Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7588/16-kryminalnych-premier-tej-jesieni

16 kryminalnych premier tej jesieni

16 wartościowy tekst

Nadchodzą wyśmienite czasy dla miłośników kryminałów i thrillerów! Szczególnie tych polskich autorów – w najbliższych miesiącach nie będzie wiadomo, po którą książkę sięgnąć w pierwszej kolejności – bo że warto będzie sięgnąć po nie wszystkie, to oczywista oczywistość! 

Immunitet – Remigiusz Mróz, 31 sierpnia, Czwarta Strona 

Kup książkę

Kryminalna jesień zaczęła się w tym roku wyjątkowo wcześniej, bo ostatniego dnia sierpnia.Wtedy to miała oficjalną premierę czwarta część cyklu o Joannie Chyłce Remigiusza Mroza. Immunitet to historia o najmłodszym w historii sędzim Trybunału Konstytucyjnego, który zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu. Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny? Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości. Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają…

Osiedle marzeń – Wojciech Chmielarz, 14 września, Czarne

Kup książkę

Osiedle marzeń, to kolejna, czwarta już część cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, autorstwa Wojciecha Chmielarza rozgrywa się na jednym z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie. Na tym typowym małym raju na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, dochodzi do brutalnego morderstwa studentki. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.

Mock – Marek Krajewski, 14 września, SIW Znak

Kup książkę

Nie tylko Jakub Mortka wraca z nowym śledztwem. Do gry powraca też Eberhard Mock. Akcja nowej powieści Marka Krajewskiego, zatytułowanej po prostu Mock, dzieje się we Wrocławiu w 1913 roku. Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock może stracić wszystko. Dał się wplątać w obyczajowy skandal, grozi mu wyrzucenie z policji. Nie może pogrzebać kariery, zbyt wiele ma do stracenia. Z wściekłą determinacją rzuca się w wir śledztwa, które jest boleśnie nieprzewidywalne – albo ocali jego karierę, albo doprowadzi go do upadku. W Hali Stulecia znaleziono nagie ciała czterech gimnazjalistów. Nad nimi niczym makabryczny Ikar wisi trup mężczyzny ze skrzydłami u ramion.

Czy to zbiorowe samobójstwo, a może rytualny mord? Kto jest winny? Żydzi? Masoni?

Śliski interes – Ryszard Ćwirlej, 14 września, Muza

Kup książkę

Ta jesień to również powrót milicjantów z Poznania. Akcja najnowszej powieści Ryszarda Ćwirleja, która nosi tytuł Śliski interes rozgrywa się w zimą 1983 roku. Zbliża się Boże Narodzenie, w zakładach pracy trwają zapisy „na przydziałowego karpia”, a „Dziennik Telewizyjny” podaje, że pomarańcze na świąteczne stoły już płyną z bratniej Kuby. Społeczeństwem wstrząsa podawana z ust do ust wieść, że wódka Wyborowa sprzedawana na kartki jest niepełnowartościowa. Ktoś chce oszukać naród? Szef poznańskiego wydziału dochodzeniowo-śledczego staje na wysokości zadania. Do rozprawy z oszustami wyznacza swoich najlepszych oficerów. Ci są jednak zajęci czym innym. Jeden z nich zostaje wezwany do zwłok znalezionych w śnieżnej pryzmie na ulicy. W tym samym czasie grabarz pracujący na pobliskim cmentarzu odkrywa, że ktoś rozkopał świeży grób, a dopiero co pochowane zwłoki zniknęły. Czy to możliwe, żeby wszystkie te sprawy były ze sobą powiązane?

Czarne światło – Marta Guzowska, 14 września, Burda Książki

Kup książkę

Nie macie jeszcze dość powrotów starych znajomych? To dobrze, bo oto na scenę wraca Mario Ybl – cyniczny antropolog. Bohater Marty Guzowskiej w Czarnym świetle pomaga polskim archeologom, którzy odkryli niezwykłe znalezisko: kilkanaście grobów, w których szkielety mają odcięte i złożone u stóp czaszki. Każdy z tych szkieletów nosi ślady chorób i kalectwa. Czy wampiry naprawdę żyły na Mazowszu? Czy za wampira uważano każdego, kto choć trochę odstaje od normy? I jak jest dziś?

