Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6162/znamy-tegorocznego-laureata-bookera

Znamy tegorocznego laureata Bookera

4 wartościowy tekst

Jurorzy Man Booker Prize 2015 zdecydowali się nagrodzić jamajskiego pisarza Marlona Jamesa, autora książki „A Brief History of Seven Killings”. To kryminał, który wykracza poza ramy przestępczego świata i pozwala lepiej poznać najnowszą historię, o której wciąż wiemy za mało – uzasadniali swój wybór.

Tegoroczny laureat, Marlon James, liczy obecnie 44 lata i mieszka w Minneapolis. Jest pierwszym jamajskim pisarzem, który otrzymał Bookera. A Brief History of Seven Killings to epicka powieść (bagatela, 686 stron), w której występuje ponad 75 postaci i głosów. Jej akcja toczy się w Kingston, gdzie James się urodził. Opowiada o próbie zamordowania Boba Marleya w 1976 – to fikcyjna historia morderstwa. Recenzent z The New York Timesa tak napisał o tej książce:

To jak remake filmu „The Harder They Come” wykonany przez Tarantino, ale z soundtrackiem Boba Marleya i ze scenariuszem napisanym przez Olivera Stone'a do spółki z Williamem Faulknerem. Książka epicka w każdym rozumieniu tego słowa: szeroko zakrojona, mityczna, ponadprzeciętna, kolosalna i oszołamiająco złożona.

Marlon James Boba Marleya nazywa w książce „Piosenkarzem”, a historię morderstwa opowiada, używając do tego wielogłosu – rozpoczynając od przekazania wersji świadków wydarzenia, przez agentów FBI i CIA, kończąc na mordercach, duchach, królowych piękności i dealerze Keitha Richardsa. Dzięki temu powstało bogate, polifoniczne studium przemocy, polityki i muzycznego dziedzictwa Kingston lat 70. Jako jedno ze źródeł swoich inspiracji James wskazuje Charlesa Dickensa jako tego, który nauczył go, na czym polega opowiadanie historii i jak budować fabułę, napięcie, cliffhangery.

To pierwszy Booker przyznany książce wydanej przez niezależnego wydawcę – Oneworld Publications.

Przewodniczący jury, Michael Wood tak uzasadniał przyznanie nagrody Marlonowi Jamesowi:

Ta książka zdumiewa zasięgiem swoich głosów i rejestrów, przeplata uliczny slang z językiem Apokalipsy św. Jana. Jest diagnozą naszych czasów i współczesnej polityki, komentarzem do interwencji CIA na Jamajce i historią narkotykowych gangów z Nowego Jorku i Miami. To kryminał, który wykracza poza ramy przestępczego świata i pozwala lepiej poznać najnowszą historię, o której wciąż wiemy za mało. Akcja toczy się tu w zastraszającym tempie i w przyszłości będzie nazywana klasyką naszych czasów.

Oprócz nagrody w wysokości 50 000 funtów i statuetki, James otrzyma również specjalne zaprojektowane wydanie swojej książki i dodatkowe 2 500 funtów za znalezienie się na shortliście.

Ciekawe, kiedy będziemy mogli przeczytać tę książkę po polsku? Mamy nadzieję, że pojawi się w księgarniach równie szybko jak nagrodzone rok temu Ścieżki północy Richarda Flanagana. 

Powiązane treści:
Ogłoszono krótką listę Man Booker Prize 2015

Poznaliśmy dzisiaj tytuły sześciu książek, które przeszły do finału nagrody Man Booker. Wśród nich są aż dwa, które już wkrótce ukażą się w Polsce: "A Little Life" Hanyi Yanagihary oraz „Na szpulce niebieskiej nici” Anne Tyler. Wyda je wydawnictwo W.A.B. Niecierpliwie czekamy na resztę.więcej
Nominacje do Man Booker Prize 2015

Dzisiaj w południe ogłoszono tzw. długą listę książek nominowanych do jednej z najważniejszych nagród literackich, czyli Man Booker Prize. Na liście znajduje się trzynaście tytułów, z których jeden ukaże się już tej jesieni w Polsce – kto wie, może to będzie tegoroczny laureat?więcej
László Krasznahorkai laureatem Man Booker International Prize 2015

Węgierski pisarz László Krasznahorkai został tegorocznym laureatem Man Booker International Prize. Tę prestiżową nagrodę literacką przyznano w tym roku po raz szósty. Jej wcześniejszymi laureatami są m.in. Alice Munro, Philip Roth i Lydia Davis.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1871
LubimyCzytać
14-10-2015 12:43
A Brief History of Seven Killings
Marlon James

Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Za drzwiami pałacu. W służbie saudyjskiej księżniczki

Łatwa, krótka i przyjemna. Książka jest bardziej jak opowiadanie, wystarczyła mi na jedną dłuższą podróż pociągiem. Nie wnosi zbyt wiele na temat kult...

zgłoś błąd zgłoś błąd