West, Mohsin Hamid (Pakistan)
Elmet, Fiona Mozley (Wielka Brytania)
Lincoln in the Bardo, George Saunders (Stany Zjednoczone)
Autumn, Ali Smith (Wielka Brytania)

Przewodnicząca jury powiedziała: na tegoroczną listę finalistów składają się zarówno uznane już nazwiska, jak i nowe głosy - to wyjątkowe powieści, które przesuwają granice konwencji, czerpią z tradycji literackich, ale jednocześnie są współczesne i radykalne. Ich zróżnicowany zakres emocjonalny, kulturowy, polityczny i intelektualny jest niesamowity, a sposoby w jaki kwestionują dotychczasowe sposoby myślenia są przykładem na siłę literatury.

Ali Smith trafiła do finału już po raz czwarty: w 2001 była nominowana za Hotel Świat, w 2005 za Przypadkową, w 2014 za How to be bothMohsin Hamid był już wcześniej nominowany w 2007 roku za Uznany za fundamentalistę. Fiona Mozley oraz Emily Fridlund są debiutantkami. Mozley jest również najmłodszą z finalistów - ma 29 lat. Powieść Paula Austera jest najgrubszą spośród całej szóstki - liczy prawie 900 stron. George Saunders został doceniony za swoją pierwszą powieść - wcześniej pisał i publikował zbiory opowiadań. Auster nad swoją powieścią pracował trzy i pół roku, pisząc sześć dni w tygodniu! 

Powieści Paula Austera oraz George'a Saundersa ukażą się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Znak, a książkę Mohsina Hamisa wyda Sonia Draga. 

Laureat zostanie ogłoszony 17 października podczas uroczystej kolacji w Londynie. Ceremonia będzie transmitowana przez BBC. Każdy z finalistów otrzyma nagrodę w wysokości 2500 funtów, a laureat otrzyma czek na 50 tys. funtów.

Powiązane treści:
Nominowani do Man Booker Prize 2017

Właśnie ogłoszona została lista książek nominowanych do Man Booker Prize. Znalazło się na niej trzynaście pozycji wybranych spośród 144 zgłoszonych do wyróżnienia tytułów. W zestawieniu nie zabrakło zarówno pisarzy, których nazwiska i twórczość znane są polskim czytelnikom, jak i autorów jak dotąd niewydawanych na polskim rynku książki.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1871
LubimyCzytać
13-09-2017 12:16
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 778
Siddhartha
13-09-2017 15:55
Ciekawe ile książek będzie miało premiery w Polsce.
książek: 803
Ambrose
13-09-2017 19:02
"Powieści Paula Austera oraz George'a Saundersa ukażą się w 2018 roku nakładem Wydawnictwa Znak, a książkę Mohsina Hamisa wyda Sonia Draga."

Ciekawe, czy któryś z rodzimych wydawców odważy się wydać jeszcze jakiś tytuł.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 751
aniaskl
13-09-2017 18:11
szkoda ze LC nie napisalo nawet krotko o czym sa powiesci a skupia sie na jakichs nic nie wnoszacych statystykach...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zmiana

"Ta zdrada, moja wiedza o niej, generalnie akceptacja i przyjęcie go z powrotem z otwartymi ramionami - cóż, to wszystko rzeczywiście się wyda...

zgłoś błąd zgłoś błąd