Ku rozpaczy naukowców szkielety giną z wykopalisk, na dodatek na grobach przykładnych obywateli miasteczka ktoś wypisuje satanistyczne hasła. Podejrzenie pada na Maurycego, chorego na porfirię chłopaka, który gdyby żył tu kilkaset lat wcześniej, z pewnością padłby ofiarą antywampirycznej krucjaty. Z dnia na dzień rośnie też agresja mieszkańców wobec archeologów. O czarny pijar naukowców skutecznie dba niezastąpiony Mario Ybl - równie genialny, co złośliwy antropolog, który każdą bliską relację w sekundę potrafi obrócić w popiół...

Lunatyk – Wojciech Dutka, 14 września, Albatros

Kup książkę

Lunatyk Wojciecha Dutki zaczyna się w Krakowie w 1986 roku. Wtedy to oficer SB Kazimierz Wiśniak zostaje oddelegowany na spotkanie z grupą oficerów tajnych służb radzieckich i enerdowskich, którzy zajmują się operacją Lunatyk. Pod pozorem powołania wielkiego banku na zachodzie komuniści przygotowują sobie grunt pod przetrwanie. Trwa pierestrojka i system komunistyczny chwieje się w posadach. Po przejściu tajnego szkolenia w Związku Radzieckim Wiśniak wyjeżdża do Nigerii. W kraju pozostawia jednak niezamknięte sprawy… A te komplikują się jeszcze bardziej, gdy Wiśniak przez przypadek zabija w Stambule radzieckiego oficera... Nowy Jork, 2014 – czarnoskóry detektyw polskiego pochodzenia (po matce), Maks Kwietniewski, otrzymuje od tajemniczego zleceniodawcy sprawę zamordowanego w 1987 w Nigerii amerykańskiego lobbysty. Tropy wiodą go do Polski.

Najgorsze dopiero nadejdzie – Robert Małecki, 28 września, Czwarta Strona

Na szczęście ta jesień to również czas na nowych pisarzy, nowych bohaterów i nowe cykle. Robert Małecki to politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. Laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła), który wreszcie postanowił spróbować swoich sił w powieści. Najgorsze dopiero nadejdzie rozgrywa się pewnej ponurej jesieni w Toruniu. Dziennikarz Marek Bener właśnie dowiedział się, że straci pracę. Jednym z jego ostatnich reporterskich zadań jest wyjazd do spalonego domu. Okazuje się, że zginął w nim dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Teraz zrozpaczona kobieta szuka wsparcia u dziennikarza, ale wkrótce znika bez śladu… Bener wie, że musi ją odnaleźć. Niestety, kryminalna gra, w którą zostaje uwikłany nie ma jasnych zasad. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie. Reporter musi dotrzeć do prawdy, która całkowicie go odmieni.

Aorta – Bartosz Szczygielski, 28 września, WAB

Kup książkę

Wielu z was może kojarzyć Bartosza Szczygielskiego jako naszego oficjalnego recenzenta. Szczygielski w swoim gorzkim i przewrotnym debiucie, zatytułowanym Aorta stworzył postać bezkompromisowego komisarza, jakiego jeszcze nie znacie, a poznać powinniście! 

Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia… Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami. Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka. Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?

Rewers – zbiór opowiadań, 28 września, Czwarta Strona

Tych, którzy chcą mieć przegląd wszystkich nowości w pigułce zachęcamy do sięgnięcia po antologię opowiadań kryminalnych Rewers. Znajdziecie tam jedenaście tekstów czołowych polskich pisarek i pisarzy kryminałów. Oprócz wymienionych już w tym tekście Wojciecha Chmielarza, którego fenomenalne opowiadanie Babcia Wiśniewska otwiera cały ten zbiór, Marty Guzowskiej, Ryszarda Ćwirleja, Remigiusza Mroza i Roberta Małeckiego będziecie mogli sprawdzić jak w krótkiej formie czują się jeszcze Joanna JodełkaGaja GrzegorzewskaMarcin WrońskiMarta MizuroJoanna Opiat-Bojarska i Małgorzata Sobieszczańska. Każde miasto ma swój rewers. Znajome nazwy, utarte ścieżki i oswojone miejsca kryją ciemną stronę schowaną pod osłoną nocy, w zapomnianych schowkach, starych piwnicach, a często – za oknami pozornie zwykłych mieszkań. Pamiętają i wiedzą o niej mury budynków, brukowane uliczki, ciemne zakamarki parków, miejskie stawy i rzeki. „Rewers” to podróż po mrocznej stronie polskich ulic, zaułków i dzielnic, po kraju nierozwikłanych zabójstw, zdrad i tajemnic przeszłości.

