Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/8045/nowe-stare-lektury

Nowe stare lektury

18 wartościowy tekst

Od września przyszłego roku polską szkołę czeka kolejna rewolucja. Znikną gimnazja, wróci osiem klas podstawówki, wróci też obowiązkowy kanon lektur. Ale w nim akurat wiele się (niestety) nie zmieni w stosunku do tego, co było wiele lat temu. Zobaczmy, co obowiązkowo będą czytały dzieci i młodzież w szkołach podstawowych.

Niektóre osoby pracujące w lubimyczytać.pl to ludzie „starej daty” – pamiętają czasy, gdy nie było gimnazjów. Chodziły do ośmioklasowej podstawówki, nosiły fartuszki, występowały na apelach i co roku otrzymywały listę lektur obowiązkowych. Ich czytanie najczęściej było mordęgą, bo w teorii miały zachęcać do czytania, rozwijać miłość do literatury, a w praktyce miały spełniać warunki programowe. Potem przyszły zmiany w szkolnictwie i wraz z nimi swoboda (do pewnego stopnia), z jaką nauczyciele języka polskiego mogli dobierać swoim uczniom lektury. Od września wraca stary system szkolny, czyli osiem klas podstawówki i obowiązkowe lektury szkolne. I pomimo tego, że w ostatnich czasach ukazało się na polskim rynku wydawniczym sporo wartościowej literatury, to Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło zafundować dzieciom (w znacznej części) powtórkę z rozrywki. Co będzie się teraz czytać w szkole podstawowej?

 

 

 • Clive Staples Lewis - Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
 • Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz” (zwyczaje i obyczaje)
 • Ferenc Molnár - Chłopcy z Placu Broni
 • Bolesław Prus - Katarynka
 • Juliusz Słowacki - „W pamiętniku Zofii Bobrówny”
 • Seweryna Szmaglewska - Czarne Stopy
 • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce. 
 • Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne.
 • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

 

 

 

 

 • Charles Dickens - Opowieść wigilijna
 • Aleksander Fredro - Zemsta
 • Jan Kochanowski - wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII
 • Ignacy Krasicki - „Żona modna”
 • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II część „Dziadów”, „Pan Tadeusz” (historia Polski)
 • Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Latarnik
 • Stefan Żeromski - Siłaczka
 • Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

 

 

 • Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec
 • Adam Mickiewicz - „Pan Tadeusz”
 • Juliusz Słowacki - Balladyna
 • Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę
 • Stefan Żeromski - Syzyfowe prace
 • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

 

 

W latach 90. spis lektur był bardzo zbliżony - pozwoliło to jednak rozwinąć w wielu osobach miłość do literatury, co zaowocowało (między innymi) tym serwisem. Nie ukrywajmy jednak - w tamtych czasach książki miały znacznie mniejszą konkurencję.

