Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9280/anna-cieplak-laureatka-nagrody-im-gombrowicza

Anna Cieplak laureatką Nagrody im. Gombrowicza

1 wartościowy tekst

Anna Cieplak, autorka książki Ma być czysto została laureatką II edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut literacki. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.

Wśród nominowanych do nagrody byli także: Salcia Hałas za „Pieczeń dla Amfy”, Natalia Fiedorczuk-Cieślak za „Jak pokochać centra handlowe”, Aleksander Wenglasz za „Zdjęcie inaczej zabić”, a Aleksandra Zielińska za książkę „Bura i szał”.

Według przewodniczącego jury Nagrody prof. Jerzego Jarzębskiego, „Ma być czysto” to książka będąca rzetelnym portretem młodzieży uczącej się w dotychczasowych gimnazjach. Nagrodę przyznajemy m.in. za doskonałą znajomość opisywanego przez autorkę świata, wieloaspektowość ukazywanego obrazu współczesnej młodzieży, ale też za empatię i zrozumienie problemów, z którymi borykają się gimnazjaliści, i które na pewno nie znikną wraz z likwidacją gimnazjów – zaznaczył prof. Jarzębski podczas uroczystości wręczenia Nagrody, która odbyła się w Radomiu w niedzielę, 10 września.

Zdaniem innej jurorki, Justyny Sobolewskiej, zwycięska książka wyróżnia się dojrzałością literacką. To powieść, którą się dobrze czyta, choć nie do końca z przyjemnością, bo ukazuje świat dla nas zaskakujący, ponieważ nie wiemy, co się dzieje w głowach dzieci w tym wieku – zaznaczyła krytyczka literacka.

Do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostało zgłoszonych 90 debiutów prozatorskich.

Lubimyczytać.pl jest patronem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
12-09-2017 13:04
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wiersze

Poezja Tadeusza Nowaka jest rzekłbym abstrakcyjna i surrealistyczna, łączy w sobie upodobanie do wiejskich pejzaży, tu gdzieś zwyczajów, jak i obycz...

zgłoś błąd zgłoś błąd