Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6104/czytanie-to-odkrywanie

Czytanie to odkrywanie

4 wartościowy tekst

Już po raz trzeci w Szczecinie odbędzie się Festiwal Czytania „Odkrywcy wyobraźni” - wyjątkowe spotkanie z literaturą, w czasie którego słowo pisane ożyje i przemówi – nie jak zwykle, w ciszy i prywatności – lecz we wspólnie dzielonej przestrzeni wyobraźni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2 – 5 października.

Program festiwalu obejmuje czytanie fragmentów dzieł literackich przez cenionych artystów, którzy dzięki swojej interpretacji nadadzą im osobisty wymiar. Ponadto publiczność będzie mogła spotkać się z autorami, uczestniczyć w wieczorach poetyckich, spektaklach i recitalach. Na najmłodszych czytelników czekają przygotowane z myślą o nich propozycje. Jak co roku, w programie znajdą się doskonałe teksty – zarówno klasyka, jak i literatura współczesna, w tym kryminał, reportaż i beletrystyka, autorów polskich i zagranicznych.

Nazwa tego kulturalnego wydarzenia została zmieniona z Festiwalu Książki Słuchanej na Festiwal Czytania, aby odzwierciedlić rozwój jego koncepcji: by był świętem książki w każdej formie, drukowanej, czytanej czy elektronicznej.

Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością tacy twórcy jak: poetka Ewa Lipska, pisarze Magdalena Grzebałkowska i Andrzej Saramonowicz, reporter Wojciech Tochman i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Z kolei wśród artystów, którzy podzielą się z publicznością interpretacją dzieł literackich, znajdą się m.in.: Grażyna Barszczewska, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Jarosław Gajewski, Krzysztof Gosztyła, Maja Komorowska, Zofia Kucówna, Olaf Lubaszenko, Sławomira Łozińska, Anna Seniuk, Danuta Stenka, Joanna Szczepkowska, Henryk Talar, Joanna Trzepiecińska, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Magdalena Zawadzka. Opiekę nad festiwalem objął Wojciech Pszoniak jako Dyrektor Artystyczny.


Wojciech Pszoniak objął festiwal opieką jako Dyrektor Artystyczny.

Festiwal zainauguruje wyjątkowy koncert Czytnik linii papilarnych, według wierszy Ewy Lipskiej, do którego muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Na scenie oprócz wieloosobowego chóru wystąpią aktorzy: Anna Polony, sopranistka Edyta Krzemień, Jerzy Trela i Wojciech Pszoniak. Wieczór uświetni obecność Ewy Lipskiej. Zespół Teatru Polskiego, pod dyrekcją Adama Opatowicza, przedstawi widowisko poetyckie O Teatrze, o Nim, o Nas poświęcone pamięci Gustawa Holoubka. Reżyser Jacek Papis zaprosi na premierę spektaklu 1945 opartego na kanwie bestsellerowej pozycji Magdaleny Grzebałkowskiej 1945. Wojna i pokój. Kultowy Teatrzyk Zielone Oko zaprezentuje słuchowisko na żywo oparte na powieści kryminalnej Macieja Słomczyńskiego - słynnego Joe Alexa - „Cichym ścigałem go lotem”, z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Niewidomi artyści ze szczecińskiej grupy Espero zabiorą nas w podróże wyobraźni tropem słów znanych polskich podróżników.

Zobaczcie zwiastun wydarzenia:

"Festiwal Czytania" - czytanie to odkrywanie! from Festiwal Czytania on Vimeo.

Organizatorzy zapraszają do odkrywania nowych światów i wewnętrznych pejzaży dzięki dobrej książce – bowiem tylko literatura uświadamia człowiekowi, że wyobraźnia nie ma granic. Biada literaturze, która nie budzi namiętności, jak powiedział Boy-Żeleński, niech więc tegoroczny festiwal wzbudzi ich wiele!

Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj. Więcej informacji o Festiwalu na stronie internetowym

 Lubimyczytać.pl objęło Festiwal patronatem medialnym. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2104
LubimyCzytać
29-09-2015 13:55
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 466
wasilka
29-09-2015 15:44
Już nie mogę się doczekać :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 896
wioletowekruczki
29-09-2015 22:00
Bardzo się cieszę, że taaakie wydarzenie odbędzie się w moim rodzinnym Szczecinie. Super!
książek: 1185
Visenna
29-09-2015 22:35
"Już za chwileczkę, już za momencik"...
Szykuje się prawdziwa "Uczta wyobraźni"!
książek: 0
konto_usuniete
01-10-2015 10:27
Wspaniała impreza.
Z ołówkiem w ręku robię sobie dokładny plan spotkań. Każdego chciałoby się zobaczyć, posłuchać, ale musiałabym się roztroić, by "chcenie" własne i dzieci ogarnąć.
książek: 774
Amadea
01-10-2015 12:14
Niektórzy to mają szczęście. Takie osobistości !
Tylko zazdrościć tym, co mają bliżej.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historia II Wojny Światowej. Tom 6

Kolejny kwiatek w "tfurczości" "autorki". Tekst książki na poziomie szkoły podstawowej. Można dowiedzieć się np., że Polacy (jak...

zgłoś błąd zgłoś błąd