Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8317/nowy-numer-ksiazek-magazynu-do-czytania

Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

10 wartościowy tekst

Możliwe, że niektórym z Was w walentynki serce zabije szybciej: 14 lutego premierę ma kolejny numer „Książek. Magazynu do czytania”. Na okładce geniusz do przytulania, David Foster Wallace, a w środku wywiady m.in. z Péterem Nádasem i Martinem Widmarkiem. Czego jeszcze możecie spodziewać się po tym wydaniu magazynu?

Warto zacząć od artykułu Łukasza Grzymisławskiego „Rzekomo fajny pisarz, który okazał się geniuszem”, w którym autor kreśli portret Davida Fostera Wallace’a: szalonego encyklopedysty z ręcznikiem przewieszonym przez ramię i rakietą tenisową w ręce, wykładowcy prowadzącego zajęcia na bazie omówień „Simpsonów” i „Twin Peaks” i chorującego na depresję perfekcjonisty. Wkrótce ukaże się kolejna książka tego wybitnego amerykańskiego pisarza – zbiór opowiadań Niepamięć. W ramach przygotowań ten artykuł to lektura obowiązkowa.

W tym numerze „Książek” znajdziemy również esej Magdaleny Kicińskiej o literaturze będącej świadectwem doświadczeń obozów koncentracyjnych. Autorka analizuje opowieści Zofii Posmysz, Alicji Gawlikowskiej-Świerczyńskiej i Joanny Penson.

Pewną rewelacją jest to, że w marcu wreszcie ukaże się polski przekład wybitnej powieści węgierskiego pisarza, Pétera Nádasa Pamięć (nie mylić z „Niepamięcią” Wallace’a). W magazynie możemy przeczytać wywiad z pisarzem. Nádas opowiada o pisaniu i walce z cenzurą oraz o tym, co ukształtowało go jako pisarza:

Jestem chyba jedynym węgierskim twórcą, który mieszka na prowincji, i wiem, że na wsi żyją nie rolnicy, lecz robotnicy pańszczyźniani zatrudnieni w pobliskim miasteczku w fabryce należącej do jakiegoś wielkiego koncernu. Właściciel dowozi ich tam z domu autobusem, a gdy uzna, że zarabiają za dużo, zwalnia ich i ponownie zatrudnia za niższą pensję. A oni muszą się na to godzić, bo nie mają wyboru.

A co dalej? Dalej dostajemy tekst Filipa Springera o biografii jednego z najbardziej znanych architektów – Le Corbusier. Architekt jutra Anthony’ego Flinta. Springer zaczyna od takiej krótkiej charakterystyki:

Skupiał w sobie wszystkie grzechy do dziś powielane przez architektów – pychę, butę, zawziętość i niezdolność do rzeczowego dialogu. Jego zasługi dla architektury światowej są równie wielkie jak spustoszenie, które po sobie zostawił.

To tylko część artykułów, jakie znajdziecie w magazynie. Przeczytacie w nim też o domowych pupilach słynnych pisarzy, historii rozwoju książek i o wielu innych ciekawostkach. Poza tym w magazynie jak zawsze zapowiedzi wydawnicze z kraju i ze świata oraz wiele nie tak znów ściśle tajnych informacji z rynku książki.

Nowego numeru „Książek. Magazynu do czytania” szukajcie w kioskach. Polecamy!


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 8  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2107
LubimyCzytać
13-02-2017 14:00
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 860
dymitrop
13-02-2017 15:38
miał ktoś do czynienia z tym magazynem? czytalne ?
książek: 1120
Cyntia
13-02-2017 18:34
Niektóre z artykułów czytam z dużym zainteresowaniem, a inne to flaki z olejem. Na pewno nie jest to magazyn, który przypada do gustu wszystkim osobom. Ale warto spróbować, może akurat będzie się podobał.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 181
Katarzyna_Es
13-02-2017 20:20
O! Nareszcie. W pędzie wszystkiego ze wszystkim, to jedyna stała na którą warto czekać. Kupię sobie w ramach wymarzonej walentynki.
książek: 418
Noc-Kairu
14-02-2017 18:37
Z pewnością nie jest to pismo plotkarskie. Ja bardzo lubię ten magazyn chociaż nie zawsze czytam od deski do deski.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym)

Fajna komedia kryminalna. Czytało mi się naprawdę dobrze i nie raz uśmiałam się jak przedstawiała się siostra Tomasza :) Można się przy tej książce od...

zgłoś błąd zgłoś błąd