Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5982/premiery-ksiazkowe-jesien-2015

Premiery książkowe jesień 2015

28 wartościowy tekst

1 września tradycyjnie oznacza koniec wakacji. Dni są już wyraźnie krótsze, co prawda póki co w Polsce panują lipcowe upały, ale jeśli wierzyć meteorologom, to już wkrótce temperatury będą bardziej adekwatne. Jesień to dla miłośników książek czas szczególny – bowiem wydawnictwa właśnie na ten okres szykują liczne, ciekawe premiery – licząc na sprzedaż podczas październikowych Targów Książki oraz na gwiazdkowe prezenty. Wybraliśmy dla Was garść tytułów, które są warte polecenia.

Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle, Craig Cabell (8 września) Prószyński i S-ka

Prawdziwa gratka dla wszystkich fanów Świata Dysku. Niezwykła historia życia jednego z najbardziej lubianych twórców na świecie, obejmująca także jego mężną walkę z chorobą Alzheimera. Powieści Terry’ego Pratchetta, wydawane na całym świecie w trzydziestu siedmiu językach, sprzedane w nakładzie sześćdziesięciu pięciu milionów egzemplarzy, są rok po roku niecierpliwie wyczekiwane przez legiony fanów. 
Ta książka, pozwalająca z uwagą przyjrzeć się twórcy i jego dziełom, obejmująca także ekranizacje oraz przewodnik dla kolekcjonerów, stanowi niezastąpioną lekturę każdego fana. Pierwsza książka o Świecie Dysku, „Kolor magii", ukazała się w 1983 roku i od tego czasu cykl – z jego dziwacznymi bohaterami i ich straszliwymi przeciwnikami – zachwycał zarówno młodych, jak i starszych czytelników. W roku 2007 Pratchett ogłosił, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Odważnie zmierzył się z tą chorobą, swą determinacją dorównując postaciom swych porywających i zabawnych powieści. Znajdziemy tu również listę wszystkich dzieł Pratchetta na ekranie i na scenie, pełną bibliografię brytyjską oraz notę o kotach. Patronat LC

Królowie przeklęci. Tom 2, Maurice Druon (9 września) Wydawnictwo Otwarte

Tylko dzień dłużej na dalszy ciąg przygód swoich ulubionych bohaterów przyjdzie czekać fanom twórczości Maurice'a Druona i jego Królów przeklętych. Drugi tom będzie miał premierę w przyszłym tygodniu. W drugim tomie znajdują się powieści „Prawo mężczyzn” i „Wilczyca z Francji”. W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek… A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami. Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To prawdziwa gra o tron. Jeśli lubisz Pieśń lodu i ognia, pokochasz Królów przeklętych. George R.R. Martin Patronat LC

Jolanta, Sylwia Chutnik (21 września) Znak literanova

Nowa, słodko-gorzka i wzruszająca powieść jednej z najciekawszych polskich pisarek. Buchające azbestem i szarym tynkiem blokowisko na końcu świata. Żerań. Tam wychowuje się Jolanta. Nikt jej nie lubi, niestety, bo ma okulary jak denka od butelek, a ubrania stare i zniszczone. Po odejściu ojca czuje się samotna, przez życie prowadzi ją motto: „Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać”. To opowieść o samotnej dziewczynie, która popada w szaleństwo, ponieważ nie jest w stanie poradzić sobie z przeszłością rodziny.

Przeczytaj wywiad z autorką.

Strefa interesów, Martin Amis (22 września) Rebis

Golo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul - więzień obozu. To tylko powierzchnia, pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgii.

Amis w swej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji - obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy - pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii - miłość może przetrwać w normalnym świecie. Mistrzowska proza, prowokacyjny, subtelny humor, godne świetnego pisarza drążenie granic nieopisywalnego. Patronat LC

