Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9141/ekranizacja-powiesci-joyce-carol-oates

Ekranizacja powieści Joyce Carol Oates

8 wartościowy tekst

25 sierpnia na ekrany polskich kin wejdzie „Podwójny kochanek” - zmysłowy thriller w reżyserii François Ozona, będący przeniesioną we francuskie realia ekranizacją kryminalnej powieści „Lives of the Twins” Joyce Carol Oates, napisanej pod pseudonimem Rosamond Smith.

Nie daj się zwieść pozorom.

„Podwójny kochanek” to perfekcyjnie zrealizowany zmysłowy thriller, którym twórca „Basenu”, „Młodej i pięknej” oraz „5×2” powraca w szczytowej formie i podejmuje przewrotną grę z widzem. Światowa krytyka przyrównała najnowszy film François Ozona do wczesnych filmów Romana Polańskiego, takich jak „Dziecko Rosemary” czy „Wstręt”. Zwroty akcji i napięcie, jakie osiąga w swoim filmie francuski reżyser, sprawiły, że „Podwójny kochanek” spotkał się z entuzjastyczną reakcją widzów festiwalu w Cannes.

Młoda, wrażliwa Chloé zakochuje się w swoim terapeucie. Kobieta nie ma przed nim tajemnic, a zafascynowany nią mężczyzna z czasem również całkowicie się odsłania, przekraczając granice swojej profesji. Kilka miesięcy później, gdy mieszkają już razem, Chloé zaczyna podejrzewać, że jej kochanek coś przed nią zataja. Odkrywając stopniowo jego kolejne tajemnice, sprowadza na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo.

Film jest przeniesioną we francuskie realia ekranizacją kryminalnej powieści „Lives of the Twins” Joyce Carol Oates, napisanej pod pseudonimem Rosamond Smith. Porusza ulubione tematy amerykańskiej pisarki: tajemnic ludzkiej natury, seksu i mrocznych stron osobowości.

Reżyserii filmu podjął się François Ozon, enfant terrible francuskiej kinematografii i jeden z najciekawszych współczesnych francuskich reżyserów. Rozpoznawalny styl jego filmów i podejmowanie obsesyjnych tematów przyczyniły się do zainteresowania ze strony krytyki. Dziś jest bardziej popularny i przychylniej oceniany poza granicami swojego kraju. Choć wydaje się to dziwne, francuska prasa nie może mu wybaczyć ciągłego przekraczania granic i skłonności do prowokowania.

Dlaczego zdecydował się na ekranizację powieści Joyce Carol Oates?

François Ozon:

Od dawna podziwiam precyzyjny styl Joyce Carol Oates, jej przenikliwe psychologiczne obserwacje, złożonych bohaterów, przemyślane fabuły. Zawsze też przemawiało do mnie to, że jest grafomanką. Kiedy tylko odkryłem, że pod pseudonimem Rosamond Smith pisała kryminały, od razu się nimi zainteresowałem, wiedząc, że jej nieograniczona wyobraźnia może dostarczyć wspaniałej pożywki dla filmu. Wtedy właśnie natrafiłem na „Lives of the Twins”. Zachowałem główne założenie książki: kobieta odkrywa, że jej psychiatra i kochanek ma brata, który również jest terapeutą. Oates opowiada tę historię w bardzo realistyczny sposób, podczas gdy ja pozwoliłem sobie zapuścić się w psychiczne stany bohaterów, umieściłem akcję we Francji i dodałem na końcu medyczne objawienie. Jednak w dalszym ciągu film dotyczy ulubionych tematów amerykańskiej pisarki: neuroz, seksu, mrocznych stron podwójnych osobowości.

W roli Chloé Fortin zobaczymy Marine Vacth, z kolei w postać Paul Meyera / Louisa Delorda wcielił się Jérémie Renier. W filmie zagrali również Jacqueline Bisset jako Pani Schenker / matka Chloé, Myriam Boyer jako Rose i Dominique Reymond jako ginekolog / Agnès Wexler.

Recenzenci tak pisali o filmie:

Podwójna rozkosz i podwójna dawka rozrywki - ION Cinema

Zastrzyk perwersyjnej adrenaliny - The WRAP

Przepiękne ujęcia przeplatają się tu z błyskotliwą ironią i radosnym brakiem dobrego smaku. Temu przezabawnemu filmowi trudno się oprzeć - The Upcoming

Przezabawnie dosłowny, canneńska publiczność zakończyła seans brawami - Vulture

Film pełen stylu, sex appealu i smakowitego szaleństwa – tego było trzeba w sennym zestawie canneńskich filmów konkursowych - The Hollywood Reporter

Obejrzyjcie zwiastun filmu:

Premiera filmu 25 sierpnia. Dystrybucja w Polsce Gutek Film.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym filmu.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1806
LubimyCzytać
10-08-2017 13:24
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1091
Boo
11-08-2017 15:52
O rany! Uwielbiam Ozona. Obejrzę.
książek: 329
fossa
11-08-2017 19:46
Super. Ozon i Oates to może być ciekawe :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Przyciąganie

Już dawno książka tak mnie nie rozczarowała. Odniosłam wrażenie, że została napisana na siłę a autorka nie do końca miała na nią pomysł i czerpała ins...

zgłoś błąd zgłoś błąd