Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8903/trwa-glosowanie-na-najlepszy-polski-horror

Trwa głosowanie na najlepszy polski horror!

4 wartościowy tekst

Ruszyła III edycja Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Od 21 czerwca do 9 lipca 2017 czytelnicy mogą głosować na najlepsze (ich zdaniem) horrory, które ukazały się w Polsce w minionym roku. Zwycięzca zostanie ogłoszony w październiku.

Idea powołania nagrody polskiej literatury grozy miała swoje początki już w 2013 roku, kiedy to prace nad nią rozpoczął Stefan Darda wspólnie z Kazimierzem Kyrczem Jr i Michałem Gackiem. Niedługo później dołączył do nich Michał Stonawski, a także kilku autorów i osób aktywnie promujących horror w Polsce. Grupę organizatorów dopełnili również Franciszek Zgliński (grafik, który zaprojektował statuetkę nagrody) oraz Magdalena Paluch, dzięki której wręczenie nagród odbyło się podczas gali zorganizowanej na zakończenie II edycji Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON (skrót od: „Krakowski Festiwal Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju”) w 2014 roku. Sukces pierwszej edycji spowodował wzrost zainteresowania Nagrodą, przez co grono organizatorów znów poszerzyło się, a sama nagroda została zauważona i zaistniała zdecydowanie wyraźniej na polskim rynku literackim. Rok później odbyła się II edycja nagrody, która wywołała dynamiczną dyskusję na jej temat, a w polemikach pojawiło się również sporo głosów krytycznych. Mimo tego wręczenie nagród miało miejsce, jak rok wcześniej, podczas Festiwalu KFASON, a galę poprowadził Jarosław Urbaniuk. III edycja została zawieszona, ale aktualnie powraca po rocznej przerwie.

Nowa edycja zawiera szereg zmian oraz udoskonaleń w stosunku do poprzednich. Przede wszystkim Organizatorom zależało na tym, aby Nagroda była możliwie najwierniejszym odzwierciedleniem sytuacji na polskim rynku literatury grozy i stanowiła promocję utworów o najwyższych walorach literackich w tej konwencji. W związku z tym do przyznania Nagrody prowadzi kilka etapów. Pierwszymi dwoma są głosowania Czytelników i Komisji. W trzecim utwory nominowane zostaną poddane werdyktowi eksperckiego Jury, które wyłoni laureata. Wręczenie nagrody oraz wyróżnienia czytelników odbędzie się już w październiku, na uroczystej gali podczas Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON.

W dniach od 21 czerwca do 9 lipca czytelnicy mogą głosować na następujące pozycje:

OgniskowaJ.D. Bujak (Wydawnictwo: Videograf)

Emilia jest z pozoru zwyczajną, skromną studentką jednej z krakowskich uczelni. Jednak jej niezwykłe zdolności, które ujawniły się już w dzieciństwie, znowu dają o sobie znać. Zdarza się bowiem, że dziewczyna widzi lub słyszy duchy zmarłych tragicznie osób, które proszą ją o pomoc w różnych niezałatwionych sprawach. Przy jednej z takich spraw poznaje studenta prawa, który odbywa praktyki w policji i dorabia sobie u pewnego adwokata. Tymczasem w mieście dochodzi do dziwnych zgonów i zaginięć studentek wynajmujących pokoje u starszych kobiet. Zaangażowany w śledztwo adwokat i jego młody pomocnik postanawiają wykorzystać nadzwyczajne umiejętności Emilii…

Zombie.plŁukasz RadeckiRobert Cichowlas (Wydawnictwo: Zysk i S-ka)

Karol Szymkowiak miał wszystko. Pieniądze, piękną żonę, wspaniałego synka. Właśnie otworzył nową restaurację w Gdańsku i przypieczętował sukces suto zakrapianą imprezą. Następny ranek przyniósł jednak coś więcej niż tylko potężnego kaca.

Polskę opanowała epidemia zombizmu. Żywe trupy, których przysmakiem jest ludzkie mięso, sieją krwawy terror i spustoszenie na ulicach Gdańska. Jedyną szansą Karola na przetrwanie jest dołączenie do grupki nielicznych ocalałych, którzy schronili się w kościele parafii Świętego Wojciecha na Zaspie. Czy ktoś z nich pomoże mu dotrzeć do rodziny w Poznaniu? Czy zaufanie i pomoc to puste pojęcia w świecie pogrążonym w koszmarze, gdzie nie obowiązują już żadne wartości? Podróż do stolicy Wielkopolski stanie się makabryczną szkołą przetrwania i mrożącą krew w żyłach przygodą.