Lampiony – Katarzyna Bonda, 28 września, Muza

Kup książkę

Lampiony są kontynuacją losów Saszy Załuskiej z całkiem nową zagadką, z którą przyjdzie się bohaterce zmierzyć. Tym razem profilerka będzie musiała stawić czoła szalonemu podpalaczowi. Trzeciemu tomowi serii Katarzyny Bondy patronuje bowiem żywioł ognia. Będzie to książka bardziej awanturnicza i „chłopacka”. 
Jak przyznaje autorka, ważną rolę w powieści odgrywa miejsce akcji – Łódź. Miasto zbudowane jest jak amerykańskie metropolie, można by podzielić ulice i liczyć aleje jak w Nowym Jorku. To mi się przyda do profilowania geograficznego, które będzie odgrywało w 'Lampionach' kluczową rolę.

R.I.P. - Mariusz Czubaj, 12 października, Albatros

Kup książkę

R.I.P. to druga część cyklu o Marcinie Hłasko. Mariusz Czubaj stowrzył postać eksperta w sprawach poszukiwań zaginionych i bezpieczeństwa w firmach. Pewnego dnia dostaje intratną propozycję: ma odnaleźć siostrzenicę wpływowej pani mecenas, Magdę Wolską. Ostatni ślad prowadził na Mazury, do Starych Kiejkut. Hłasko odrzuca ofertę, natrafia natomiast na nowy trop dotyczący zaginionego przed ćwierćwieczem ojca. Zaginięcie dziewczyny i Hłaski-seniora zdają się łączyć z tą samą osobą. Do Starych Kiejkut przybywa jednak ktoś jeszcze, by szukać odwetu za dawne występki.

Rozdarta zasłona – Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński, 12 października, Znak literanova

Kup książkę

W październiku w Rozdartej zasłonie powróci także krakowska Miss Marple, czyli Zofia Szczupaczyńska duetu Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko - Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny.
W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia - dopiero co przyuczona do służby - niespodziewanie złożyła wymówienie.
A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą. Nawet jeśli będzie zmuszona złamać większość zasad statecznej matrony. Czy uda jej się zedrzeć zasłonę skrywającą mroczne oblicze Krakowa 1895 roku?

Behawiorysta – Remigiusz Mróz, 28 października, Filia 

Kup książkę

Jednak książka na jesień to dla Mroza za mało! Pod koniec października ukaże się Behawiorysta, w której poznamy nowego bohatera. Zamachowiec zajmuje przedszkole, grożąc, że zabije wychowawców i dzieci. Policja jest bezsilna, a mężczyzna nie przedstawia żadnych żądań. Nikt nie wie, dlaczego wziął zakładników, ani co zamierza osiągnąć. Sytuację komplikuje fakt, że transmisja na żywo z przedszkola pojawia się w internecie.
Służby w akcie desperacji proszą o pomoc Gerarda Edlinga, byłego prokuratora, który został dyscyplinarnie wydalony ze służby. Edling jest specjalistą od kinezyki, działu nauki zajmującego się badaniem komunikacji niewerbalnej. Znany jest nie tylko z ekscentryzmu, ale także z tego, że potrafi rozwiązać każdą sprawę. A przynajmniej dotychczas tak było…
Rozpoczyna się gra między ścigającym a ściganym, w której tak naprawdę nie wiadomo, kto jest kim.

Dom czwarty – Katarzyna Puzyńska, 8 listopada, Prószyński i S-ka

Na początku listopada wraz z Katarzyną Puzyńską wrócimy do Lipowa. Dom czwarty to już siódma część tej niezmiernie popularnej sagi. 

Była policjantka Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze na miejsce znika bez śladu. Mieszkańcy Złocin zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski wkrótce odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co tak naprawdę przydarzyło się Klementynie? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma z tym wszystkim związek okrutna egzekucja dokonana nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku? 