Człowiek o 24 twarzach, Daniel Keyes (23 września) Wielka Litera

Wznowienie książki o Billim Milliganie – mężczyźnie, który miał zdiagnozowane 24 osobowości i który jako pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych został uznany za niewinnego popełnienia poważnych przestępstw, a przyczyną uniewinnienia była niemożność przypisania mu winy z powodu choroby umysłowej, polegającej na osobowości wielorakiej. Książkę czyta się najpierw jako kryminał – bohater zostaje aresztowany za rozbój i gwałt na trzech kobietach. Zarówno prawnicy, jak i lekarze skupiają się na tym, aby dowiedzieć się, która z osobowości dopuściła się tych czynów. A następnie przechodzi w thriller psychologiczny. Najtrudniej jednak uwierzyć w fakt, że opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Na podstawie historii Billy'ego, Arthura, Ragena, Allena, Tommy'ego, Danny'ego, Davida, Christine, Christophera, Adalany, Philipa, Kevina, Waltera, April, Samuela, Marka, Steva, Lee, Jasona, Roberta, Shawna, Martina, Timothy'ego i Nauczyciela powstaje film, w której główną rolę (główne role) zagra Leonardo di Caprio, który od wielu lat zabiegał o możliwość wcielenia się w tę niesamowicie złożoną postać. Po cichu w redakcji liczymy, że ta rola (te role) przyniosą mu Oskara.

Arena szczurów, Marek Krajewski (23 września) Znak

Zakończenie cyklu o Edwardzie Popielskim. Rok 1948. Nadmorskie Darłowo. Gwałciciel, który gryzie ofiary.
Popielski, były lwowski komisarz, po ucieczce z Wrocławia ukrywa się w mieście rządzonym przez czerwonoarmistów i agentów UB. Nikt tu nie zna jego przeszłości. Nikt nie podejrzewa, co tak naprawdę ma na sumieniu. Kiedy zaczynają ginąć kobiety, ktoś musi znaleźć gwałciciela i mordercę. Popielski, który prowadzi tajne śledztwo, wie, czym jest piekło – labirynt bez wyjścia i bezmiar cierpienia. 
Nie wie jednak, że będzie ono jego domem. Patronat LC

 

Światło, którego nie widać, Anthony Doerr (23 września) Czarna Owca

Pulitzer 2015. „Światło, którego nie widać” zdaje się być napisane w sposób szorstki, pozbawiony emocji. Nie jest nastawione na wyciskanie łez czy utożsamianie się z bohaterem na siłę. Uczucia, które wzbierają podczas lektury, nie biorą się ze słów - które Doerr, gdyby chciał, mógł dobrać inaczej, mocniej, bardziej chwytliwie – lecz ze wszystkiego, co pomiędzy nimi. Z historii, która sprawia, że dopiero pod sam jej koniec stajemy kompletnie bezradni przed gmachem zniszczeń, których dopuścił się człowiek. Człowiek, który zresztą pozbawiony jest narodowości. Francuz, Anglik, Niemiec, Polak - każdy z nich odpowiada za swoje czyny, a nie za kraj, w którym się urodził. Patronat LC

Pogrzebany olbrzym, Kazuo Ishiguro (23 września) Albatros

Pierwsza po dziesięciu latach literackiego milczenia, niecierpliwie wyczekiwana, powieść autora „Okruchów dnia” i podwójnego laureata nagrody Bookera. Uniwersalna przypowieść o sile pamięci, zemście, miłości i wojnie. Po odejściu Rzymian Brytania popada w ruinę. Na szczęście ich zniknięcie oznacza też kres wojen, który do tej pory pustoszyły kraj.
Axl i Beatrice, para starszych Brytyjczyków, wyrusza w podróż przez mglistą, deszczową krainę z nadzieją na odnalezienie syna, którego nie widzieli od lat. Spodziewają się, że będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom, rzeczom dziwnym, a nawet nie z tego świata, ale nie wiedzą, że podróż ujawni też mroczna stronę ich związku, odsłoni sekrety, które utonęły w niepamięci…

Uległość, Michel Houellebecq (23 września) W.A.B.

Nowa, wyczekiwana, najbardziej kontrowersyjna powieść Michela Houellebecqa.
Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie. Z opinii użytkownika serwisu KrzysztofaPrzerażająca. Bardzo dobrze, że ktoś to napisał. To, co wydaje się niemożliwe, niewyobrażalne, stoi u naszych drzwi, już za kilka lat. Ważniejsza od wydarzeń politycznych, jest przemiana, jaka dokonuje się w głównym bohaterze, tytułowe podporządkowanie się nowej sytuacji, islamowi. I Francji szkoda. Ta, którą kochamy, podziwiamy... odchodzi na dobre. Chybiony jest natomiast obraz kobiety, a raczej kompletny jej brak, jako podmiotu. Autor nie wyjaśnia, dlaczego kobiety godzą się na nowy reżim, w którym tracą podmiotowość. Z czystym sumieniem poleciłbym do czytania, gdyby nie wulgarne sceny erotyczne, które zbytecznie zaśmiecają wyobraźnię.
Jest też niespodziewany polonik, polski aktor z Comedie francaise, który swoją interpretacją Peguy, niemal nie skierował losów bohatera na inne tory. Czyżby Andrzej Seweryn?