AnomaliaKrzysztof T. Dąbrowski (Wydawnictwo: FORMA)

Krzysztof T. Dąbrowski z właściwą sobie przekorą zwodzi czytelnika na manowce, kluczy, zaskakuje. Anomalia to mroczna opowieść o unoszącym się nad nami, ponurym widmie śmierci… Polecam miłośnikom horroru i wszystkim tym, którzy cenią niebanalne rozwiązania fabularne.
Olga Haber

”Adrian traci w wypadku rodzinę. Po paru latach dostaje zaproszenie do tajnego eksperymentu – ma być testerem symulatora, który będzie symulował jego tragicznie zmarłych najbliższych. W trakcie testów okazuje się, że symulacja wymknęła się spod kontroli, a jego rodzina nie do końca jest martwa…”

Orgazmokalipsa - Krzysztof T. Dąbrowski (Wydawnictwo:  AlterNatywne)

„Wyobraź sobie, że idziesz ruchliwą ulicą i nagle dostajesz erekcji… A w sekundę później wstrząsa tobą orgazm! (...) Wszyscy przechodnie także dochodzą, a później dochodzą do siebie, każdy na własną rękę… Yyy, w swoim tempie”.

Ale to tylko początek kłopotów, które niedługo zaczną wszystkich przerastać, sprawiając, że nie będzie już tak rozkosznie.

Umarli powstaną, miejski smog zionie ogniem, ciasto zacznie mówić do kucharza tato, dentyści ruszą wyrywać wampirom zęby, a dresiarze przemienią się w zombie i nastanie prawdziwa Noc żywych glutów.

Na szczęście wraz z wszechogarniającym chaosem nadpływa ostatnia deska ratunku dla tego pokręconego świata, a na niej fajtłapowaty metalowiec z nadwagą – Hubi – oraz jego złośliwy, przebiegły i... mówiący kocur Wikary wraz z najstarszą metal girl w historii - siwowłosą, wysuszoną staruszką Euzebią, która mimo sztucznej szczęki nie tylko nie waha się używać czarnej szminki i takiegoż lakieru do paznokci, ale także nie stroni od posługiwania się na co dzień pradawną magią.

Jeśli wydaje się wam, że widzieliście już wszystko, macie rację... Wydaje się wam.

MalowidłoGrzegorz Gajek (Wydawnictwo: Videograf)

Karol jest bogatym biznesmenem, który próbuje na nowo ułożyć sobie życie po tragicznym wypadku. W tym celu sprzedaje firmę i przeprowadza się na Śląsk, gdzie zaczyna remontować zrujnowany dom. Pewnego dnia odnajduje na strychu XIX-wieczny portret jakiegoś młodzieńca. Zafascynowany zaczyna zgłębiać historię dzieła. Zapał z czasem zmienia się w obsesję, która miota Karolem po całej Europie. Podczas podróży poznaje córkę dawnego właściciela swego domu, która twierdzi, że nad obrazem ciąży klątwa. Staruszka namawia Karola, by zniszczył znalezisko, ale ten wierzy, że duch młodzieńca z obrazu pomoże mu rozwikłać tajemnicę tragedii, która go spotkała.

Chwile ostateczneMarcin Gryglik (Wydawnictwo: Videograf)

Wzbogacona o elementy fantastyki i wątki kryminalne powieść grozy, której akcja rozgrywa się w fikcyjnym podwarszawskim miasteczku Boguty. Pewnego dnia okazuje się, że z miasta nie można wyjechać – każda próba opuszczenia go kończy się powrotem tą samą drogą…

Działają tylko lokalne media. Nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Widmo głodu to najmniejsze zmartwienie mieszkańców. Znikają ludzie, budynki, narasta panika, w mieście grasuje zabójca o zdeformowanej twarzy. Kim jest? Seryjnym mordercą terroryzującym centralną Polskę… czy też diabłem we własnej osobie? Czy to efekt nieudanego eksperymentu? A może tak właśnie wygląda koniec świata?

Nie ma wędrowcaWoj­ciech Gunia (Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller)

W położonym na odludziu tartaku zwanym Bazą pracę podejmuje nowy stróż nocny.

Dręczony nienazwaną traumą mężczyzna szybko wnika w historię pełnego tajemnic życia swojego zmarłego poprzednika, świadka dramatycznych wydarzeń z przeszłości.

Tymczasem nadciąga zima, a wraz z nią skryte w zamieci widma; niesione lodowatym wiatrem echa popełnionych tu niegdyś zbrodni. Zima, w której śnieżnych objęciach wędrują ramię w ramię i prawda, i śmierć.