Niepokorni – Vincent V. Severski, 9 listopada, Czarna Owca

Niepokorni to książka, która ma szansę stać się najgorętszą premierą tej jesieni. Vincent V. Severski powraca z czwartą częścią cyklu o pracownikach Wydziału Q. Po udanej operacji wywiezienia Michaiła Popowskiego z Rosji, Sara i Konrad wracają do Polski. Podczas ich nieobecności kierownictwo Agencji
Wywiadu wszczyna śledztwo w sprawie ich nielegalnej akcji i rozwiązuje Wydział Q. Tymczasem w Europie wzrasta napięcie, a w Polsce zbliżają się przedterminowe wybory. Opozycja prze do władzy za wszelką cenę. Informacje Popowskiego o rosyjskiej agenturze wpływu mogą jednak doprowadzić do politycznego kataklizmu. Nowy szef rosyjskiego wywiadu Krugłow wraz z generałem GRU Łopatinem planują wykorzystać ucieczkę
Popowskiego do przebudowania sytuacji wewnętrznej w Polsce i Europie. Wysyłają za nim Jagana i super szpiega Rudolfa. Konrad i Sara wiedzą doskonale, że informacje od Popowskiego mogą doprowadzić w Polsce do wybuchu, więc nielegalnie zbierają Wydział Q do ostatniej akcji.

Niebezpieczna gra – Joanna Opiat-Bojarska, 9 listopada, Czwarta Strona

W Niebezpiecznej grze mężczyzna w ciężkim stanie trafia do łódzkiego szpitala. Nie pamięta, jak się nazywa ani co się stało. Powtarza tylko imię Aleksandry Wilk. Poznańska psycholog na prośbę znajomego lekarza przyjeżdża pomóc pacjentowi. Jednak nie tylko ona usiłuje dociec, kim jest tajemniczy NN i dlaczego wzywa Aleksandrę…
Legendarna aktorka przed laty została brutalnie zabita we własnym domu. Mordercy nie odnaleziono, śledztwo dawno zamknięto, a akta kurzą się w policyjnym archiwum. Ten, kto ją zabił, dziś wciąż jest na wolności. Czy uda się powiązać te sprawy, odkryć prawdę, uniknąć niebezpieczeństwa? Kiedy od rozwiązania sprawy dzielą sekundy, nie ma czasu na logiczne myślenie, a górę bierze instynkt… Nowe, sensacyjne rozdanie Joanny Opiat-Bojarskiej!

Na który z tych tytułów czekacie najbardziej?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 20  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 439
Nina
18-09-2016 00:47
Guzowską już mam - czeka w kolejce. Bondę zamówiłam. Mroza i Severskiego też pewnie kupię
książek: 929
SandyViant
20-09-2016 21:16
Katarzyna Puzyńska (pozycja obowiązkowa) oraz wyczekiwana powieść Remigiusza Mroza :)
książek: 340
Majana
14-10-2016 12:29
Nie mogę doczekać się "Behawiorysty" R. Mroza! To będzie uczta! :)
książek: 1157
JoieDeVivre
21-10-2016 11:29
Całkiem dużo się tego uzbierało. Zdecydowanie Remigiusz jest w swoim żywiole. Wydaje pozycję, za pozycją. Zatem muszę przyspieszyć moje tête-à-tête z Chyłką.
Ale nie pogardzę też:
Behawiorysta
Mock
Najgorsze Dopiero Nadejdzie
Aorta
Lampiony
Niebezpieczna Gra
Całkiem dużo się tego uzbierało. Zdecydowanie Remigiusz jest w swoim żywiole. Wydaje pozycję, za pozycją. Zatem muszę przyspieszyć moje tête-à-tête z Chyłką.
Ale nie pogardzę też:
Behawiorysta
Mock
Najgorsze Dopiero Nadejdzie
Aorta
Lampiony
Niebezpieczna Gra
pokaż więcej
książek: 513
Ardilla
26-10-2016 12:48
Tylko na portalu http://naekranie.pl/ fragment najnowszego kryminału Remigiusza Mroza pt.: Behawiorysta! Polecamy gorąco!

http://naekranie.pl/artykuly/remigiusz-mroz-przeczytaj-fragment-kryminalu-behawiorysta
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia

Przyjemna, relaksująca lektura. Jako przerywnik w sam raz. Mnie akurat najbardziej ciekawiła XIXw Warszawa a nie jedzenie i tego nie zabrakło.

zgłoś błąd zgłoś błąd