Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8186/paszporty-polityki-2016-wreczone

Paszporty Polityki 2016 wręczone

8 wartościowy tekst

10 stycznia przyznano nagrody w 24. edycji Paszportów Polityki. Tegoroczną laureatką w kategorii Literatura została Natalia Fiedorczuk-Cieślak, autorka książki „Jak pokochać centra handlowe”.

Paszport Polityki w kategorii Literatura otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Jurorzy uzasadnili przyznali jej wyróżnienie za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce Jak pokochać centra handlowe.

Odbierając nagrodę, Natalia Fiedorczyk-Cieślak podkreślała, że jesteśmy w trudnym momencie dla kultury, literatury i innych dziedzin, które świętujemy. Mam nadzieję, że to sprawi, że będziemy robić rzeczy lepsze, bardziej wwiercające się w świadomość.

Urodzona w 1984 r. Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, wokalistka i animatorka kultury, jest również producentką muzyczną i autorką muzyki ilustracyjnej – do „Dybuka” Anny Smolar i filmu „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Wydała dwie solowe płyty jako Nathalie and The Loners. W 2012 r. nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazała się jej książka „Wynajęcie” poruszająca problem rynku mieszkaniowego i estetyki mieszkalnictwa w Polsce, ale Paszport Polityki otrzymuje za książkę „Jak pokochać centra handlowe”. Narracja jest tu pozbawiona sentymentalizmu, a rzecz nie jest poradnikiem, tylko literacką opowieścią o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić.

Nagrody Paszporty Polityki wyróżniają utalentowanych, młodych twórców, którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę wychodząc przed szereg i tworząc nowe trendy, będąc najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. W kategorii Literatura w tym roku nominowani byli również Stanisław Łubieński i Zośka Papużanka.

Wyróżnienia w pozostałych kategoriach otrzymali:

Jan P. Matuszyński
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Film
Nagroda za „Ostatnią Rodzinę”, najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów.

Anna Smolar
Laureatka Paszportów Polityki w kategorii Teatr
Za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines.

Daniel Rycharski
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Sztuki wizualne
Za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością.

Marzena Diakun
Laureatka Paszportów Polityki w kategorii Muzyka poważna
Za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu „Zagubionej autostrady” Olgi Neuwirth.

Wacław Zimpel
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Muzyka popularna
Za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

Michał Staniszewski
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Kultura cyfrowa
Za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki.

Jan „Ptaszyn” Wróblewski
Laureat Paszportów Polityki w kategorii Kreator kultury
Za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś.

Powiązane treści:
Nominacje do Paszportów Polityki

To już 24. edycja nagród Paszporty Polityki. Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i nowej od tej edycji – kultura cyfrowa. Kogo jurorzy nominowali w tym roku w kategorii Literatura?więcej
Łukasz Orbitowski z Paszportem Polityki

12 stycznia w Operze Narodowej w Warszawie ogłoszono, że tegorocznym laureatem Paszportów Polityki w kategorii Literatura został Łukasz Orbitowski – autor książki „Inna dusza”.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
11-01-2017 11:32
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 199
Christopher
11-01-2017 11:47
Gratulacje dla wszystkich laureatów!
książek: 0
konto_usuniete
12-01-2017 09:54
Jaka nagroda, taka literatura!
książek: 945
Gaba_Okey
12-01-2017 10:58
teraz na pewno muszę przeczytać tę książkę :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Odcięci

Dobra..... mało prawdopodobna historia, ale dobra. Ciekawy pomysł i oczywiście zagmatwane zakończenie. Tego Pana czyta się z przyjemnoscia...

zgłoś błąd zgłoś błąd