Urokliwy i porażającyMichał Jackowski (Wydawnictwo: Novae Res)

Na prośbę przyjaciela swojej matki, mały Jarvis wchodzi do opuszczonego domu. Kiedy Lotho po niego wraca, okazuje się, że chłopiec zniknął, a budynek w tajemniczy sposób zyskał drzwi, które bezpowrotnie zamykają się za każdym, kto przekracza próg. Wkrótce na poszukiwania syna ruszają rodzice oraz policjant. Domostwo wchłania kolejno wchodzących do jego wnętrza ludzi. Ich zniknięcie jest dla świata zewnętrznego niewytłumaczalną zagadką. Śledztwo zostaje umorzone, ale historia tak naprawdę dopiero się zaczyna…

SplątanieMaciej Lewandowski (Wydawnictwo: Videograf)

Pierwsza część cyklu powieści kryminalno-okultystycznych z Jakubem Kempnerem, policyjnym śledczym. Zdegradowany i przeniesiony do Wrocławia, zostaje przydzielony do rutynowej sprawy samobójstwa. To, co miało być standardowym wypełnieniem dokumentacji, szybko przeradza się w ciąg niespodziewanych zdarzeń. Dręczeni widziadłami oraz ciężkimi do wyjaśnienia zjawiskami policjanci z wolna porzucają utarte ścieżki dochodzeniowe, ruszając tropem tajemnicy zagrzebanej w jednej z wrocławskich dzielnic. Krok po kroku docierają do jądra zagadki brutalnych samookaleczeń, a jednocześnie stają przed wyzwaniem, w którym na szali kładą własne życie. Czasu mają niewiele – demoniczny byt gnieżdżący się w okolicy ma szansę tylko raz na kilkadziesiąt lat wypełnić rytuał zapoczątkowany ponad dwa wieki temu.

KostuszkaCarla Mori (Wydawnictwo: Videograf)

Brzostowscy wraz z ośmioletnią córką wiodą spokojne i szczęśliwe życie na południu Anglii. Z dala od rodziny, z którą nie zawsze się dogadywali, snują plany i marzenia na długie, wspólne lata. Jednak któregoś dnia w ich domu pojawia się włamywacz, z zimną krwią mordując Annę. Jej mąż staje się głównym podejrzanym i wspólnie z opieką społeczną decyduje o przekazaniu tymczasowej pieczy nad dzieckiem babce i ciotce, zamieszkującym w Polsce. Dotknięta głęboką traumą dziewczynka, z dnia na dzień pozbawiona obojga rodziców, ląduje w obcym kraju, wśród obcych dla siebie ludzi. Jeśli wydaje Ci się, że najgorszym dziecięcym koszmarem jest utrata rodziców, spróbuj sobie wyobrazić, co czuje, kiedy najbliżsi mu ludzie okazują się również najbardziej okrutni. Czasami jedynym schronieniem przed bólem bywa miejsce mroczne i niepokojące. Miejsce, w którym można dowiedzieć się zaskakującej prawdy o sobie…

Symfonia Zgorszenia - Carla Mori, Tomasz Siwiec (Wydawnictwo: Horror Masakra)

Carla Mori: "BESTIA":
Nic co ludzkie nie jest nam obce, ale czy na pewno? Gdzie jest granica między seksualnością, a seksem? Gdzie kończą się igraszki, a zaczyna obscena? Jak daleko zdołamy się posunąć w drodze na szczyt popularności i czy piękno dla wszystkich znaczy to samo?

MordumX: "ODRODZONA":
Magda próbuje pozbierać swoje życie po operacji usunięcia piersi. Nie jest to jednak łatwe zadanie, zwłaszcza kiedy najbliższa osoba odwraca się do niej plecami. Nadzieje na nowe, lepsze jutro oferuje jej pewien nieznajomy mężczyzna. Nie ma w nim jednak już miejsca na iluzje normalnego życia u boku męża. 
Jest za to zemsta. Nieludzka, podła, perwersyjna i wyjątkowo brutalna...

Sakrament okrucieństwa cz. 1Łukasz Radecki, Tomasz Siwiec (Wydawnictwo: Horror Masakra)

Pierwsza część z nadchodzącej serii horrorów, autorstwa Tomasza "MordumX" Siwca oraz Łukasza Radeckiego. Każda z nich zawiera dwie nowele oscylujące w klimatach horror gore.

"PoHybel" - Krzysztof stracił w swoim życiu już wszystko. Nie widząc szans na ustabilizowanie sytuacji życiowej, postanawia popełnić samobójstwo. Nie wszystko jednak pójdzie zgodnie z planem, a każdy kolejny akapit uświadomi czytelnika, że śmierć, ból i przerażający strach, to zaledwie początek niekończącego się koszmaru. 

