Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6616/zwycieskie-opowiadania-o-uniwersum-metro-2033

Zwycięskie opowiadania o Uniwersum Metro 2033

4 wartościowy tekst

W 2013 roku na portalu Metro2033.pl Wydawnictwo Insignis ogłosiło konkurs na opowiadania osadzone w świecie wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego na kartach kultowej już powieści Metro 2033. Owoce tej inicjatywy ukazały się w formie darmowego e-booka „W blasku ognia”, który stał się rekordowo ściąganą publikacją na wielu platformach dystrybucyjnych – m.in. w Apple iBooks i Google Play Books.

Widząc, jak ważna i poczytna jest taka forma promocji młodych twórców, w roku 2014 wydawnictwo ogłosiło kolejny konkurs. Tym razem poszło o wielki krok dalej – spełniając prośby Czytelników i marzenia Autorów, nowy zbiór fanowskich opowiadań, zatytułowany „Szepty zgładzonych”, wydano nie tylko jako darmowy e-book, ale także drukiem. „Szepty zgłodzonych” – wydane w pełnej szacie graficznej Uniwersum Metra 2033 – były i są dostępne za darmo jako gratis do każdego egzemplarza Ciemnych tuneli Siergieja Antonowa. Oznacza to, że amatorska twórczość fanów jest dystrybuowana od razu w bestsellerowym nakładzie regularnej powieści Uniwersum. Był to – i wciąż jest – ewenement na rynku wydawniczym.

W roku 2015 wystartowała podobna inicjatywa. Trzecia edycja przeszła najśmielsze oczekiwania  ̶ nadesłano około 200 opowiadań. To niemalże 200 arkuszy tekstu, czyli w przybliżeniu – aż 8 000 000 znaków. Jury prowadziło wielogodzinne, burzliwe dyskusje, by ostatecznie wybrać 13 szczęśliwców, którzy w tym roku wykazali się lekkim piórem, znajomością postapokaliptycznego świata, a nie rzadko poczuciem humoru. Wśród nich znalazło się również troje twórców, którzy zasłużyli nie tylko na publikację, ale i nagrody pieniężne. Wybór nie był łatwy, a jury starało się, by opowiadania zawarte w zbiorze pokazywały różnorodność i oryginalność, z jaką można tworzyć w realiach powieści postapokaliptycznej. Tym razem zbiór najlepszych opowiadań fanowskich będzie dołączony do powieści Denisa Szabałowa Prawo do użycia siły, która trafi do księgarń już 2 marca.

Wyniki konkursu przedstawił na kanale YouTube Wydawnictwa Insignis członek jury oraz autor pierwszej polskiej powieści z Uniwersum Metro 2033 – Paweł Majka.

(Materiały Wydawnictwa Insignis).


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2044
LubimyCzytać
01-02-2016 15:27
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 244
Ghostwriter
01-02-2016 16:37
Chciałem wziąć udział w tym konkursie; napisałem nawet dwie trzecie swojego opowiadania, ale (niestety!) pewne niespodziewane, pilniejsze sprawy zmusiły mnie do zajęcia się czymś zupełnie innym. A później to już było za późno, żeby nie do końca przemyślaną pisaniną kończyć opowiadanie. Trudno powiedzieć, czy opowiadanie to (gdybym je ukończył i wysłał) znalazłoby się na liście zwycięskich lub... Chciałem wziąć udział w tym konkursie; napisałem nawet dwie trzecie swojego opowiadania, ale (niestety!) pewne niespodziewane, pilniejsze sprawy zmusiły mnie do zajęcia się czymś zupełnie innym. A później to już było za późno, żeby nie do końca przemyślaną pisaniną kończyć opowiadanie. Trudno powiedzieć, czy opowiadanie to (gdybym je ukończył i wysłał) znalazłoby się na liście zwycięskich lub wyróżnionych prac, ale żałuję, że nie zdążyłem wziąć udziału w konkursie i się o tym przekonać.
Ale jest jeden plusik w całej tej historii - zapewne w przyszłym roku Insignis zorganizuje kolejny konkurs; dwie trzecie opowiadania już mam :)
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Odcięci

"Odcięci" to naprawdę rewelacyjna robota jaką Panowie Fitzek i Tsokos wykonali. Fabuła genialna, przeraża i wciąga jednocześnie. To, w jaki...

zgłoś błąd zgłoś błąd