What if? A co gdyby, Randall Munroe (7 października) Czarna Owca

Październik będzie można zacząć swobodnie i z uśmiechem na twarzy. Ponieważ nie można inaczej podejść od książki autora jednego z najsłynniejszych komiksów w Internecie – xkcd. „What if? A co gdyby” to zbiór odpowiedzi, których Randall Munroe udziela na hipotetyczne i nierzadko absurdalne pytania przesyłane mu przez różne osoby. Dzięki tej książce można dowiedzieć się na przykład co się stanie, jeśli piłka baseballowa po odbiciu przez pałkarza nabierze prędkości równej 90% prędkości światła, albo czy jest możliwe skonstruowanie układu okresowego pierwiastków z cegieł, do wyprodukowania których użyto tego danego pierwiastka. Albo czy można pływać (i jak długo) w basenie, w którym przechowywane są pręty z elektrowni atomowej. Książka ta uświadamia, że tak naprawdę wyobraźnia ludzka nie zna granic, bo większość pytań jest kuriozalna, jak np. jak zimne musiałyby być zęby, aby skruszyły się przy kontakcie z gorącą kawą – to jest akurat pytanie na które Munroe nie dzielił odpowiedzi – podziękował tylko autorce za to, że dzięki niej ma nowy koszmar. Książkę zdecydowanie należy polecić fanom xkcd, szeroko pojętej nauki oraz absurdalnego poczucia humoru. Zapewniamy, że niekontrolowane wybuchy śmiechu będą przyciągały uwagę współpasażerów w komunikacji miejskiej. Patronat LC

Ścieżki północy, Richard Flanagan (8 października) Wydawnictwo Literackie

Nagroda Bookera 2014. Australijska „Wojna i pokój". Książka, która stanowi zręczne połączenie love story z powieścią wojenną. Ścieżki północy zostały zadedykowane sędziwemu ojcu autora, który w czasie II wojny światowej jako australijski żołnierz trafił do japońskiej niewoli i jako więzień 335 pracował przy budowie Kolei Birmańskiej, strategicznej dla planów wojskowych cesarza Hirohito, bo łączącej Syjam z Birmą i mającej umożliwić szybkie przemieszczanie się oraz aprowizację cesarskiej armii w związku z planowaną ofensywą na Indie. Dorrigo Evans, młody australijski chirurg, czekając na rozkazy dowódców, składa wizytę wujowi prowadzącemu pub niedaleko Adelajdy. Spotkanie z jego dużo młodszą żoną Amy i krótki romans z nią naznaczą go na całe życie. W trakcie działań wojennych Dorrigo trafia do japońskiej niewoli na półwyspie Syjam i zostaje przywódcą uwięzionych australijskich jeńców. To zejście na dno piekła, w którym okrucieństwu natury i klimatu dorównuje okrucieństwo strażników. Poczucie winy, że nie zdołał pomóc wszystkim więźniom, zostanie w nim już na zawsze. W trakcie pobytu w obozie Dorrigo dowiaduje się, że Amy zginęła w wypadku. Po powrocie do domu podejmuje pracę lekarza, żeni się z przedwojenną narzeczoną, ale nie potrafi znaleźć szczęścia. W każdej kobiecie, z którą zdradza żonę, szuka Amy. Pewnego dnia spotyka jednak na ulicy… właśnie Amy.

Bez skazy, Jonathan Franzen (21 października) Sonia Draga

Najnowsza powieść Jonathana Franzena, okrzykniętego największym żyjącym pisarzem amerykańskim.

Franzen widzi świat w szerokiej perspektywie i świetnie pisze o najmroczniejszych i najbardziej skrywanych uczuciach. "Bez skazy" to niezwykle bogata, inteligentna powieść od której trudno się oderwać.

