Richard Flanagan czyta fragment „Pragnienia”

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.01.2017

Na początku XIX w. na Tasmanii wybuchła wojna między brytyjskimi kolonizatorami a rdzennymi mieszkańcami wyspy, Aborygenami. Jej konsekwencją była prawie całkowita eksterminacja tubylczej ludności. Było to jedno z największych ludobójstw w dziejach świata. Do tej epoki w historii swojego kraju w powieści „Pragnienie sięga Richard Flanagan.

Richard Flanagan czyta fragment „Pragnienia”

Richard Flanagan to australijski powieściopisarz pochodzący z Tasmanii, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli swojej generacji. Zajmuje się także reżyserowaniem filmów i pisaniem scenariuszy. Jest laureatem prestiżowych nagród: Commonwealth Writers’ Prize, Queensland Premier’s Prize, Western Australian Premier’s Prize i Tasmania Book Prize oraz Nagrody Bookera, którą otrzymał w 2014 roku za powieść Ścieżki Północy, nad którą pracował 12 lat. W Polsce ukazały się poza nią również dwie inne książki jego autorstwa: Księga ryb Williama Goulda i Klaśnięcie jednej dłoni. Wkrótce w księgarniach pojawi się kolejna – Pragnienie.

Na początku XIX. na Tasmanii wybuchła wojna między brytyjskimi kolonizatorami a rdzennymi mieszkańcami wyspy, Aborygenami. Miała charakter wojny partyzanckiej. Do historii przeszła jako tzw. Czarna Wojna. Bezpośrednich ofiar było stosunkowo niewiele, ale konsekwencje konfliktu okazały się straszne. Doszło do prawie całkowitej eksterminacji tubylczej ludności. Było to jedno z największych ludobójstw w dziejach świata. Do tej epoki w historii swojego kraju w powieści „Pragnienie” sięga Richard Flanagan.

Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.

Fragmenty powieści czyta Richard Flanagan – posłuchajcie:

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Od 11 stycznia możecie szukać jej w księgarniach.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Riwona 13.01.2017 09:33
Czytelniczka

Połączenie, które cieszy: fascynujące umiejętności autora oraz wierny i jednocześnie piękny przekład Macieja Świerkockiego. Mój urodzinowy prezent ;-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
allison 12.01.2017 21:49
Czytelniczka

Przepiękna, mądra i dojrzała proza - polecam z czystym sumieniem!

Jedyne, co można tej powieści zarzucić, to objętość - chciałoby się przeczytać drugie tyle:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 11.01.2017 12:50
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post