Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9274/olga-tokarczuk-z-nagroda-ix-kongresu-kobiet

Olga Tokarczuk z nagrodą IX Kongresu Kobiet!

6 wartościowy tekst

Pierwszy raz w historii kongresu, kapituła nie przyznała tytułowej nagrody osobie powiązanej z ruchami feministycznymi, a nawet z polityką w ogóle. Wyróżniono „jedną z najpotężniejszych kobiet kultury”, czyli Olgę Tokarczuk.

W miniony weekend Poznań stał się stolicą polskiego feminizmu. Ponad pięć tysięcy organiczników, działaczy społecznych i polityków z całego kraju debatowało w ramach dziewiątej edycji Kongresu Kobiet - największej w Polsce inicjatywy społecznej zrzeszającej osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych i związków pracodawców. Na dwa dni Międzynarodowe Targi Poznańskie zamieniły się w miejsce spotkań, paneli, warsztatów i wykładów poświęconych sytuacji kobiet w Polsce i ich reprezentacji w życiu publicznym.

Tradycją kongresu jest wręczenie dwóch nagród: tytułowej, nagrody Kongresu Kobiet oraz nagrody Diversity, czyli nagrody Różnorodności. Zgodnie ze zwyczajem, ich wręczenie jest zwieńczeniem gali zamknięcia. Podczas wyjątkowej, ponieważ pierwszy raz poza Warszawą, edycji kongresu, nagrodę Różnorodności otrzymał prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podczas gdy główny laur wieczoru przyznano pisarce, Oldze Tokarczuk.

Obecna na scenie Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, wygłosiła laudację na cześć słynnej pisarki:

Laureatką jest kobieta, która mieszka na wsi, kocha zwierzęta, nie znosi myśliwych, zbiera zioła, ma trzecie oko, a więc widzi to, czego nie widzą inni. Czarownica. I jedna z najpotężniejszych kobiet kultury.

Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że kultura jest jedynie jakimś elementem życia społecznego i naszej wspólnoty. Kultura jest jej sercem, jej nerwem, jej wyobraźnią; jest też residuum naszej wolności. Kultura ma fundamentalne znaczenie, dla naszej tożsamości indywidualnej, jak i wspólnotowej, dla naszej przeszłości i przyszłości, jak również dla polityki. Może ją wzmacniać lub przesuwać na inne tory.

Literacko niełatwo ją zaklasyfikować, jest polifoniczna, porusza się w wielu wymiarach: filozoficznym, mitycznym, kryminalnym, futurystycznym, feministycznym, psychologicznym. Jest „mistrzynią form nieprecyzyjnych”; miesza fabułę z eseistyką, narrację historyczną z magiczną, świat wyobraźni ze światem faktów. Jest pisarką cenioną zarówno przez krytyków literackich (co rzadkie, jak się jest kobietą), ale zarazem bardzo popularną wśród zwykłych czytelników. Jej powieści wciągają, fascynują, pobudzają wyobraźnię, skłaniają do refleksji.

Dla nas jest mistrzynią pióra i wyobraźni. Uczy nas feministycznej wrażliwości i ekologicznej determinacji. Uczy nas również tego, że bez wolności nie ma kultury, a bez kultury nie ma nas. Oto największa pisarka „drugiego sortu”, feministka, gospodyni wiejska: Olga Tokarczuk!
 

Niekryjąca zaskoczenia pisarka przyznała, że to pierwsza taka nagroda, którą jej przyznano. - Mogłabym podziękować za nagrodę i powiedzieć wam: witajcie w ciężkich czasach. Ale wydaje mi się, że to są dobre czasy. Ja to widzę u siebie w Kotlinie Kłodzkiej, widzę to ogółem w kraju, że te czasy zmuszają nas do tego, żebyśmy sobie przypomnieli rzeczy, o których zapomnieliśmy, kiedy zajmowaliśmy się zarabianiem pieniędzy czy ciepłą wodą w kranie - powiedziała.