"Bez skazy" to komedia o ciemnym zabarwieniu, a zarazem przepełniona idealizmem. Autor bestsellerowych Korekt i Wolności raz jeszcze stworzył paletę szalenie oryginalnych postaci, Kalifornijczyków, obywateli Niemiec Wschodnich: złych i dobrych rodziców, dziennikarzy i informatorów, podążając ich wzajemnie krzyżującymi się drogami we współczesności opanowanej przez Internet. Patronat LC

Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins (22 października) Świat Książki

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.
Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.
I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.
Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu. Patronat LC

Idź postaw wartownika, Harper Lee (4 listopada) Filia

Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doświadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka. Patronat LC

Dziwna myśl w mojej głowie, Orhan Pamuk (5 listopada) Wydawnictwo Literackie

Po 5 latach pisarskiego milczenia Orhan Pamuk powraca ze wspaniałą epicką opowieścią (700 stron!) o Stambule i jego mieszkańcach, ich miłościach, troskach i marzeniach. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i zatęsknili za dziełami tureckiego noblisty. „Dziwna myśl w mej głowie” to historia wielopokoleniowej rodziny przybyłej do Stambułu z biednej wsi na prowincji, a zarazem drobiazgowa kronika życia w mieście nad Bosforem w latach 1969–2012. Wraz z Mevlutem, jego ojcem, wujostwem, kuzynami i pozostałymi członkami stopniowo powiększającej się rodziny obserwujemy Stambuł na przestrzeni kilku dziesięcioleci i jesteśmy świadkami fascynujących przemian, jakim podlegała metropolia. Śledzimy następujące po sobie pucze wojskowe, zamachy bombowe w redakcjach gazet, korupcję urzędników, przemiany obyczajowe, plotki, marzenia i lęki, którymi żyją stambulczycy i widzimy, jak w miejscu dawnych gecekondu, prowizorycznych chatek wzniesionych przez ubogich imigrantów bez pozwoleń budowlanych na bezprawnie zasiedlonych działkach wyrastają wielkie wieżowce, a szerokie aleje wypierają stare kamienice. Miasto umiera i odradza się, a żyjący w nim ludzie wypełniają je swoimi opowieściami – o nieodwzajemnionych miłościach, aranżowanych małżeństwach, rodzinach, które raz są szczęśliwe, a raz nie, marzeniach o lepszym życiu, przyjaźni i nienawiści.

A jakie są wasze najbardziej wyczekiwane premiery książkowe tej jesieni?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 48  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 51
Ollsen
16-09-2015 16:00
Jestem mocno zdziwiony, że w powyższym wykazie nie ma premiery książki WWW.AFGAN.COM.PL Marcina Ciszewskiego i Tadeusz Michrowskigo. Wydaje mi się, że zarówno seria WWW jak i sam autor cieszą się ogromną popularnością i uznaniem wśród czytelników. Premiera została zapowiedziana na 23 września, czy brak takiej informacji to niedbalstwo portalu, czy interesy wydawnicze ?
książek: 214
Osioł_Dardanelski
16-09-2015 16:25
bu ha ha - ale zagrywka marketingowa. Skoro to taka popularna seria i pewnie setki czytelników czekają na kontynuację, to dlaczego tej książki nie ma nawet w serwisie?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 412
Wioleta
22-09-2015 00:03
Ja czekam na Metro 2035;)
książek: 236
Space86
25-09-2015 19:57
A ja czekam na nieszczęsnego Jacka Piekarę
Ja, inkwizytor. Kościany galeon Ja, inkwizytor. Kościany galeon
Którego to premiera już dwukrotnie była przekładana,
oraz na
Tron z czaszek: Księga II Tron z czaszek: Księga II
książek: 1347
Aeona
28-09-2015 23:17
"Ścieżki północy" brzmią interesująco,a ja czekam na drugą część "Dozywocia"Marty Kisiel ,potrzebuję jakiejś książki lekkiej jak sorbet:)
Pozdrawiam.
książek: 0
konto_usuniete
29-09-2015 15:29
W październiku ukaże się II wydanie "Dożywocia", a nie II część. Niestety.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 141
1923
25-03-2016 08:18
W temacie pojawiała się "Skucha" od Jacka Hugo-Badera. Tymczasem premierą okazuje się kwiecień 2016.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Hobbit

Długo zabierałem się za tę książkę, aż wstyd. Specjalnie nie oglądałem filmów, żeby nie psuć sobie wrażenia z obcowaniem z pierwowzorem. Przyznać musz...

zgłoś błąd zgłoś błąd