Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.09.2016

Od wtorku 13 września możemy szukać w kioskach nowego wydania kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania”. W tym numerze znajdziemy przede wszystkim zapowiedzi jesiennych premier i ich recenzje. O jakich tytułach przeczytamy w magazynie?

Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

Na początku trafiamy na tekst Marcina Sendeckiego, w którym dziennikarz recenzuje książkę Katarzyny Kubisiowskiej, biografię Pilch w sensie ścisłym i już na wstępie przyznaje, że liczy ona sobie prawie pół tysiąca stron i jest dziełem, z wielu względów, wielce zagadkowym i cokolwiek niepokojącym. Przede wszystkim nie bardzo wiadomo, po co ta książka powstała.

Po tym, jak dowiemy się, co ukształtowało taką opinię Sendeckiego o książce, czas na ciekawostkę – analizę 20. edycji Nagrody Literackiej Nike w liczbach. Kilka stron dalej, pozostając wciąż w okolicach tematyki Nike, możemy przejrzeć rekomendacje książkowe przygotowane przez jej finalistów. Swoje typy zdradzają Magdalena Grzebałkowska, Maciej Płaza, Bronka Nowicka, Renata Lis, Ziemowit Szczerek, Piotr Matywiecki i Weronika Murek.

Coś ciekawego dla siebie znajdą w magazynie fani Michela Houellebecqa. To coś ciekawego to fragment książki Interwencje 2, czyli zbiór tekstów francuskiego pisarza, w których komentuje on współczesny świat i społeczeństwo. Premiera książki 28 września, już teraz możemy przeczytać wyimek z artykułu o tytule „Kilka uwag o zamęcie”. Rzecz o śmierci Boga w świecie zachodnim, która według Houellebecqa stanowiła preludium do niezwykłego serialu metafizycznego, który ciągnie się po dziś dzień.

Co poza tym? Poza tym Szczepan Twardoch opowiada o genezie swojej najnowszej powieści Król:

Natknąłem się na książkę z lat 60., męczącą i nudną rozprawkę o Tacie Tasiemce i Doktorze Łokietku, przedwojennych gangsterach powiązanych z PPS-em i Związkiem Strzeleckim, a zajmujących się wymuszaniem haraczy na Karcelaku. Do „Morfiny” nie trafili, ale została ze mną historia polsko-żydowskiego gangu, dawnych rewolucjonistów roku 1905. No i doszedł boks.

„Król” - za, a może przeciw? Nad tym zastanawiają się parę stron dalej redaktorzy magazynu, Juliusz Kurkiewicz i Łukasz Grzymisławski, którzy nową powieść Twardocha już przeczytali.

W nowym numerze magazynu znajdziemy również opowiadanie George’a Saundersa „Al Roosten” będące częścią ukazującego się pod koniec września zbioru opowiadań 10 grudnia. To prawdziwa gratka, gdyż wcześniej nie mieliśmy okazji poznać w polskim przekładzie twórczości tego amerykańskiego prozaika, uznawanego za mistrza krótkiej formy.

A na koniec redaktor Tadeusz Nyczek na warsztat bierze najsłynniejszą książkę Michaiła Bułhakowa i cały tekst poświęca Mistrzowi i Małgorzacie, książce micie, książce legendzie, książce ikonie.

Poza tym jak zwykle: recenzje książek, zapowiedzi wydawnicze z kraju i ze świata oraz wiele ciekawostek z rynku książki.

Nowego numeru „Książek. Magazynu do czytania” szukajcie w kioskach. Polecamy!


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
asia_z_książką 14.09.2016 17:51
Czytelniczka

Kupiłam, przeczytałam interesujące rzeczy i odłożyłam ;) Brakuje mi tego działu, w którym pokazywali co czytają w innych krajach!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta 14.09.2016 17:21
Czytelniczka

Kupiłam trochę niechętnie, bo ostatnio to pismo trochę mnie rozczarowuje. Może pozytywnie mnie zaskoczy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
elkro 13.09.2016 09:49
Czytelniczka

Po pracy biegnę do kiosku...uwielbiam Pana Twardocha, Jego styl :. Poza tym inne tematy też zapowiadają się bardzo ciekawie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
elfijka 12.09.2016 15:49
Bibliotekarka

Muszę zajrzeć do skrzynki i sprawdzić, czy mój numer już przyszedł :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 12.09.2016 15:05
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post