Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/7011/erwin-kruk-laureatem-nagrody-im-adama-mickiewicza

Erwin Kruk laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

1 wartościowy tekst

W środę, 27 kwietnia, na konferencji prasowej ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, którą w tym roku kapituła konkursu wyróżniła pisarza i poetę — Erwina Kruka. Podczas konferencji ogłoszono także nazwiska osób nominowanych do tegorocznej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Zostali nimi: Magdalena Kicińska, Jakub Małecki oraz Marta Olesik.

5 maja odbędzie się gala wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej. Organizatorami i fundatorami wyróżnienia są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł wręczana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej.

W środę na konferencji prasowej ogłoszono nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza, którą w tym roku kapituła konkursu wyróżniła pisarza i poetę — Erwina Kruka.

Erwin Kruk to nazwisko, które może nie być szeroko znane poza kręgiem osób zajmujących się m.in. powojenną literaturą polsko-niemiecką. Jednakowoż dla osób zainteresowanych tymi zjawiskami Erwin Kruk jest klasykiem. Jest kimś, kto powiedział bodaj najwięcej, najuczciwiej i najciekawiej — podkreślił na konferencji prasowej przewodniczący kapituły prof. Piotr Śliwiński.

Laureat nagrody urodził się 4 maja 1941 roku we wsi Gutfeld, obecnie Dobrzyń na Mazurach. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1966 roku obronił magisterium. Po przyjeździe do Olsztyna, w swojej pracy zawodowej przez 14 lat związany był z lokalną prasą, w tym dziennikiem „Gazeta Olsztyńska”. Był także członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W latach 80. został działaczem „Solidarności”, a w 1989 roku uzyskał mandat senatora.

Debiut literacki Kruka miał miejsce w 1958 roku, kiedy to pod pseudonimem Marek Doski opublikował swoje pierwsze wiersze i prozę na łamach tygodnika „Na przełaj”. Od tego czasu autor już pod swoim nazwiskiem wydał wiele powieści oraz tomików wierszy, m.in. „Rysowanie z pamięci” (1963), „Zapisy powrotu” (1969), „Z krainy Nod” (1987), „Kronika z Mazur” (1989), „Spadek: zapiski mazurskie 2007-2009” (2009), „Nieobecność” (2015).

Podczas konferencji ogłoszono także nazwiska osób nominowanych do tegorocznej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Zostali nimi: reporterka, współpracująca m.in. z „Dużym Formatem” — Magdalena Kicińska za książkę Pani Stefa, autor książki Dygot — Jakub Małecki oraz filozofka, autorka książki Mieszczanin na górze Moria. Søren Kierkegaard. Nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu — Marta Olesik.

Nazwisko laureata Stypendium im. Stanisława Barańczaka zostanie oficjalnie ogłoszone podczas gali wręczenia nagród 5 maja na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak podkreślił prof. Śliwiński, kryteria jakimi kierował się kapituła przy nominacjach, to przede wszystkim wartość artystyczna i intelektualna danego dzieła literackiego.

To też prognozowany wpływ, ale nie na rynek czytelniczy, bo nie jest dla nas istotna prognoza popularności tych książek, a raczej prognozowany wpływ tych książek na wartość i jakość literatury oraz życia intelektualnego. Z tego punktu widzenia każda z tych nominowanych książek jest ważna — powiedział. Niezmiernie jest istotne żeby ludzi wciągać w czytanie, ale tu zależy nam na dobrej literaturze i dobrym czytelnictwie, czyli licznym, zaangażowanym i nie idącym za jakąś akcją promocyjną czytania, tylko zamieniającym się pewien modus vivendi, czyli styl życia — dodał Śliwiński.

Inicjatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej powołanej na początku 2015 r. są Prezydent Poznania oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W skład powołanej przez nich kapituły weszli m.in. prof. Inga Iwasiów, prof. Szymon Wróbel, prof. Bogumiła Kaniewska i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Laureatami pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali: prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, a także poetka i ilustratorka Kira Pietrek.

Serwis lubimyczytać.pl objął Nagrodę swoim patronatem medialnym.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
28-04-2016 11:14
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Sekret Tatiany

Bardzo dobra książka. Świetnie się ją czytało, pomimo moich obaw co do historii Kattie, która na samym początku wydawała mi się zbędna. Jednak na szcz...

zgłoś błąd zgłoś błąd