Książka Historyczna Roku wybrana po raz ósmy

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.11.2015

Znani są już laureaci 8. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku”. Nagrodę im. Oskara Haleckiego otrzymali Kazimierz Krajewski, Igor Janke, Maciej Gawlikowski, Mirosław Lewandowski i Agata Mirek.

Książka Historyczna Roku wybrana po raz ósmy

Jury organizowanego Konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego wybrało 20 książek spośród 124 zgłoszonych przed wydawnictwa i rektorów wyższych uczelni. Przez cały październik czytelnicy oddawali swoje głosy na wybrane tytuły za pośrednictwem strony internetowej. Prawidłowo zagłosowało 14 341 czytelników.

W rezultacie przyznane zostały nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” jury wyróżniło pracę Kazimierza Krajewskiego Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945. Autor, historyk warszawskiego IPN-u, w swojej książce opowiada o walce, którą na Kresach stoczyła Armia Krajowa. Od pierwszych polskich oddziałów, przez działalność w ramach AK, a następnie, już po jej rozwiązaniu, konflikt z nowym, „czerwonym” okupantem pod szyldami różnych podziemnych organizacji poakowskich. Historia, o której jeszcze niewiele uczą w szkołach: walka każdego z każdym – Wehrmacht, Polacy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi, Armia Czerwona i komunistyczna partyzantka. Najpierw wojenny cyklon, który wymagał czasem nieoczekiwanych taktycznych sojuszy AK z Niemcami czy Sowietami. Potem dalsza walka „leśnych żołnierzy” z komunistycznym reżimem – bezpieką i wojskiem Polski Ludowej i ZSRR.

Nagrodę czytelników w tej samej kategorii przyznano Maciejowi Gawlikowskiemu i Mirosławowi Lewandowskiemu za publikację No Future! Historia krakowskiej FMW. Mimo że od upadku PRL minęło już niemal ćwierć wieku, jest to pierwsza monografia krakowskiej organizacji opozycyjnej lat 80. Praca zyskała uznanie czytelników, zdobywając na stronie internetowej 4 385 głosów.

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” jury uhonorowało pracę Igora Jankego Twierdza. Solidarność walcząca – podziemna armiaTo barwna, pełna scen jak ze szpiegowskich filmów historia o odważnych ludziach, którzy w walce o wolną Polskę poświęcili bardzo wiele. To także opowieść o brutalności Służby Bezpieczeństwa i o tym, jak można żyć w dwóch rzeczywistościach – podziemnej i oficjalnej.

Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała pozycja autorstwa Agaty Mirek Trudne lata. Wielkie Dni. Zakony żeńskie w PRL, która uzyskała 4 106 głosów. Książka przybliża trudne, czasem nawet heroiczne życie żeńskich wspólnot zakonnych w Polsce Lu­dowej, ukazując represyjną politykę komunistycznych władz. Trudne dni historii żeńskich wspólnot za­konnych w Polsce drugiej połowy XX w. niech będą zachętą do nie­ustannego podejmowania wyzwań, które zawsze towarzyszyły ludziom wiary.

„Książki Historyczne Roku” zostały wybrane przez jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Grzegorz Łukomski, prof. dr hab. Adam Dobroński, prof. dr hab. Andrzej Nowak oraz prof. dr hab. Wojciech Roszkowski.

Wręczenie nagród o łącznej wartości 60 tys. zł odbyło się 13 listopada podczas uroczystości w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.

Organizatorami konkursu są Telewizja Polska, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej informacji o konkursie na stronie ksiazkahistorycznaroku.pl.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Narcyz 16.11.2015 13:25
Czytelnik

Nagroda nazywa się 'Książka Historyczna Roku' a dotyczy tylko i wyłącznie opracowań z zakresu historii Polski XX w. Nazwa co najmniej wprowadzająca w błąd.
Najlepszy plebiscyt na książki historyczne to nagroda Klio. Obejmuje ona całość wydawnictw naukowych i popularnonaukowych ze wszystkich epok i rejonów geograficznych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 16.11.2015 12:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post