"Ubój" - Młoda dziewczyna budzi się związana w komórce. Nie wie jak tu trafiła, ani dlaczego. Ostatnie co pamięta, to fakt, że wyszła uprawiać jogging. Wkrótce okazuje się, że znalazła się w koszmarnym miejscu, gdzie odbywa się regularny ubój... ludzi. Czy uda się jej przetrwać horror bestialskiego okrucieństwa?

GałęzisteArtur Urbanowicz (Wydawnictwo: Novae Res)

Nie wierz w nic, co widzisz, słyszysz... i w co do tej pory wierzyłeś...

Jest taki dom, w którym nie chciałbyś spędzić nocy. Z jakiegoś powodu ciemność w nim jest inna. Jeszcze bardziej złowroga niż gdziekolwiek indziej... 
Jest takie jezioro, w którym mieszkają nieumarli. Ich przewaga nad Tobą jest prosta – oni nie potrzebują nabierać powietrza...
Jest taki demon, o istnieniu którego wolałbyś nie wiedzieć. Niematerialne uosobienie zła, przed którym nie sposób uciec...
Jest takie miejsce, w którym mieści się ten dom. Miejsce, w sercu którego kryje się też to jezioro i w którym ten demon był od zawsze. To las. Las, w którym za nic w świecie nie chciałbyś się zgubić. Gdy już raz do niego wejdziesz, nie pozwoli Ci wyjść...
Jest taka historia, której nie chciałbyś poznać. Opowieść, która Cię zaintryguje, zaskoczy i przerazi do szpiku kości. Thriller na baśniowych ziemiach Suwalszczyzny.

Odważysz się?

Infekcja: ExodusAndrzej Wardziak (Wydawnictwo: Pascal)

Kiedy martwi nie umierają, ziemia zamienia się w piekło. Zombie-apokalipsy nie da się zatrzymać.
Infekcja rozprzestrzenia się na cały kraj. Polska pogrąża się w chaosie. Władze nie radzą sobie z kryzysem. Wojsko wyjeżdża na ulice, aby walczyć z krwiożerczymi potworami. Spanikowani żołnierze strzelają do wszystkiego, co się rusza. Zaczyna się polowanie na ocalałych...
Kontynuacja losów bohaterów powieści "Infekcja: Genesis" Andrzeja Wardziaka. Tym razem muszą uciec nie tylko przed zombie, lecz także przed ludźmi, którzy powinni ich chronić...
Czy komukolwiek uda się przeżyć?

Bez znieczuleniaJuliusz Wojciechowicz (Wydawnictwo: GMORK)

Wkraczacie w świat cudownie schorowanych pomysłów, nie musicie nawet zapinać pasów, tym zajmą się sanitariusze – po lekturze.
Bez znieczulenia to kilkadziesiąt mikroświatów składających się na obraz Polski odbity w źrenicach Juliusza Wojciechowicza. Świat przedstawiony daleki jest od obiektywizmu, językiem lepkim od porównań autor serwuje nam przekąski tak cholernie ciężkostrawne, że jeszcze długo odbijają się czkawką przemyśleń, nasze umysły łączą się na krótkie chwile z umysłami protagonistów, przez co jeszcze mocniej dostaje się czytelnikowi po głowie. Opowiadania, niczym płonące kielony wódy, spływają do gardeł, w pierwszej kolejności wywołując szok. Potem przychodzi czas na śmiech, refleksję, wstyd, a nierzadko złość lub po prostu smutek. Pozostawcie więc lepiej nadwrażliwość w realnym świecie.
Uwaga: środków znieczulających nie załączono.

Głosować można pod tym adresem: http://nagrodagrabinskiego.pl/glosowanie/

---

Szczegóły funkcjonowania Nagrody zawarte są w Regulaminie, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
26-06-2017 11:56
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 3281
filozof
26-06-2017 17:47
No,to ja nie mam.Dużo to powiedzenia.Bo stąd czytałem tylko Zombie.pl - Łukasz Radecki, Robert Cichowlas
książek: 466
Dorota
27-06-2017 11:14
Orgazmokalipsa, hahaha :)
Co za pomysł :D
książek: 317
Patryk
27-06-2017 21:39
Myślałem, że żaden tytuł książki mnie już nie zaskoczy a tu jednak... Ahh, polacy...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Uśpione królowe

Niestety nie da się tego czytać. Infantylny sposób narracji, infantylne dialogi, infantylni bohaterowie i infantylna fabuła. Czytałam już coś Greń, al...

zgłoś błąd zgłoś błąd