Czy tak dobrany spis lektur jest w stanie - waszym zdaniem - rozwinąć miłość do czytania? 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 240  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 341
May
12-12-2016 20:33
To nie lektury obudziły we mnie miłość do książek. Uważam, że takie rzeczy przede wszystkim wynosi się z domu. Mimo wszystko byłam pewnie jak większość dzieciaków i były lektury które polubiłam, ale były również takie, które szczerze znienawidziłam i poza przeczytaniem kilku pierwszych stron nigdy nie przebrnęłam dalej. Rozumiem, że lektury mają wnosić jakieś uniwersalne wartości do... To nie lektury obudziły we mnie miłość do książek. Uważam, że takie rzeczy przede wszystkim wynosi się z domu. Mimo wszystko byłam pewnie jak większość dzieciaków i były lektury które polubiłam, ale były również takie, które szczerze znienawidziłam i poza przeczytaniem kilku pierwszych stron nigdy nie przebrnęłam dalej. Rozumiem, że lektury mają wnosić jakieś uniwersalne wartości do światopoglądu młodzieży, ale szczerze? Młodzież w szkole nie myśli w tych kategoriach. Chcą przeczytać jak najszybciej żeby mieć to za sobą i skupiają się na naprawdę nieistotnych rzeczach w stylu kolor marynarki albo jaki gatunek kwiatka bohaterka miała na parapecie w trzecim rozdziale. Problem więc nie tkwi nawet w kanonie lektur, tylko w sposobie ich omawiania! Kiedy mój młodszy brat był w podstawówce (początek XXI wieku) musiał wkuwać na pamięć opisy pomieszczeń. Gdzie tu chęć do wzbudzenia miłości do książek?
pokaż więcej
książek: 124
Agata
13-12-2016 11:24
Miłość do czytania może rozwinąć jedynie potrzeba rozwoju intelektualnego i poszerzania horyzontów, a nie lektury szkolne ;)
książek: 519
Aga_Book
16-01-2017 15:35
"Nela na kole podbiegunowym" jako lektura uzupełniająca dla klasy VIII? - czy osoby tworzące spis lektur czytały to? Przecież to jest książka dla dzieci do max 12 roku, a nie dla młodzieży ok 15 lat.
książek: 479
Zuza
07-02-2017 18:55
Niestety, ja nie popieram takiego kanonu lektur. Jakim cudem dwunastoletnie dzieci mają chociażby przeczytać i pojąć Tolkiena? To jest krzywda dla nich, że na tak wczesnej edukacji moga być zmuszone do zaznajomienia się z tym utworem, co może później skutkować niechęcią do tego pisarza, który przecież jest świetnym twórcą. Tak samo uważam, że aby zrozumieć Bolesława Prusa potrzeba nieco więcej... Niestety, ja nie popieram takiego kanonu lektur. Jakim cudem dwunastoletnie dzieci mają chociażby przeczytać i pojąć Tolkiena? To jest krzywda dla nich, że na tak wczesnej edukacji moga być zmuszone do zaznajomienia się z tym utworem, co może później skutkować niechęcią do tego pisarza, który przecież jest świetnym twórcą. Tak samo uważam, że aby zrozumieć Bolesława Prusa potrzeba nieco więcej lat i dojrzałości. A "pan Tadeusz", chociażby we fragmentach w wieku 10-11 lat? Nie sądzę, żeby jakiekolwiek dziecko potrafiło docenić tą epopeję w takim wieku.
pokaż więcej
książek: 395
vixen39
21-08-2017 13:33
Porażające, niektóre z tych pozycji...dzieci niestety nie chcą czytać, a spora część z nowego-starego kanonu sprawi, ze znienawidzą czytanie.
Są pozycje ponadczasowe jak Makuszyński, Niziurski, Molnar, Kamiński, które dobrze wspominamy i pamiętamy całe życie.
Zdecydowanie brakuje mi "Niemców" L. Kruczkowskiego- mojej ukochanej lektury z SP.
Od zawsze zapowiadałam córce (idzie do 5kl), że nie...
Porażające, niektóre z tych pozycji...dzieci niestety nie chcą czytać, a spora część z nowego-starego kanonu sprawi, ze znienawidzą czytanie.
Są pozycje ponadczasowe jak Makuszyński, Niziurski, Molnar, Kamiński, które dobrze wspominamy i pamiętamy całe życie.
Zdecydowanie brakuje mi "Niemców" L. Kruczkowskiego- mojej ukochanej lektury z SP.
Od zawsze zapowiadałam córce (idzie do 5kl), że nie zmuszę jej do czytania Sienkiewicza. Dla mnie najgorsza katorga i męka, ("prześladował" mnie jeszcze na studiach z politlogii:( (rektor Kossmann co rok "produkował" książke-pean na cześć H.S. i opierał na tym zaliczenia).
Ten i jeszcze kilku autorów może jedynie pogłębić niechęć dzieciaków do czytania. Szkoda:( bo jak pisała W. Szymborska
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Ten zestaw pozbawi wielu uczniów tego wspaniałego uczucia, bo ci którzy nie wynoszą tej miłości z domu mają w szkole jeszcze szanse "złapać bakcyla" ale wątpię czy ten zestaw da im taką mozliwość.
pokaż więcej
książek: 225
Arturion
07-12-2018 02:38
Kwestia gustu. "Niemców" nie lubiłem w szkole, a Sienkiewicza do dziś uwielbiam (oczywiście Trylogię, bo reszta się zestarzała) i żaden rektor mi w tym nie przeszkodzi. :-)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Żyć jak kot!

"Żyć jak kot" to poradnik na temat tego "jak nauczyć się odpuszczać, skupić się na tym, co najważniejsze, i zadbać o swoje szczęści...

zgłoś błąd zgłoś błąd