rozwiń zwiń

Nowy numer magazynu „Książki” już jutro!

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.11.2015

Gwiazdka już za miesiąc – najwyższy czas zacząć szykować się na święta. Każdy czytelnik wie, co to znaczy: pora na zbrojenie się w książki, pora na szukanie ciekawych tytułów dla najbliższych. W jednym i w drugim pomoże magazyn „Książki”, którego najnowszy numer już jutro w sprzedaży!

Nowy numer magazynu „Książki” już jutro!

Nowy numer magazynu przyda się teraz w dwójnasób. Znajdziemy w nim bowiem zarówno rekomendacje redakcji ze wskazówkami, jakie książki możemy sprezentować bliskim – po uwzględnieniu ich upodobań gatunkowych: czy jest to literatura piękna, biografia, album czy komiks, i po uwzględnieniu ich kategorii wiekowej: tu szczególny nacisk położono na pozycje ilustrowane dla najmłodszych – jak i mnóstwo artykułów do czytania. W przypadku tych ostatnich będziemy chcieli jak najwięcej zachować do przeczytania na czas świąt, ale nie wiadomo, czy to się powiedzie.

Bo od pierwszych stron porywa nas wartki wywód Mariusza Szczygła o Trumanie Capotem, w którym reporter obala mit pisarza jako twórcy gatunku „powieść faktu”. Ponadto Szczygieł wnosi i wywodzi, dlaczego ważne by autor był niskiego wzrostu lub nie miał skrupułów, jeśli chce skutecznie wypromować swój tytuł; artykuł zamyka z rozwagą i mądrością – w czym pomaga mu sms od Hanny Krall.

Zaraz potem trafiamy na wywiad z tegoroczną noblistką, Swietłaną Aleksijewicz. Reporterka opowiada w nim o swoich książkach, szczególnie o reportażu „Wojna nie ma nic z kobiety”. Zdradza również, że wybrała już temat kolejnej książki – tym razem Aleksijewicz będzie pisać o miłości. Dlaczego?

Kiedy zakończyłam cykl swoich pięciu książek poświęconych historii, tą swoistą encyklopedię sowieckiej utopii z człowiekiem radzieckim w roli głównej, zaczęłam się zastanawiać, wokół czego jeszcze obraca się nasze życie. Odpowiedź jest prosta: miłość i śmierć. A ten polifoniczny rodzaj pisania, który uprawiam – spotkania na przestrzeni wielu lat z setkami ludzi, by z niewielkich kawałków ich wypowiedzi składać witraż – oczywiście pasuje do wielkich epickich tematów. Miłość właściwie sama się narzuciła.

W nowym magazynie znajdziemy o wiele więcej ciekawych wywiadów. Chociażby ten przeprowadzony z Martinem Amisemenfant terrible angielskiego świata wydawniczego, który w latach 60. zerwał kontrakt z wydawcą, by otrzymać pół miliona funtów zaliczki na kolejną powieść od kogoś innego – który opowiada o pracy nad Strefą interesów (niedawno ukazała się na polskim rynku pod patronatem LC). Pisarz przyznaje w nim, że o Auschwitz pisało mu się bardzo dobrze. Jak długo?

Dwa lata – tyle zwykle zajmuje mi składanie do kupy tego wszystkiego, co przeczuwam od początku, ale czemu wtedy jeszcze brakuje spójności i sensu. I tak naprawdę dopiero po wszystkim zastanawiam się nad własnymi motywami.

Wywiadu magazynowi udziela również Salman Rushdie, który w kontekście swojej najnowszej powieści Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy, opowiada m.in. o tym, jak to jest być swego rodzaju współczesną Szeherezadą. Spytany, czy pisarz to ten, który najlepiej umie opowiadać, precyzuje:

To ten, który z tego żyje. Wszyscy opowiadamy historie, ale tylko pisarz robi to cały czas, więc na pewno ma największą praktykę. To w sumie bardzo niezwykłe – żadne inne zwierzę na ziemi tego nie robi. Nikt nie opowiada poza homo sapiens. Forma opowiadania trwa i przetrwa dlatego, że chcą jej ludzie. A chcą, bo tylko dzięki niej możemy zrozumieć, co z nas są za stworzenia. Dotyczy to i faktu, i fikcji.

Z rozmowy również dowiadujemy się więcej o pracy z Czesławem Miłoszem – czytamy o tym w wywiadzie udzielonym przez Agnieszkę Osińską, która była sekretarką poety przez osiem lat. Teraz chce zostać kimś bez Miłosza. „Nawet jeśli będę nikim, to znaczy tylko sobą”. Teraz ukazuje się jej książka Miłosz w Krakowie".

W nowym numerze „Książek” znajdziemy również opowiadanie Olgi Tokarczuk „Rubież”. Jest ono częścią „NieObcych”, książki z opowiadaniami i reportażami polskich pisarzy, z której cały dochód przekazany zostanie na pomoc uchodźcom. Wydawcą książki będzie Polska Akcja Humanitarna. Celem inicjatywy jest obniżenie temperatury sporów o uchodźców w Europie i wprowadzenie do dyskusji argumentów i punktów widzenia, które były w niej dotąd nieobecne.

Poza tym jak zwykle: recenzje książek, zapowiedzi wydawnicze z kraju i ze świata oraz wiele ciekawostek z rynku książki – na przykład o tym, jak znani pisarze obchodzili święta.

Nowego numeru „Książek. Magazynu do czytania” szukajcie od jutra w kioskach. Polecamy!


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
EIGHT 24.11.2015 17:00
Bibliotekarz

To ta gazetka z reklamami jest płatna? A za co?

Markety takie gazetki z produktami rozdają za darmo.
Za przegląd książek do kupienia nie powinno się płacić, tak jak nie płaci się za gazetki z ofertą sklepu wielkopowierzchniowego.

Edit:
O przepraszam. Pomyliłem magazyn Książki z Magazynem Literackim Książki
Tego od Wyborczej nie znam, więc nie oceniam. Magazyn Literacki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jazz 24.11.2015 14:57
Czytelnik

Nie lada gratka dla miłośników książek, ciekawe jaka cena?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kolorowa 24.11.2015 15:51
Czytelnik

Coś koło 10 zł za numer bez dodatków, bo czasem są :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
FOCZKA 24.11.2015 14:14
Czytelniczka

Chętnie przeczytam. Nie wiedziałam, że jest taki ciekawy magazyn.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kolorowa 24.11.2015 15:52
Czytelnik

Z ciekawych magazynów o książkach to jeszcze mogę polecić "Nowe książki" - miesięcznik w podobnej cenie :) Również wartościowe artykuły a do tego spis miesięcznych nowości od różnych wydawnictw :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.11.2015 15:40
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post