Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8933/zaczyna-sie-festiwal-gory-literatury

Zaczyna się Festiwal Góry Literatury

2 wartościowy tekst

Od piątku 30 czerwca w Kotlinie Kłodzkiej trwać będzie Festiwal Góry Literatury, którego organizatorami są Olga Tokarczuk i Karol Maliszewski. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Magdalena Grzebałkowska, Wioletta Grzegorzewska, Karol Modzelewski, Mariusz Szczygieł i Adam Wajrak.

Tegoroczna, trzecia edycja festiwalu odbywać się będzie w dniach 30 czerwca do 9 lipca w Nowej Rudzie w Kotlinie Kłodzkiej. Wiele odbywających się w ramach festiwalu spotkań i towarzyszących im wystaw odbędzie się jednak również poza Nową Rudą. Organizatorzy festiwalu postawili sobie za cel udowodnienie, że o literaturze można rozmawiać nie tylko w dużych miastach i podczas masowych imprez.

Jakie atrakcje czekają na uczestników wydarzenia? Jedną z nich będzie możliwość zwiedzenia podziemi kościoła jezuitów w Kłodzku. Zwiedzić będzie można również Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich, w planie są też spotkania plenerowe na Wzgórzach Włodkowickich. Część wydarzeń zaplanowano w Czechach.

Olga Tokarczuk, organizatorka festiwalu, zaprasza szczególnie na wernisaż polsko-czeskiej wystawy komiksów, który odbędzie się 1 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu. 2 lipca z kolei w Muzeum w Ludwikowicach zaprezentowane zostaną „Przekłady. Odgłosy prasy. Fotografie” - zdjęcia dokumentujące podróże Olgi Tokarczuk związane z promocją jej książek na świecie. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z pisarką.

W ramach festiwalu zaprezentuje swoje prace również Ewa Mańkowska, malarka i wydawczyni. Od 6 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie obejrzeć będzie można jej „Portrety literatury”, najnowszą odsłonę cyklu poświęconego pisarzom, poetom, redaktorom i krytykom. Wśród bohaterów Mańkowskiej są Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska, Wojciech Bonowicz, Ryszard Krynicki i Marcin Świetlicki. 7 lipca zostanie otwarta wystawa komiksów w klasztorze czeskim Broumov, a po wernisażu o życiu na pograniczu rozmawiać będą Olga Tokarczuk, Renata Putzlacher-Buchtova i Mariusz Szczygieł. W ramach festiwalu odbędą się też zajęcia krajoznawcze – m.in. otwarcie szlaku Drogi Chlebowej przebiegającej przez polskie i czeskie wsie oraz Ptasi Szczyt, górę graniczną w północnych Czechach i południowo-zachodniej Polsce w paśmie Gór Suchych. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Daniel Chmielewski, Dominik Szcześniak, Matej Lipavski i Marek Sindelka.

Nowa Ruda jest regionem, o którym Olga Tokarczuk pisała w książce Prowadź swój pług przez kości umarłych, zekranizowanej przez Agnieszkę Holland w filmie „Pokot”.

Więcej informacji o Festiwalu Góry Literatury znajdziecie tutaj.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1806
LubimyCzytać
29-06-2017 13:27
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 481
Meszuge
29-06-2017 18:56
Szkoda, że nie będzie Miki Dunin - dla niej byłbym gotów pojechać nawet do Nowej Rudy.
książek: 189
gozi80
30-06-2017 23:23
A nawet do Nowej Wsi
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wysłuchaj mnie, proszę...

Przeczytałam książkę na wdechu co rzadko mi się zdarza. I pierwsze co mi przyszło do głowy to gdzie ten pisarz wcześniej był i co robił?! Moim zdaniem...

zgłoś błąd zgłoś błąd