Tokarczuk dołączyła tym samym do grona laureatów wcześniejszych edycji, takich jak ww. Barbara Nowacka, a także prof. Maria Janion i prof. Małgorzata Fuszara. Jest to także kolejna nagroda, którą pisarka może położyć na już ciężkiej od laurów półce (min. nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nagroda Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki oraz dwukrotna nagroda NIKE).

Nie jest to jedyny powód do zadowolenia dla autorki w tym czasie - warto również przypomnieć, że film „Pokot" Agnieszki Holland, czyli głośna ekranizacja książki Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych", niedawno został wybrany jako tegoroczny polski kandydat do Oscara.

Pisarce gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

źródło zdjęcia: www.kongreskobiet.pl

Powiązane treści:
Zaczyna się Festiwal Góry Literatury

Od piątku 30 czerwca w Kotlinie Kłodzkiej trwać będzie Festiwal Góry Literatury, którego organizatorami są Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Magdalena Grzebałkowska, Wioletta Grzegorzewska, Karol Modzelewski, Mariusz Szczygieł i Adam Wajrak.więcej
Zobaczcie zwiastun do filmu „Pokot”

„Pokot” to ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, określany mianem „kryminału ekologicznego”. Reżyserii filmu podjęła się Agnieszka Holland. Premiera filmu już wkrótce – 24 lutego. W sieci właśnie pojawił się jego zwiastun. Obejrzyjcie!więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1871
LubimyCzytać
11-09-2017 17:10
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 330
kocham_czekoladę
11-09-2017 18:58
Uznana pisarka nagrodzona za polityczne i ideologiczne zaangażowanie stoi obok Barbary Nowackiej z SLD… Jakoś średnio mi się to podoba. Zawsze doceniałam głos Tokarczuk w sprawie obrony zwierząt i uważam, że „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to bardzo przyzwoity kryminał z ważnym proekologicznym przesłaniem, ale Tokarczuk ostatnimi czasy coś za bardzo pcha się do polityki, gdy tymczasem... Uznana pisarka nagrodzona za polityczne i ideologiczne zaangażowanie stoi obok Barbary Nowackiej z SLD… Jakoś średnio mi się to podoba. Zawsze doceniałam głos Tokarczuk w sprawie obrony zwierząt i uważam, że „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to bardzo przyzwoity kryminał z ważnym proekologicznym przesłaniem, ale Tokarczuk ostatnimi czasy coś za bardzo pcha się do polityki, gdy tymczasem pisarka tej klasy, co ona nie musi niczym owca ślepo podążać za krzykliwym tłumem, ale powinna stać ponad politycznymi podziałami i przemawiać jakimś własnym, wyróżniającym się na tle reszty głosem. No ale cóż, pisarze to tylko ludzie i widać, że nie można od nich wymagać zbyt wiele.
pokaż więcej
książek: 955
Mateusz
11-09-2017 19:29
Wydaje mi się, że wymaganie od nich (i nie tylko od nich zresztą) byłoby cokolwiek bezczelne.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 40
Legeriusz
11-09-2017 23:25
W tle Biedroń, a zza węgła Scheuring-Wielgus, Mucha i Budka. Nic dodać...
książek: 328
Andrzej
12-09-2017 01:56
Jak widać - i pisarki z trzecim okiem i pisarzy z krzaczastymi brwiami i inne dziwadła można sobie wynająć do walki ideolo. Ta pani z trzecim okiem oprócz tego że kocha zwierzęta kocha też multikulti i ubogacenie. Warto o tym pamiętać.
książek: 678
Bosy_Antek
12-09-2017 14:22
Rzadko się zdarza, że na jednym zdjęciu znajdują się bez wyjątku osoby, które podnoszą mi ciśnienie lepiej i szybciej niż Red Bull ze spirytusem.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Strach

Wspaniały obraz wioski na tle przerażającej zimy,która wsiąka nie tylko do mieszkań ale również do nas samych. Szczegółowy i wspaniały opis otoczenia...

zgłoś błąd zgłoś błąd