Erwin Kruk laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.04.2016

W środę, 27 kwietnia, na konferencji prasowej ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, którą w tym roku kapituła konkursu wyróżniła pisarza i poetę — Erwina Kruka. Podczas konferencji ogłoszono także nazwiska osób nominowanych do tegorocznej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Zostali nimi: Magdalena Kicińska, Jakub Małecki oraz Marta Olesik.

Erwin Kruk laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

5 maja odbędzie się gala wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej. Organizatorami i fundatorami wyróżnienia są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł wręczana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej.

W środę na konferencji prasowej ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, którą w tym roku kapituła konkursu wyróżniła pisarza i poetę — Erwina Kruka.

Erwin Kruk to nazwisko, które może nie być szeroko znane poza kręgiem osób zajmujących się m.in. powojenną literaturą polsko-niemiecką. Jednakowoż dla osób zainteresowanych tymi zjawiskami Erwin Kruk jest klasykiem. Jest kimś, kto powiedział bodaj najwięcej, najuczciwiej i najciekawiej — podkreślił na konferencji prasowej przewodniczący kapituły prof. Piotr Śliwiński.

Laureat nagrody urodził się 4 maja 1941 roku we wsi Gutfeld, obecnie Dobrzyń na Mazurach. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1966 roku obronił magisterium. Po przyjeździe do Olsztyna, w swojej pracy zawodowej przez 14 lat związany był z lokalną prasą, w tym dziennikiem „Gazeta Olsztyńska”. Był także członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 80. został działaczem „Solidarności”, a w 1989 roku uzyskał mandat senatora.

Debiut literacki Kruka miał miejsce w 1958 roku, kiedy to pod pseudonimem Marek Doski opublikował swoje pierwsze wiersze i prozę na łamach tygodnika „Na przełaj”. Od tego czasu autor już pod swoim nazwiskiem wydał wiele powieści oraz tomików wierszy, m.in. „Rysowanie z pamięci” (1963), „Zapisy powrotu” (1969), „Z krainy Nod” (1987), „Kronika z Mazur” (1989), „Spadek: zapiski mazurskie 2007-2009” (2009), „Nieobecność” (2015).

Podczas konferencji ogłoszono także nazwiska osób nominowanych do tegorocznej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Zostali nimi: reporterka, współpracująca m.in. z „Dużym Formatem” — Magdalena Kicińska za książkę Pani Stefa, autor książki Dygot — Jakub Małecki oraz filozofka, autorka książki Mieszczanin na górze Moria. Søren Kierkegaard. Nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu — Marta Olesik.

Nazwisko laureata Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostanie oficjalnie ogłoszone podczas gali wręczenia nagród 5 maja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak podkreślił prof. Śliwiński, kryteria jakimi kierował się kapituła przy nominacjach, to przede wszystkim wartość artystyczna i intelektualna danego dzieła literackiego.

To też prognozowany wpływ, ale nie na rynek czytelniczy, bo nie jest dla nas istotna prognoza popularności tych książek, a raczej prognozowany wpływ tych książek na wartość i jakość literatury oraz życia intelektualnego. Z tego punktu widzenia każda z tych nominowanych książek jest ważna — powiedział. Niezmiernie jest istotne żeby ludzi wciągać w czytanie, ale tu zależy nam na dobrej literaturze i dobrym czytelnictwie, czyli licznym, zaangażowanym i nie idącym za jakąś akcją promocyjną czytania, tylko zamieniającym się pewien modus vivendi, czyli styl życia — dodał Śliwiński.

Inicjatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej powołanej na początku 2015 r. są Prezydent Poznania oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W skład powołanej przez nich kapituły weszli m.in. prof. Inga Iwasiów, prof. Szymon Wróbel, prof. Bogumiła Kaniewska i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Laureatami pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali: prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, a także poetka i ilustratorka Kira Pietrek.

Serwis lubimyczytać.pl objął Nagrodę swoim patronatem medialnym.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.04.2016 11:14
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post