Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7148/ekranizacja-muzeum-niewinnosci-orhana-pamuka

Ekranizacja „Muzeum niewinności” Orhana Pamuka

2 wartościowy tekst

O tym, że turecki laureat Nobla Orhan Pamuk założył w 2012 roku w Stambule wyjątkowe i niezwykle osobiste muzeum inspirowane powieścią „Muzeum niewinności”, pewnie już dawno słyszeliście. Ale czy wiecie, że na podstawie tej książki powstał również film? Jest to pierwszy obraz zrealizowany w oparciu o twórczość Pamuka, na który wyraził on zgodę.

Muzeum niewinności mieści się ono w XIX-wiecznym budynku, w środku pełnej antykwariatów ulicy, w dzielnicy Çukurcuma, a u podstawy ma fikcję. Nazywa się Muzeum Niewinności, tak jak tytuł pierwszej powieści Pamuka, wydanej w 2008 roku, opowiadającej o pierwszej, najpiękniejszej i nieszczęśliwej miłości. Eksponowane są w nim rozmaite przedmioty, a każdy z nich odzwierciedla inną historię – równie fikcyjną, co prawdziwą.

Muzeum, podobnie jak książka Pamuka, opowiada o nieszczęśliwej miłości, która wydarzyła się w 1970 roku w Stambule. Muzealna kolekcja niewinności składa się z tysiąca elementów i szybko okrzyknięta została atrakcją kulturalną tego miasta, podobną do Hagia Sophii, Wielkiego Bazaru, czy Niebieskiego Meczetu.

Inspirowany twórczością i postacią tureckiego pisarza film jest niezwykle refleksyjnym i nostalgicznym portretem Pamuka i jego literacko-muzealnej koncepcji, która łączy dokumentalną formę z listem miłosnym i wizualną poezją. Grant Gee, który prywatnie jest miłośnikiem Pamuka i Stambułu, zabiera nas w emocjonalną podróż do świata pisarza i stworzonego przez niego muzeum, a także do jego ukochanego miasta. Poznajemy typowe obrazy oraz atmosferę stolicy Turcji: puste ulice miasta w nocy, jego mieszkańców, cieśninę Bosfor, a także wystawę w Muzeum Niewinności. Wymieszaniu ulegają tu fikcja z prawdą, narracja o świecie rzeczywistym z marzeniami, fikcyjne wspomnienia narratora z prawdziwymi refleksjami. Wielowarstwowy i niezwykle delikatny pod względem emocjonalnym i wizualnym film jest poetycką metakonstrukcją opartą na wielu niuansach, zbudowaną wokół silnych konstelacji i powiązań: powieść-muzeum, pisarz-miasto, prawda-fikcja, wzmocnioną dodatkowo wywiadami, muzyką, animacją i bogatym materiałem archiwalnym.

Muzeum, podobnie jak cała twórczość Pamuka jawi się tu jako repozytorium pamięci zbiorowej, obejmującej zarówno indywidualne, jak i kulturowe wspomnienia wydobyte z najbardziej nieodstępnych sfer naszego umysłu.

Obejrzyjcie zwiastun filmu:

Mieliście okazję już obejrzeć film Granta Gee o Orhanie Pamuku?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2157
LubimyCzytać
31-05-2016 15:42
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1496
Babi
02-06-2016 19:36
uwielbiam tę książkę <3 za film muszę się dorwać :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Fuck America

Książka o prostej formie, emigrancko bezczelnej i wulgarnej treści, dialogach bez ozdób, didaskaliów, oprawy budowanej z pięknych słów. Banalne tematy...

zgłoś błąd zgłoś błąd